رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۴۲ و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۴۲ و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به ۴۲ و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است
22 مهر 1399, 13:36 / کد خبر:740744
سخنگوی دولت با بیان اینکه متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است، گفت:  در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.
علی ربیعی امروز در نشست خبری خودبا اصحاب رسانه اظهارداشت: در آستانه سالروز رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) قرار داریم. اسلام دین رحمت و حضرت رسول (ص) نماد عطوفت و رحمانیت است.
وی افزود: در مورد کرونا، در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده‌ای به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسانهاست. اساسا جریمه هدف نیست، جریمه یک ابزار است، هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می‌طلبد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ستاد ملی بدنبال این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها آنچنان باید نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجار تبدیل شود. در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، نانوایی ها، و رستوران‌ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده اند.

ربیعی گفت:متاسفانه رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است. در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.

وی عنوان کرد: همچنین در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها می‌باشد.
سخنگوی دولت بیان داشت: در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روز‌های گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

ربیعی تاکید کرد: برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاست‌های دولت است؛ و بر همین منظور هم ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خرید‌های تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد

سخنگوی دولت اضافه کرد: با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه‌های رهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان باری زهی کشی دشت کمیشان برای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه اختصاص یافت. - ما در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور گفت: قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرز‌ها و افزایش درآمد فعالیت‌های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد. ما کماکان در تمام مرز‌ها به دنبال صلح و افزایش تجارت می‌باشیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

وی تاکید کرد: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولید گران و عرصه کنندگان خدمات خواهد داشت.

وی با بیان اینکه همچنین در روز‌های اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود، گفت: این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحد‌های صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه‌ای را به وجود آورده است. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و دخایر مناسبی هم داریم.

ربیعی با بیان اینکه در هفته‌ گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش بس اتسانی به توافق رسیدند، افزود: البته در این میان شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه‌ای اوج آن بود. همانطور که بار‌ها گفته ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها گردد، حمایت می‌کنیم.
وی عنوان کرد: در این راستا از همان ابتدای شروع درگیری‌ها و در جریان گفتگو‌های رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشور‌های منطقه و همچنین موضعگیری‌های سایر مسئولین رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجیگری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ایران یکی از کنشگران معدودی است با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم.براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم،
وی گفت: دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم. ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می‌خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفتگو‌های جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.
ربیعی تصریح کرد: در پایان لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالیکه منطقه و مردمان کشور‌های ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور اظهارداشت: بی تردید ما نیازمند سیاستگذاری مداوم معطوف به زن در سال‌های متمادی هستیم. دختران ما با موانع فرهنگی، اجتماعی و حقوقی روبرو هستند که برای حضور آن‌ها در فرآیند توسعه کشور باید آن‌ها را برطرف کرد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در این هفته صدای آشنای دلنشین مردم خاموش شد و شجریان به رحمت حق پیوست. تسلیت به دوستداران ایشان، اهالی هنر و موسیقی و خانواده وی در آستانه روز جهانی عصای سفید هستیم و با پاس قدردانی به این دسته از هموطنان و به دلیل لزوم احترام جامعه به گروه‌های توان یاب، سالمندان و کودکان امروز از دوست دیرین و همکار رسانه‌ای عزیز جناب آقای معینی، مدیرمسئول ایران سپید که در تدوین لایحه جامع معلولان نقش آفرینی کردند، دعوت می‌کنم دقایقی مهمترین مسائل در حوزه خود را بیان کنند.
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰، شماره 4229 ؛ 13 آذر 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین