آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟

آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟

آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
22 مهر 1399, 07:15 / کد خبر:740644
چندی پیش خبری مبنی بر اینکه برخی اصلاح‌طلبان به دیدار سیدحسن خمینی رفتند، فضای رسانه‌ای را پر کرد.
بازار گمانه زنی‌های انتخاباتی به خصوص در جبهه اصلاح طلبان روز به روز گرم‌تر شده و در این میان نام‌های آشنایی هم به گوش می‌رسد، نام‌های که شاید بد نباشد درباره آنها بیشتر نوشت.

خبری که از رسانه‌های اصلاح طلب درز کرد 

چندی پیش بود که خبری رسانه‌ها را تحت تاثیر قرار داد، مبنی بر اینکه «برخی اصلاح‌طلبان به دیدار سیدحسن خمینی رفتند تا مجابش کنند در انتخابات نامزد شود.» علاوه بر این  چندی پیش هم خبری با  تیتر ۵ گزینه پیشنهادی حزب کارگزاران سازندگی به اصلاح طلبان منتشر شد مبنی بر اینکه کارگزاران تا کنون علی لاریجانی، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، سردار حسین دهقان را به عنوان گزینه‌های غیر حزبی و اسحاق جهانگیری معاون اول دولت تدبیر و امید و محسن هاشمی رفسنجانی فرزند ارشد مرحوم آیت الله هاشمی و رئیس شورای شهر تهران را به عنوان چهره‌های حزبی در سبد انتخاب خود برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌بینند.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
حسین الله کرم تحلیلگر مسائل سیاسی هم فرد دیگری بود که این گمانه را دامن زد و با اشاره به شایعات و اسامی مطرح شده تا کنون گفت: اصلاح طلبان متوجه شدند حتی در وضعیت مشارکت حداکثری مردم، هر سه آقایانِ صفایی فراهانی، مصطفی معین و محمدرضا خاتمی تأیید صلاحیت نخواهند شد، چون در زمره رجل سیاسی قرار نمی گیرند؛ بنابراین به سمت حمایت از سیدحسن  خمینی خواهند رفت.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
محمدزارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان بر خبر نامزد شدن حجت‌الاسلم و المسلمین سید حسن خمینی صحه گذاشت و گفت: اگر امروز با دقت مشاهده کنیم می‌بینیم که اصلاح طلبان به دو قسمت تقسیم شدند؛ یک گروه کارگزارانی‌ها و احزاب و گروه‌هایی که دوست دارند لاریجانی رئیس جمهور شود و گروه دیگر که روی گزینه سید حسن خمینی مشغول فعالیت‌های تبلیغاتی هستند؛ بنابراین اگر آقای سید حسن خمینی از طیف اصلاح طلب وارد انتخابات شود، یک رقابت سنگین و پرشوری اتفاق خواهد افتاد؛ زیرا نام او هم به عنوان یکی از  گزینه‌ها مطرح است و کارگزاران بر روی آمدن او حساب کرده‌اند.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفته که قطعا سید حسن خمینی یکی از همان چهره‌هایی است که با پشتوانه خانوادگی که دارد و همچنین شخصیت خوبی که از خود نشان داده است، باعث اجماع اصلاح طلب‌ها خواهد شد، ولی در حال حاضر این‌ها همه گمانه زنی است.
همچنین سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز هم فرد دیگری بود که در این باره گفت: بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی که اتفاقاً مردم کمی حاضر به رأی دادن شدند، کشور به استقبال انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۰ می‌رود. از آنجا که ما حزب‌های قوی‌ای نداریم و اساساً فعالیت‌های حزبی در ایران جدی گرفته نمی‌شود،‌ سیاسیون در نشست‌ها و گعده‌هایی که با هم دارند اسامی افرادی را به عنوان گزینه احتمالی مطرح می‌کنند که اسم سید حسن خمینی هم به میان آمده است.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
این فعال سیاسی در ادامه گفت: اما بسیار بعید است که سید حسن برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام آمادگی کند یا به دعوت گروه‌های سیاسی پاسخ مثبت بدهد. در واقع او به عنوان نوه امام خمینی ترجیح می‌دهد همچنان در حوزه علمیه به تدریس بپردازد تا در این سنگر خدمت کند و تاثیرگذار باشد. البته سید حسن خمینی در سال ۹۴ برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان اعلام آمادگی کرد که متاسفانه راه برایش باز نشد.
موضوعی که سید رضا اکرمی به آن اشاره کرد مربوط به سال ۱۳۹۴ بود؛ سیدحسن خمینی جمعه  ۲۷ آذر ۱۳۹۴ در دومین روز از ثبت نام نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری با همراهی برادرانش سيد ياسر و سيدعلی خمينی به وزرات کشور رفت ، اما در نهایت صلاحیت او تایید نشد، اما آیا این عدم تایید را می‌توان به انتخابات آتی هم تعمیم داد؟
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟

تایید یا عدم تایید صلاحیت؛ مسئله این است 

حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان  تایید صلاحیت شدن یا نشده سید حسن خمینی گفته است: حسن خمینی تا به حال برای ریاست جمهوری نامزد نشده و صرفا برای انتخابات مجلس خبرگان نامزد شده که عدم تایید صلاحیتش هم به دلیل عدم شرکت در آزمون اجتهاد بوده است؛ از همین رو احتمال اینکه او در انتخابات ریاست جمهوری تایید صلاحیت شود وجود دارد، زیرا شورای نگهبان برای هر یک از نهادهای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان ملاک‌های خاص خود را در نظر می‌گیرد، برای مثال شاهد بودیم صلاحیت فردی در انتخابات خبرگان تایید شده، اما در انتخابات مجلس رد صلاحیت شده است.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
محمد حسن قدیری ابیانه  فعال سیاسی اصولگرا هم فرد دیگری بود که در این باره به باشگاه خبرنگاران گفت: اینکه صلاحیت حسن خمینی در انتخابات مجلس خبرگان تایید نشد ارتباطی به عدم احراز صلاحیت او در پست ریاست جمهوری ندارد، زیرا در انتخابات مجلس خبرگان مسئله اجتهاد مطرح است؛ اما برای ریاست جمهوری مسئله اجتهاد مطرح نیست؛ با این حال داشتن سوابق اجرایی قوی و مدیریت کلان کشوری جزو ملاک های شورای نگهبان است که حسن خمینی چنین سابقه مدیریتی ندارد؛ پس بعید می‌دانم که او نامزد شود، چون عدم احراز صلاحیت مجدد او باعث ریختن آبرویش خواهد شد.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
او در ادامه به حمایت حسن خمینی از حجت‌الاسلام و المسلمین  روحانی اشاره کرده و گفته است: همچنین قطعا فردی که ریاست جمهوری حسن روحانی را حلال مشکلات دانسته و با تمام قوا از او حمایت کرده بود ، حمایت مردم را به دنبال نخواهد داشت. این کارشناس سیاسی در خلال صحبت‌هایش به موضوعی اشاره کرد که شاید بد نباشد به آن هم بپردازیم مبنی بر اینکه آیا حسن خمینی صلاحیت لازم برای اداره کشور را دارد؟
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
عیسی چمبر عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در گفت‌وگو با  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به احتمال حمایت اصلاح طلبان از حسن خمینی گفته است: شاید او توانایی‌های مختلفی داشته باشد، اما حوزه اجرایی کشور مقتضیات خاص خود را دارد و تجربه هدایت دولت و تجربه نظام اداری بسیار متفاوت از سایر توانایی‌ها در حوزه‌های دیگر است؛ البته سید حسن چهره موجهی در کشور محسوب می‌شود، اما این که تا چه حد از پس این مسئولیت بر آید باید بیشتر درباره اش اظهار نظر صورت بگیرد.
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟
جلال جلالی زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت هم در این باره گفته است: او خودش تمایلی به حضور در عرصه انتخابات ندارد، مگر اینکه اصلاح طلبان او را راضی به ورود به صحنه کنند، این در حالیست که مسئله مهم این است که آیا با حضور سید حسن خمینی قرار است اوضاع از زمان ریاست جمهوری حسن روحانی بهتر شود؟
آیا سید حسن خمینی جا پای حسن روحانی خواهد گذاشت؟

روزنامه اصلاح طلب شرق هم در مقاله‌ای نوشته است: مشکلی مهم هم بر سر راه ریاست‌جمهوری سیدحسن خمینی دیده می‌شود؛ او هیچ‌گاه سابقه کار اجرایی کلان نداشته است و شاید شورای نگهبان که در سال ۹۴ مرجعیت او را احراز نکرد، به ‌مراتب اولی رجل‌سیاسی‌بودن او را احراز نکند؛ از سوی دیگر، مواضع سیاسی او ممکن است دستمایه رد صلاحیت ‌شدنش شود.
حالا این تنها زمان است که معلوم می‌کند که حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به عنوان گزینه اصلاحات وارد کارزار رقابت ریاست جمهوری سال آینده خواهد شد یا نه؛ تایید صلاحیت خود را از شورای نگهبان خواهد گرفت و یا به طور کل قید صحنه سیاسی کشور را خواهد زد.
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰، شماره 4229 ؛ 13 آذر 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین