قلیان را جلوی خودتان با بخارشور می‌شوریم و ضدعفونی می‌کنیم/ چه کسی مسئول سلامت مردم است؟

توجیه یک رستوران برای سرو قلیان:

قلیان را جلوی خودتان با بخارشور می‌شوریم و ضدعفونی می‌کنیم/ چه کسی مسئول سلامت مردم است؟

قلیان را جلوی خودتان با بخارشور می‌شوریم و ضدعفونی می‌کنیم/ چه کسی مسئول سلامت مردم است؟
28 مهر 1399, 11:46 / کد خبر:741280
بیماری خطیر و حقیر کرونا در حالی روزانه جان تعداد زیادی از هم‌وطنان را می‌گیرد در غیبا نظارت جدی اصناف، شاهد سرو قلیان در برخی رستوران‌ها هستیم. استمرار این رویه باعث تشدید بحران کرونا می‌شود.
 متأسفانه روند جان‌باختگان بیماری حقیر و خطیر کرونا در کشورمان به صورتی است که می‌توانیم بگوییم به طور متوسط هر روز هشت اتوبوس ۳۰ نفری در کشور ته دره می‌رود و همه مسافران آن فوت می‌کنند. این روند هرچند خطی و مستقیم نیست اما برآیند روند چنین نتیجه‌ای را نشان می‌دهد.
 
با افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت کرونا در تهران، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داده است که تهران و برخی کلانشهرها، دو هفته به طور کامل تعطیل شوند. او در جلسه روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه شورای شهر تهران گفته است اگر چنین اقدامی انجام نشود، «به نظر می‌رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم».
 
ستاد مقابله با کرونای تهران نیز در روز‌های گذشته برای کنترل شیوع کرونا در پایتخت اقدام به اعمال برخی محدودیت‌ها مانند ممنوعیت برگزاری مراسم‌های اجتماعی و مذهبی، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها و مراکز تفریحی کرده و این محدودیت‌ها را تا پایان هفته جاری (۲ آبان ماه) تمدید کرده است.
 
بارها و بارها از سوی مسئولان مختلف اعلام شده است که «قطع زنجیره انتقال» عامل اصلی مهار شیوع ویروس کروناست اما شوربختانه خیلی‌ها این گزاره را جدی نمی‌گیرند.
 
در چنین شرایطی که هم‌وطنان چوب بی‌توجهی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی را از سوی عده‌ای می‌خورند وظیفه مسئولان است که با تدبیر و چاره‌اندیشی مانع این روند شوند.
 
اصناف یکی از همان نهادهایی است که وظیفه سنگین نظارت بر صنف‌های مختلف را دارد تا پروتکل‌های بهداشتی با دقت بیشتری اجرا شود.
 
با وجود اعلام محدودیت‌ها همچنان برخی از اصناف به فعالیت خود ادامه می دهند. یکی از این صنوف که باوجود اعلام محدودیت  و تعطیلی ها همچنان مشغول به کار است رستوران‌ها هستند که به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط‌ هستند و علی‌رغم رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان خطر ابتلا به کرونا برای مشتریان وجود دارد.
 
 
برخی از رستوران‌ها علاوه بر سرو غذا و منو کافه به مشتریان خود سرویس قلیان نیز ارائه می‌کنند. این در حالی است که شنیده‌ایم هر یک پُک دود قلیان برابر با ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است و به مراتب مضرتر از سیگارِ و ابتلای به سرطان را افزایش می‌دهد.
 
 
با تعدادی از رستوران‌های سرشناس در مناطق گوناگون تهران تماس گرفتیم و از وضعیت کار آن‌ها پرسیدیم؛ در کمال ناباوری این رستوارن‌ها به متشریان خود خدمات قلیان نیز ارائه می‌کنند.
 
 
و به این علت که این رستوران‌ها علاوه بر سرو غذا پیش از دوران شیوع کرونا قلیان هم به مشتریان خود ارائه می‌کردند از وضعیت سرو قلیان در زمان کنونی جویا شدیم.سرو آزادانه قلیان در شرایط بحرانی کرونا که متأسفانه روزانه چند صد نفر از هم‌وطنان را از دست می‌دهیم، نیازمند تجدید نظر جدی مسئولان ذی‌ربط است؛ مسئولانی که باید پاسخ دهند چرا در لابلای اخبار ریز و درشت پلمپ فلان نهاد و مغازه متخلف، اسمی از عرضه‌کنندگان قلیان نیست؟ و چرا نباید با این امکان که با جان مردم را به خطر می‌اندازند، برخورد شود؟

اینکه از فقط از ۱۰ رستورانی که تماس گرفتیم ۸ مورد آن اقدام به سرو قلیان می‌کند نشان از گستردگی این وضع در سایر شهر‌ها نیز است و باید به شدت و سرعت با آن‌ها برخورد شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹، شماره 3945 ؛ 06 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین