زاینده رود تا نیمه شهریورماه جاری است
-4 -

زاینده رود تا نیمه شهریورماه جاری است

زاینده رود تا نیمه شهریورماه جاری است
26 مرداد 1398, 12:15 / کد خبر:74054
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: زاینده رود با هدف تامین حقابه زیست محیطی رودخانه و توزیع آب برای کشت تابستانه کشاورزان تا نیمه دوم شهریورماه در اصفهان جاری خواهد بود.

حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایمنا با اشاره به اینکه هم اکنون ورودی به سد زاینده رود ۳۶ مترمکعب و خروجی آن ۸۳ مترمکعب بر ثانیه است، اظهار کرد: ذخیره سد زاینده رود ۷۰۶ میلیون مترمکعب است در حالی که سال گذشته در چنین روزی ذخیره سد ۲۲۹ میلیون مترمکعب بود، متوسط بلند مدت نیز  ۸۶۰ میلیون مترمکعب است.  

وی افزود: براساس برنامه ریزی ها برای توزیع آب کشاورزی در تابستان سه دوره ۱۸ روزه برای کشاورزان غرب و سه دوره ۲۰ روزه برای شرق رهاسازی شده است و مابه تفاوت آن نیز با هدف تامین حقابه زیست محیطی در رودخانه جاری است که این فرآیند تا نیمه دوم شهریورماه ادامه خواهد داشت و پس از این مدت با کاهش نیاز آبی کشت تابستانه، خروجی سد نیز کاهش می یابد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان در خصوص تصمیم گیری برای تامین حقابه کشت پاییزه کشاورزان نیز گفت: برای سال آبی آتی که از اول مهرماه آغاز می شود در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود در تهران تصمیم گیری و زمان آن اعلام خواهد شد.

به گزارش ایمنا، خروجی سد زاینده رود از بامداد روز پنجشنبه ۱۳ تیرماه برای کشت تابستانه کشاورزان غرب، شرق و شمال استان اصفهان افزایش یافت.

براساس تصمیم کمیته پنج نفره متشکل از مدیرعامل آب منطقه ای، نماینده استاندار، فرماندار ، نماینده صنف کشاورزان و سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان، تخصیص آب برای کشت تابستانه به صورت سهمیه بندی بوده و طی ماه‌های تیر و مرداد رهاسازی شده است. براساس تصمیم گیری ها میزان آب برای کشت تابستانه ۳۵۰ میلیون مترمکعب اعلام شده است.  

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
پاسخ
29 مرداد 1398 17:36
مهمان:
به چه زبانی به آقای ساسانی و دوستانشان باید گفت که زاینده رود کانال آبرسانی نیست؟! می‌فرمایند برای کشت پاییزه که از اواسط آبان ماه شروع خواهد شد باز هم زاینده رود برای چند هفته با دبی بالا باز شود؛ ولی 2 ماه قبل از آن مجددا خشکانده شود! چراحرف غیر منطقی و غیر قانونی می‌زنید و باعث تشویش اذهان شده و آن وقت با مشاهده واکنش شدید و گسترده مردم، نهایتا حاضر به گردن گذاشتن به قانون می شوید؟
این بازی ای بود که در اواخر تیر ماه و اوایل امرداد ماه جاری هم به روی صحنه بردید. اماپس از اعتراضات گسترده، از تصمیم اولیه و غیر قانونی خود مبنی بر بستن 10 روزه زاینده رود، قبل از باز کردن مجدد 20 روزه نوبت دوم کشت تابستانه بازگشته و از این اقدام غیر منطقی خودداری کردید.
فرموده‌اید زاینده رود برای «حقابه»زیست محیطی هم باز بوده است! منت چه را بر سر محیط زیست می گذارید؟ آبی که در زاینده رود در این مدت جاری بوده، صرفاً با هدف تأمین آب کشاورزی بوده و قطره‌ای از آن هم پس از سد رودشتین در رودخانه جریان نداشته و بستر آن تا گاوخونی کاملاً خشک بوده و هست!
از ابتدای باز شدن زاینده رود در ابتدای بهمن ماه هم که 2 بار در اسفند ماه و اواخر خرداد و اوایل تیرماه رودخانه را به طور غیر قانونی خشکاندید که در همان فاصله می‌شد آب رها شده به تالاب برسد. آن هم در حالی که میزان بارندگی در سال آبی جاری در نیم قرن اخیر کم سابقه بوده و سد نیز دارای ذخیره مناسبی می باشد.
عموم مردم باید اطلاع داشته باشند که خوشبختانه آیین نامه اجرایی قانون احیای تالابها در بهمن ماه سال گذشته به تصویب هیأت دولت رسیده است. در آن ضمن تأکید بر «اولویت دوم» محیط زیست پس از شرب، وزارت نیرو موظف شده که سهم محیط زیست و پایداری جریان آب دررودخانه ها برای رسیدن به تالابها را با«توزیع زمانی معین» تعیین کرده و اختصاص دهد.
اما نکته قابل توجه «ضمانت اجرایی» داشتن آن است. به این ترتیب که جرایم سنگینی جهت ممانعت از رسیدن آب به تالابها در آن تعیین شده و سازمان حفاظت از محیط زیست مسؤول اجرای این آیین نامه و پیگرد قضایی قانون شکنان در این زمینه می‌باشد.
برای زاینده رود و گاوخونی هم مطابق جداول ضمیمه این آیین نامه، جریمه ای به میزان «140 هزار تومان» به ازای ممانعت از ورود هر متر مکعب آب از زاینده رود به گاوخونی تعیین شده است. مسؤولیت پیگیری در این زمینه نیز بر عهده اداره کل حفاظت از محیط زیست اصفهان به عنوان نماینده سازمان می باشد. وظیفه این اداره کل است که به عنوان شاکی، قانون شکنان را در هر مقام و از هر صنفی باشند، جهت محاکمه به مقامات قضایی معرفی نماید تا تحت پیگرد و تحمل جرایم و سایر مجازاتهای تعیین شده در این آیین نامه قرار گیرند. باشد که به این ترتیب به زودی شاهد احیای زاینده رود و تالاب گاوخونی مظلوم باشیم.
+4 -
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3613 ؛ 31 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین