رفع آلودگی هوای نصف جهان نیازمند نگاه اوژانسی است

رفع آلودگی هوای نصف جهان نیازمند نگاه اوژانسی است

رفع آلودگی هوای نصف جهان نیازمند نگاه اوژانسی است
6 مهر 1399, 07:56 / کد خبر:738846
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است که در اوایل پاییز و فصول سرد سال با سنگینی هوا روبه‌رو می‌شود که اجرای اقدامات اساسی برای رفع آلایندگی‌های نصف جهان یک مسئله اورژانسی است.
این روزها تنفس در اصفهان سخت شده و با وجود شعارها و جلساتی که برای کاهش آلودگی هوا وجود دارد مردم نصف جهان همچنان اقدامی جدی در رفع این معضل بزرگ به چشم نمی‌بینند و انگار مسئولان پنداشته‌اند که ریه‌های اصفهانی‌ها با دود و خاکستر مونس شده است.
با افزایش انواع آلاینده‌ها مدت‌ها است که اصفهان هم در گروه کلانشهرهای آلوده کشور قرار گرفته است، معضلی مهم که حیات همه جانداران را تهدید می‌کند، وقتی می‌گوییم آلودگی فقط چند کلمه و یا تصاویری از هوای مه‌آلود به ذهن می‌رسد؛ خودرو، سوخت، دود و دم، آتش، گازهای سمی و غیره اینها تعدادی از همان عوامل آلودگی هوای شهر ما هستند، عواملی بی‌رحم که انگار این روزها، مصمم‌تر از همیشه به میدان آمده‌اند.
یکی از مهم‌ترین معضلات این روزهای کلانشهر اصفهان دست و پنجه نرم کردن با آلودگی هوا است. هوای شهری که دیگر به سختی می‌شود رنگ واقعی گنبدهای فیروزه‌ای آن را به چشم دید و عوامل متعددی همچون تردد خودروهای تک سرنشین و یا فرسوده، وجود صنایع سنگین و آلاینده در نزدیکی شهر، استاندارد نبودن میزان آلایندگی خودروها، وجود کوره‌های گچ و آجر در شرق اصفهان و غیره که نفس کشیدن در این کلانشهر را به شماره انداخته است.
بحران آلودگی هوای کلان‌شهرهایی همانند اصفهان مسئله‌ای نیست که بدون همت و اندیشیدن راهکار سازنده و اجرایی شدن قوانین و مقررات زیست محیطی برطرف شود بلکه باید از سال‌ها پیش هوای پاک را برای نسل‌های آینده تضمین می‌کردند اما سوال اینجا است که اکنون برای از تپش نیفتادن شمارش قلب‌ها در نصف جهان چه کرده‌اند.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یکی از نگرانی‌های فعلی را مسئله آلودگی کلان‌شهرها به‌ویژه شهر اصفهان دانست و گفت: اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است که در اوایل پاییز و فصول سرد سال با سنگینی هوا روبه‌رو می‌شود که اجرای اقدامات اساسی برای رفع آلایندگی‌های نصف جهان ضروری است.
زهرا شیخی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مباحث شدید آلاینده‌ها و آلودگی هوای اصفهان در سال‌های گذشته که منجر به تعطیلی مدارس هم شده است اظهار داشت: امسال مباحث شیوع کرونا ویروس، مسئله نگرانی آلودگی کلان‌شهر اصفهان را بیش از گذشته تشدید می‌کند.
قبل از فصول سرما به فکر چاره باشیم
وی پیرامون اینکه در هفته‌های گذشته مسئله آلودگی کلان‌شهر اصفهان را در فراکسیون محیط‌ زیست مطرح کرده‌ایم افزود: براساس برنامه‌ریزی‌ها درصدد هستیم قبل از آغاز فصول سرد سال و مواجه با اوج شدت آلودگی هوا تدابیری اساسی را اتخاذ کنیم.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دلایل مختلف آلودگی کلان‌شهر اصفهان از نظر مباحث صنعتی، حمل و نقل، سوخت و غیره در مرحله نخست باید براساس پژوهش‌های صورت گرفته مورد بررسی قرار بگیرد گفت: برای رسیدگی دقیق‌تر مسایل آلایندگی‌های نصف‌جهان از همکاران فراکسیون محیط زیست درخواستی داشته‌ایم که سفری به اصفهان داشته‌ باشند.
وی اضافه کرد: چنانچه برای رفع معضلات آلودگی‌ کلان‌شهر اصفهان قرار است به لحاظ بحث نظارتی از سوی شورای اسلامی تمهیدات و تصمیماتی اتخاذ شود، باید قبل از فصول سرد سال و افزایش آلودگی‌ها تدبیر شود نه اینکه جریان آلودگی هوا در اوایل پاییز برسد و آن زمان به فکر چاره‌ای باشیم.
شیخی در پاسخ به اینکه برای کاهش و رفع آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان چه اقدامات و برنامه‌های اجرایی خواهد شد اظهار داشت: به‌منظور رسیدگی چنین مباحثی کارشناسان با تجربه‌ای در سطح کلان حضور دارند و برای شهر اصفهان شنیده‌ها حاکی از این است که در راستای مسایل آلایندگی‌های صنعتی تحقیقاتی صورت گرفته اما هنوز تحقیقات موجود را دریافت نکرده‌ایم و در حال بررسی هستیم.
وی مسئله سلامت مردم و رسیدگی به مباحث آلودگی هوای اصفهان را اصلی‌ترین دغدغه‌ خود در زمان انتخابات مجلس، زمان حال و آینده اعلام کرد و افزود: مبحث هوای پاک یکی از مسائل اصلی و زیرساختی برای پایداری شاخص سلامت شهروندان است که باید با ورود کارشناسی زیربنای این موضوع را بررسی کنیم.
با دید پزشکی و محیط زیستی وارد شویم
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در این زمینه باید تمام مباحث علمی و دیتاهای موجود بر روی میز کار مورد بررسی قرار بگیرند و فقط با دیدگاه پزشکی به مباحث و معضلات آلاینده‌ها ورود نکنیم بلکه با نگاه تخصصی محیط زیستی اقدامات لازم رسیدگی و تصمیمات اساسی اتخاذ شود.
وی در پاسخ به اینکه برای رسیدگی به مسائل آلودگی کلان‌شهر اصفهان در کدام هفته می‌توانیم میزبان همکاران فراکسیون محیط زیست باشیم بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها از مسئولان فراکسیون درخواست داشته‌ایم در نخستین هفته تعطیلات مجلس که ایام حوزه انتخابی است در شهر اصفهان حضوری داشته باشند چرا که در اوایل پاییز و فصول سرد سال با سنگینی هوا روبه‌رو هستیم و امیدواریم این خواسته قبل از اواخر پاییز تحقق یابد.
شیخی در پاسخ به اینکه کلان‌شهر اصفهان از چندین سال گذشته با مسئله آلاینده‌ها و آلودگی هوا کج‌دار و مریز روزگار می‌گذارند و چرا توجه به سلامتی مردم نصف جهان تاکنون دغدغه دولتمردان و مجلس نبوده است گفت: ترجیحا مسایل گذشته را باز نکنیم، موضوع معضلات آلودگی هوای شهر اصفهان وجود دارد و باید برای رفع آنها تدابیری اساسی اتخاذ شود و در حال حاضر با اقدامات و تصمیمات ضروری نباید چنین مبحث مهمی بیش از این با تعویق روبه‌رو شود.
وی ادامه داد: در این مدت مسئولان مربوطه هم تلاش‌هایی کرده‌اند اما کافی نبوده است، معتقدم باید مسئله آلودگی کلان‌شهر اصفهان را اوژانسی در نظر بگیریم و تمام دست‌اندکاران با تصمیمات صحیح و قابل اجرا ورود کنند و مجلس هم از بعد نظارتی با قوت به میدان بیاید تا مشکلات چنین موضوع حیاتی را برطرف کنیم.
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مبحث سلامتی مردم مسئله‌ای نیست که به سادگی از کنار آن عبور کنیم چرا که یکی از مهم‌ترین شاخصه‌ها برای ایجاد بستر سلامت شهروندان در هر صورت هوای پاک است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه۵ آبان ۱۳۹۹، شماره 3919 ؛ 05 آبان 1399
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه۵ آبان ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین