۱۷۰۰ تُن سیب گلاب در سمیرم برداشت شد

۱۷۰۰ تُن سیب گلاب در سمیرم برداشت شد

۱۷۰۰ تُن سیب گلاب در سمیرم برداشت شد
27 مرداد 1398, 18:30 / کد خبر:74109
یک هزار و ۷۰۰ تُن سیب گلاب بهاره از باغ های چهار بخش شهرستان سمیرم برداشت شد.

کارشناس مسئول باغبانی و زراعت مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: تولید و برداشت سیب گلاب بهاره امسال در مقایسه با سال قبل ۹۰۰ تُن بیشتر است.

به گفته کیارش سامی، از بخش پادنا و کُمه ۴۵۰ تُن، مرکزی ۸۰۰ تُن، پادنای بزرگ ۲۵۰ تُن و بخش وردشت در شمال سمیرم نیز ۲۰۰ تُن سیب گلاب برداشت شد.

سامی خاطرنشان کرد: در سال های عادی و قبل از خشکسالی حدود۳۰ هزار تُن سیب گلاب بهاره و پاییزه در این شهرستان تولید و برداشت می شد اما در دو سال اخیر شاهد کاهش تولید این نوع سیب بوده ایم.

وی دلیل اصلی این اُفت تولید سیب گلاب را خشکسالی های پی در پی عنوان کرد و افزود: سرمای شدید فصل بهار که در روزها و شب هایی به زیر هشت درجه سانتیگراد هم رسید عامل مهم دیگر افت تولید سیب گلاب این خطّه در سال زراعی جاری است.

وی ادامه داد: علاوه بر این موارد، بارش تگرگ و باران های شدید و سیلابی نیز باعث سرمازدگی بیشتر و کاهش میانگین تولید این محصول شد.

کارشناس باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی سمیرم، سیب گلاب اصفهان و کُهنز را عمده ترین ارقام سیب در این شهرستان عنوان کرد و گفت: بازار میوه اصفهان، تهران و قم مقصد اصلی سیب های سمیرم هستند.

وی قیمت هر یک کیلوگرم سیب گلاب درجه یک را در روزهای اول برداشت در یک ماه گذشته ۷۰ هزار ریال در باغ عنوان کرد و افزود: این قیمت در روزهای پایانی برداشت و اواخر ماه مرداد به ۲۰ هزار ریال در هر کیلوگرم رسیده است که در میدان های میوه ۳۵ هزار ریال به فروش می رسد.

سامی، سیب سمیرم بویژه از نوع گلاب بهاره آن را یکی از بهترین انواع سیب در فصل تابستان دانست  و ابراز امیدواری کرد: با بهتر شدن وضعیت بارش ها در سال های پیش رو شاهد تولید بیشتر این محصول کم نظیر در سطح باغ های سمیرم باشیم.

این خطه کوهستانی و سردسیر دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۵ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.

سالانه افزون بر۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تُن انواع سیب گلاب، گلدن و رِد در سمیرم تولید و بخش زیادی از این سیب ها به کشورهای اروپایی و عرب حاشیه خلیج فارس صادر می شود.

شهرستان سمیرم با اشتغال ۹۰ درصدی مردم در بخش کشاورزی دارای چهار بخش، شش شهر و ۱۵۰ آبادی و روستاست.

این شهرستان در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان در ضلع شمالی ارتفاعات دنا و زاگرس میانی واقع شده است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 1 بهمن 1398، شماره 3712 ؛ 01 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 1 بهمن 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین