کاهش خاموشی‌های تابستانی با همراهی مردم
0 -

کاهش خاموشی‌های تابستانی با همراهی مردم

کاهش خاموشی‌های تابستانی با همراهی مردم
15 مرداد 1398, 21:45 / کد خبر:73908
در نشست خبری شرکت توزیع برق اصفهان به ظرفیت سامانه‌های خورشیدی اشاره شد و از حذف قبوض کاغذی برق از ابتدای مهر ماه نیز سخن به میان آمد و کاهش پیک بار مصرف برق در اصفهان دستاوردی با همراهی مردم دانسته شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سارا صالحی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به روز خبرنگار و رسالت خبرنگاران در آگاهسازی و افزایش دانش عمومی اظهار کرد: آمار تولید و احداث سامانه‌های خورشیدی رشد آهسته اما پیوسته‌ای را دارد، افزایش ظرفیت سامانه‌ها همچنان دنبال می‌شود، در حال حاضر 50 مورد قرارداد خرید تضمینی با مجموع ظرفیت بیش از یک مگاوات را در شهر اصفهان داریم.

اجرای قراردادهای خرید تضمینی از سال 94 

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با بیان اینکه مجموع درآمد حاصل از این قراردادها در سال 97 یک میلیارد و 700 میلیون تومان بوده است، افزود: خریدهای تضمینی دارای نرخ پایه ثابت است، این خرید برای ظرفیت‌های کمتر از 20 کیلو وات دارای نرخ پایه 800 تومان و برای ظرفیت‌های بین 20 تا 100 کیلو وات، 700 تومان به ازای هر کیلووات ساعت انرژی است.

وی با اشاره به اجرای قراردادهای خرید تضمینی از سال 94 افزود: البته رشد در این زمینه با وجود گذشت 4 سال کم بوده است، اما سرمایه‌گذاری که یک مورد سرمایه‌گذاری کرده مطلوبیت اقتصادی را متوجه شده و دنبال سرمایه‌گذارهای بیشتر است؛ رویکرد سرمایه‌گذاری مفید در بخش تولید و بخش مولد بسیار مقرون به صرفه بوده و هزینه بهره‌برداری پایین است، نیاز به نیروی انسانی ندارد و بازاریابی نمی‌خواهد.

توصیه بخش خصوصی به حضور در عرصه سرمایه‌گذاری انرژی خورشیدی

صالحی با تأکید بر اینکه حوزه انرژی خورشیدی بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در حوزه مولد محسوب می‌شود، گفت: در حال حاضر درآمد حاصل از این سرمایه‌گذاری و نرخ برگشت سرمایه مطلوب است، توصیه اکید ما این است که بخش خصوصی در این حوزه ورود پیدا کرده و حتی به صورت اندک سرمایه‌گذاری کنند.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به توافق شرکت توزیع برق اصفهان با شهرداری و شورای شهر اصفهان به عنوان راهکاری برای توسعه برق خورشیدی عنوان کرد: نخستین رویداد شهر خورشیدی اصفهان حدود یک ماه پیش توسط شهرداری اصفهان برگزار شد و اداره برق هم به عنوان بازوی اجرایی، حمایتی و تسهیل‌گری وارد عمل شده بود، در طی این رویداد تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان و شهرداری اصفهان منعقد شد.

الزام ساختمان‌های بزرگ به نصب سامانه‌های برق خورشیدی

وی ادامه داد: ذیل این رویداد همچنین الزام ساختمان‌های بزرگ گروه «ج» و «د» به توسعه و نصب سامانه‌های برق خورشیدی بود که اهرم اجرایی مهمی است برای اینکه شاهد باشیم در ساخت و سازهای جدید پیمانکاران و نظام مهندسی ملزم هستند در کنار بقیه الزامات در حوزه ساختمان نسبت به تجهیز مجموعه به پنل‌های برق خورشیدی و تولید برق خورشیدی اقدام کنند.

صالحی با اشاره به اینکه این اقدام قدمی برای حرکت به سمت توسعه پایدار سامانه‌های خورشیدی است، اذعان کرد: استفاده از پتانسیل قراردادهای خرید تضمینی برای ایجاد درآمد و معیشت پایدار برای اقشار ضعیف جامعه است که با کمیته امداد هم از سال گذشته همکاری را شروع کرده‌ایم که به دلیل تغییرات ارزی وارد فاز اجرایی نشدیم، اما امسال این پروژه اجرایی می‌شود.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به استفاده از پتانسیل بسیج مهندسین در توسعه سامانه‌های خورشیدی برای اقشار کم‌درآمد، بیان کرد: در شرق اصفهان بیشتر رویکرد به سمت کشاورزانی است که به واسطه شرایط حاکم چند سال گذشته محدودیت در تأمین معیشت داشته‌اند، برای بهره بردن مشمولان تحت پوشش سازمان بهزیستی و به عنوان راهکاری برای ایجاد درآمد پایدار بلندمدت نیزاین طرح اجرایی می‌شود.

وی تأکید کرد: به دنبال هستیم توسعه سامانه‌های خورشیدی را به عنوان یک راهکار ایجاد درآمد برای اقشار کم‌درآمد دنبال کنیم.

بهزیستی در صدر توسعه سامانه‌های خورشیدی

صالحی با اشاره به اینکه شهرداری اصفهان پیشرو در توسعه سامانه‌های خورشیدی است، اذعان کرد: جزو تعهدات سازمانی ادارات دولتی است که 20 درصد از مصارف خود را از محل منابع تجدیدپذیر تأمین کنند، سازمان آبفا نیز ورود خوبی در این قضیه داشته و سازمان بهزیستی نیز تعهد 20 درصدی خود را عملیاتی کرده است، اما برای مجموعه اداری 22 بهمن به جهت ساختار و مشکلات فنی امکان اجرای این طرح وجود نداشته است.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان خاطرنشان کرد: کل ظرفیت منسوبه خورشیدی در حوزه شهرستان اصفهان نزدیک به هزار و 650 کیلووات است؛ نیروگاه‌های خورشیدی در 3 سطح ظرفیت‌های خیلی کوچک ویژه مشتریان تا 100 کیلووات، سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیروگاه‌های متوسط و نیروگاه‌های مقیاس بزرگ تقسیم می‌شوند؛ ظرفیت‌های بیش از 7 مگاوات به شبکه توزیع متصل می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه همه جا حضور شرکت توزیع برق نظارتی و در راستای کمک به سرمایه‌گذار به خصوص در ظرفیت‌های پایین است، گفت: شناسایی پیمانکاران و ارزیابی اولیه، نظارت و کنترل بر روند عملکرد پیمانکار، نظارت بر تجهیزات، اجرا و بهره‌برداری و نظارت بر بهره‌برداری کاری است که شرکت توزیع برق انجام می‌شود.

حذف قبوض کاغذی برق  از ابتدای مهر ماه

مهرداد جنتیان ‌معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان نیز در ادامه با اشاره به اینکه یکی از اهداف شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان انجام خدمات به صورت غیرحضوری است، مطرح کرد: در این راستا از سال‌های خدمات را به صورت غیرحضوری به مردم ارائه می‌دهیم و میزبان تماس‌های مردم از طریق شماره تلفن 38121 مرکز سمیع هستیم که از ساعت 7 صبح تا 9 شب به صورت غیرحضوری به مردم ارائه خدمات می‌کند.

‌معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه طرح ملی قبض سبز الکترونیک از 25 خرداد در کل کشور اجرایی شد، عنوان کرد: در این طرح در صدد هستیم کلیه قبوض کاغذی حذف شود؛ کل مشترکان دیماندی حدود 11 هزار نفر هستند که تلفن همراه آن‌ها دریافت شده است و قرائت به صورت کاملاً مکانیزه انجام شده و صورتحساب از طریق پیامک ارسال می‌شود و قبض کاغذی هم از مرداد ماه حذف شده است.

وی خاطرنشان کرد: قبوض کاغذی تا آخر شهریور ماه صادر شده و از ابتدای مهرماه کلیه قبوض کاغذی حذف می‌شود و از طریق پیامک صورتحساب برای مشترکان ارسال می‌شود.

روش‌های ثبت تلفن همراه برای دریافت پیامکی قبض

جنتیان در رابطه با روش‌های دریافت تلفن همراه جهت ارسال قبض الکترونیکی برق، توضیح داد: ارسال رمز رایانه برق به شماره 2000121 به صورت (رمز رایانه*)، ثبت تلفن همراه در سایت شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان به نشانی eepdc.ir، تماس با شماره تلفن مرکز سمیع به شماره 38121 و تکمیل فرم مشخصات و ارائه آن به مأمور از روش‌های ثبت تلفن همراه مشترکان هستند.

‌معاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان در ادامه اذعان کرد: با اجرای این طرح توجه ویژه‌ای به رعایت مسائل زیست محیطی شده و از قطع شدن حداقل 400 اصله درخت در سال جلوگیری می‌شود.

وی در ادامه بیان کرد: از 25 خرداد تاکنون 750 هزار مشترک اصفهانی اطلاعات خود را برای حذف قبوض کاغذی وارد سامانه شرکت توزیع برق کردند.

کاهش خاموشی‌های تابستانی با همراهی مردم

مرسل صالحی مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق اصفهان نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه سال 97 با خاموشی‌های متعدد مواجه شدیم که مشکلات متعددی ایجاد می‌کرد، اظهار کرد: امسال با همراهی مردم و مدیریت مصرف انرژی خاموشی نداشتیم و امید داریم فرهنگ مدیریت مصرف در بین مردم اصفهان نهادینه شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق اصفهان با اشاره به اینکه سال گذشته 3 هزار تفاهم‌نامه داشتیم و امسال هم 5 هزار مورد تفاهم‌نامه با مشترکان دیماندی داشتیم، اضافه کرد: امسال در اصلاح تعرفه‌ها بحثی داشتیم که اگر مشترکان دیماندی نسبت به سال قبل کاهش داشته باشند تشویق می‌شوند.

کاهش پیک بار مصرف برق در اصفهان

وی خاطرنشان کرد: سال قبل پیک مصرف برق هزار و 112 مگاوات در تاریخ 3 مرداد ساعت 13 بوده است، اما امسال پیک مصرف برق هزار و 206 مگاوات و در تاریخ 25 تیر 98 ساعت 13 است.

صالحی با اشاره به اینکه ساعت پیک مصرف برق اصفهان ساعت 11 تا 15 است، گفت: 40 درصد مصرف در اصفهان فقط برای سرمایش است، مردم 150 مگاوات با ما همکاری کرده و در ساعات پیک بار کمک کردند قطعی برق نداشته باشیم.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق اصفهان با اشاره به بررسی عملکرد مصرف برق توسط سامانه مدیریت بار کشور توضیح داد: 11 هزار کنتور کارخانجات هوشمند شده است، همچنین همه کنتورهای ادارات هوشمند شده است.

مصرف 36 درصدی برق در مصارف خانگی

وی با بیان اینکه نرم‌افزار نیما نرم‌افزار یکپارچه مدیریت مصرف انرژی است، اذعان کرد: 36 درصد مصرف برق خانگی و 27 درصد صنعتی است؛ برای کاهش مصرف برق دمای کولر گازی باید روی 24 تنظیم شده و کولر آبی هم روی دور کند قرار گیرد.

صالحی تأکید کرد: مدیریت مصرف به این معنا نیست که مصرف نکنیم بلکه به این معنی است که درست مصرف کنیم، در راستای مصرف درست انرژی 30 هزار دانش‌آموز را آموزش داده‌ایم.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع برق اصفهان در پایان به هیأت‌های مذهبی توصیه کرد که برق موقت قانونی بگیرند و برقکار متخصص داشته باشند که حادثه‌ای رخ ندهد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3592 ؛ 04 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین