۸۰۰ چاه آب غیرمجاز در اصفهان مسدود می شود
0 -

۸۰۰ چاه آب غیرمجاز در اصفهان مسدود می شود

۸۰۰ چاه آب غیرمجاز در اصفهان مسدود می شود
26 مرداد 1398, 14:30 / کد خبر:74056
۸۰۰ حلقه چاه آب غیرمجاز به منظور ممانعت از بهره‌برداری بی‌رویه و غیرقانونی از منابع آب در استان اصفهان تا پایان امسال مسدود می شود.

مدیر حفاظت و بهره برداری آب منطقه‌ای استان اصفهان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز به طور جدی در دستور کار این شرکت است، زیرا استفاده عادلانه و حساب شده از منابع آبی زیرزمینی حیاتی و مهم است.

سید مهدی میرباقری افزود: پایین رفتن بی‌سابقه سطح آب‌های زیرزمینی، اهمیت نظارت و استفاده حساب شده از سفره‌های آب زیرزمینی را گوشزد می کند و بر همین اساس استفاده عقلانی از چاه‌های مجاز نیز از جمله برنامه‌های آب منطقه ای به شمار می رود.

مدیر حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان اصفهان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر یک هزار و ۶۹۰ چاه غیر مجاز پر و مسدود شد و جلوگیری از مصرف بیش از ۷۱ میلیون متر مکعب آب به صورت غیرقانونی را رقم زد.

به گفته وی بیشتر این چاه‌ها در حاشیه رودخانه زاینده‌رود حفر شده اند و شمار دیگر نیز در مناطق دیگر وجود دارند.

میرباقری تصریح کرد: تعداد چاه‌های غیرمجاز و مجاز در سال ۵۷، ۶۰ هزار حلقه بود، اما هم اکنون ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد از آنها غیر مجازاست و چاه‌های فراوان هرساله مقادیر زیادی از آب‌های زیرزمینی را استخراج می کنند.

وی با بیان اینکه در استان افزون بر ١۶ هزار و ٨٠٠ چاه غیر مجاز وجود دارد، اظهار داشت: ۹ هزار و ۵۰۰ حلقه از آنها فعال است و سالانه ۴۳۲ میلیون مترمکعب آب برداشت می‌کنند.

مدیر حفاظت شرکت آب منطقه ای تاکید کرد: افت سطح آب‌های زیرزمینی معضلی جدی به شمار می رود و فرونشست دشت‌ها و زمین را در پی دارد، در استان اصفهان متولی ۳۵ دشت هستیم که از این تعداد هشت آزاد، ١٨ دشت ممنوعه و ٩ دشت به صورت بحرانی دچار معضل یاد شده هستند.

حجم کسری سالانه آب‌های زیرسطحی حدود ۶٠٢ میلیون متر مکعب است و طی ۲۰ سال گذشته بالغ بر ۱۲ میلیارد مترمکعب کسری آب زیرزمینی گزارش شده است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3613 ؛ 31 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین