همه آنچه درباره سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان باید بدانید

همه آنچه درباره سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان باید بدانید

همه آنچه درباره سرماخوردگی، آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان باید بدانید
3 مهر 1399, 08:35 / کد خبر:738617
با شروع فصل سر سال ما شاهد بیماری سرماخوردگیُ آنفلوآنزا و کرونا خواهیم بود و باید علائم این بیماری‌ها را شناخت.
،گاهی اوقات افراد هنگام بیدار شدن از خواب صبحگاهی   دچار  عطسه، سرفه، درد و  تب می شوند و نمی توانند  تشخیص دهند  دچار آنفلوانزا  شده اند یا سرماخوردگی! این دو عارضه در عین حال که بسیار شبیه به هم هستند تفاوت هایی دارند.  سرماخوردگی نسبت به آنفلوانزا یک بیماری تنفسی ضعیف تر محسوب می‌شود.
 
سرماخوردگی بیمار را برای چند روز بی حال می کند، این در حالی است که آنفلوانزا فرد را  دچار مشکلات جدی تری مانند ذات‌الریه می کند  و گاهی موجب بستری فرد در بیمارستان  یا حتی بخش ICU  می شود. 
 
 ویروس سرماخوردگی از طریق قطرت آلوده، چشم‌ها، بینی و دهان وارد بدن می‌شود و اگر شخص مبتلا به این ویروس از وسایل عمومی یا  فرد سالم استفاده کند باید آن وسایل ضد عفونی شود تا ویروس منتقل نشود. پس فرد مبتلا به سرماخوردگی باید با رعایت چند نکته از انتشار آن به افراد دیگر جلوگیری کند.
پیشی گرفتن ویروس
مسعود مردانی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری درباره تفاوت ها و شباهت های ویروس کرونا، آنفلوآنزا،سرماخوردگی  اظهار کرد:تمام افراد تجربه سرماخوردگی را دارند، معمولا  علائم شایع سرماخوردگی شامل عطسه‌های مکرر، آبریزش بینی و تب مختصر است.
او افزود: بیمار در سرماخوردگی رنج و ضعف زیادی را تجربه نخواهد کرد. با توجه به وضعی که دارد می‌تواند حتی به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد.تب در سرماخوردگی خیلی به ندرت به ۳۹ درجه می‌رسد، در سرماخوردگی فرد تب کند،‌ معمولا ۳۸ درجه خواهد بود.
مردانی بیان کرد: برخلاف سرماخوردگی ظهور بیماری آنفلوآنزا به شدت ناگهانی است و گاهی تب فرد به ۴۰ درجه هم می‌رسد. بدن درد و تب بالا و بروز ناگهانی از علائم بارز آنفلوآنزا است. تب در کرونا و سرماخوردگی ناگهانی نیست، اما در آنفلوآنزا به سرعت ظاهر می شود.
او افزود:کرونا یک بیماری بین سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. ظهور ویروس کرونا کمی تدریجی‌تر از آنفلوآنزا است و ۴ تا ۵ روز طول می‌کشد تا فرد بیمار شود. ابتدا کمی تب و لرز،  بی اشتهایی، حالت تهوع در فرد ظاهر می شود البته گاهی برای پزشکان هم سخت خواهد بودکه بتوانیم این دو را از هم تشخیص دهند.ویروس کرونا
شروین شکوهی ، درباره تداخل ویروس کرونا با آنفلوآنزا اظهار کرد:این که حتی پزشکی بتواند ویروس کرونا را از آنفلوآنزا تشخص دهد کاری به شدت سختی است زیرا علائم این بیماری ها حتی  از نظر اپیدمیلوژی کاملا به هم نزدیک هستند و اگر ویروس  آنفلوآنزا هم شیوع پیدا کند، مصیبت بزرگی همه مردم و حتی کادر درمان را تهدید خواهد کرد  به همین دلیل از ماه‌ها قبل پزشکان  در مورد این موضوع  بحث و تبادل نظر کرده اند.
او گفت: اینکه بخواهیم کرونا و آنفلوانزا را کنار هم درمان کنیم، دشوار است البته باید بدانید مرگ و میر در کرونا خیلی بیشتر از آنفلوآنزاست و همچنین درمان قطعی  برای ویروس آنفلوآنزا وجود دارد، اما برای کووید ۱۹ هنوز درمانی به طور قطعی کشف نشده است. پس شانس افرادی که به ویروس آنفلوانزا مبتلا شده اند خیلی بیشتر از مبتلایان به کووید ۱۹ است به هر حال باید توجه داشت که هر دو ویروس حاد تنفسی هستند و راه انتقال آن‌ها از طریق مخاط است و به ریه‌ها آسیب وارد می‌کنند.
ویروس آنفلوانزا
شکوهی بیان کرد: ما پزشکان  هم ۳ الی ۴ ماه سختی را پیش رو خواهیم داشت، به همین دلیل از همه  خواهش می‌کنیم فاصله اجتماعی را رعایت کنند و کاملا راه‌های پیشگیری از آنفلوآنزا و کرونا را به جد انجام دهند. تنها خوبی که ویروس آنفلوآنزا دارد، این است  که در افراد بدون علامت احتمال انتقال بیماری به دیگران به حداقل می‌رسد. ۴۰ درصد افرادی که ویروس کرونا دارند بدون علامت هستند و به راحتی می‌توانند ویروس را به دیگران منتقل کنند.
او گفت: به احتمال زیاد کووید ۱۹ نسبت به ماه های گذشته گسترش پیدا خواهد کرد و شرایط برای همگان سخت تر خواهد شد. موج سوم به سرعت شیوع پیدا کرد که این موج کاملا غیر منتظره بود. از همه مردم خواهش می‌کنیم از سفر‌های غیرضروری به شدت اجتناب کنند و فاصله گذاری اجتماعی را حتی با عزیزان خود حفظ کنند.
او افزود: در حد امکان اگر لازم و نیاز نیست بیرون از منزل نروند، در صورت احتیاج حتما قبل از خروج تمام تمهیدات لازم را در نظر بگیرند. به دلیل این که شرایط انتقال این دو ویروس  به هم نزدیک است پس راه‌های پیشگیری هم تا حدودی به هم شباهت دارد.  در صورت مشاهده علائم افراد می‌توانند ابتدا از طریق شماره‌هایی که وزارت بهداشت در اختیار مردم قرار داده است با پزشکان ارتباط برقرار کند.در صورت حاد شدن بیماری می‌توان به مراکز درمانی مراجعه کرد تا پزشک درمان  را آغاز کند.
ویروس آنفلوانزا
شکوهی بیان کرد: در کرونا اکثر مردم در خانه قرنطینه می‌شوند و درمان آن‌ها ادامه پیدا می‌کند در صورت حاد بودن بیماری و مشکل تنفسی بهتر است که فرد در بیمارستان تحت نظر باشد و بستری شود.
او درباره واکسن آنفلونزا و زمان تزرق گفت: بهترین زمان زدن واکسن آنفلوانزا بین هفته‌های ابتدایی مهرماه است یعنی اگر بدن فرد در مقابل بیماری مقاوم شده باشد و واکسن را پس بزند می تواند برای آن فرد خطراتی را در پی داشته باشد.
او گفت: افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای اگر واکسن آنفلوانزا را تزریق نکنند حتما دچار مشکل خواهند شد همچنین پزشکان و کادر مراکز درمانی که ارتباط تنگاتنگی با مردم و بیماران دارند و در صورت بیمار شدن بیماری را حتما به دیگران منتقل می‌کنند باید واکسن بزنند. پرسنل بهداشتی هم جزو افرادی هستند که باید به موقع واکسن را تزریق کنند تا بتوانند در جامعه  حضور داشته باشند و به درمان بیماران رسیدگی کنند.
شکوهی تاکید کرد: در ابتدا باید افرادی که جزو گروه های پرخطر هستند واکسن را بزنند و اگر به مقدار کافی واکسن وجود داشت افراد عادی و سالم جامعه هم می‌توانند این نوع واکسن را تزریق کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹، شماره 3918 ؛ 01 آبان 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین