قیمت خرید تضمینی گندم را قبول نداریم

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:

قیمت خرید تضمینی گندم را قبول نداریم

قیمت خرید تضمینی گندم را قبول نداریم
8 مهر 1399, 09:14 / کد خبر:739133
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق مصوبه جدید مجلس٬ قیمت خرید تضمینی گنرم باید توسط شورای تخصصی این کار تعیین شود و تا تصویب نهایی این طرح قیمت فعلی را قبول نداریم.
امان الله حسین‌پوراظهار داشت: گلایه کشاورزان درباره قیمت خرید تضمینی گندم بجا است.
وی افزود: بر اساس قانون سال 1368 تعیین خرید تضمینی محصولات کشاورزی ازجمله گندم برعهده دولت بوده است و شورای اقتصاد این قیمت را تعیین می‌کرده و کشاورز هیچ دخالتی نداشته که این حالت کاملا یک سویه است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: قیمت سال گذشته 2500 تومان بود که عملا برای کشاورز نمی‌صرفید که گندم را تحویل سیلو بدهد.
حسین‌پور تاکید کرد: امسال حدود 13 میلیون تن گندم در کشور تولید شده، اما 8 میلیون تن خرید تضمینی داشتیم و در کل 19 هزار میلیارد تومان گندم خریداری شده و 2 میلیون تن گندم با قیمت تمام شده 7 هزار تومان وارد کشور شده که حدود 14هزار میلیارد تومان ارز از کشور خارج کرده است.
نماینده اسفراین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: راهکار تنها اصلاح قانون است که در قالب طرح دو فوریتی روز چهارشنبه همراه با جزئیات مصوب شد و به شورای نگهبان ارسال شد و اگر شورای محترم نگهبان تایید کند تبصره های 1 و  2 قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی که مصوبه سال 1368 هستند٬ را اصلاح می‌کنیم.
وی افزود: در شکل اصلاحیه این طرح٬ تیمی مرکب از وزیر جهاد، وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه، نظام صنفی کشاورزی، اتحادیه تعاونی‌های روستایی، نظام مهندسی کشاورزی و سه نفر از کشاورزان خبره همراه با دو نماینده مجلس عضو کمیسیون کشاورزی که به عنوان اعضای ناظر می‌باشند٬ قیمت خرید تضمینی را مشخص می‌کنند.
حسین پور خاطرنشان کرد:  این شورا در واقع تعیین کننده نرخ اقلام اساسی کشاورزی از جمله گندم با توجه به هزینه کرد کشاورزان است. در مصوبه مجلس ذکر شده که قیمت امسال را هم باید شورا تعیین کند و لازم الاجراست و قیمت تضمینی امسال هم باید بازنگری شود و ان شاالله بتوانیم موجب کشت و تولید بیشتر این محصول شویم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۳۰ مهر۱۳۹۹، شماره 3917 ؛ 30 مهر 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۳۰ مهر۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین