کاهش چشم‌گیر چک‌های برگشتی/ چرا قانون جدید چک اجرایی نمی‌شود؟

کاهش چشم‌گیر چک‌های برگشتی/ چرا قانون جدید چک اجرایی نمی‌شود؟

کاهش چشم‌گیر چک‌های برگشتی/ چرا قانون جدید چک اجرایی نمی‌شود؟
28 مهر 1399, 14:02 / کد خبر:741306
باوجود اجرای ناقص قانون جدید صدور چک، آمارهای رسمی بانک مرکزی بیانگر روند نزولی نمودار چک‌های برگشتی است؛در قانون جدید صدور چک، هزینه انجام تخلف و صدور چک بلامحل، بالا رفته و همین موضوع سبب کاهش جرائم شده است.

از زمانی که قانون جدید صدور چک در آذرماه 97 برای اجرا به بانک‌ها ابلاغ شده‌است، نمودار تعداد چک برگشتی در کشور روندی نزولی را پیموده است. یکی از دلایل اصلی این روند، پیشگیرانه بودن این قانون نسبت به قانون قدیم صدور چک است. در قانون جدید صدور چک، هزینه انجام تخلف و صدور چک بلامحل، بالا رفته و همین موضوع سبب کاهش جرائم شده است.


نگاهی به آمار رسمی بانک مرکزی درباره تعداد چک‌های برگشتی در بازه قبل آذر 97 و بعد از آن( قبل و بعد از تصویب قانون جدید صدور چک)،نشان میدهد که به طور مثال در مرداد 97 از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای، 6/15درصد برگشت خورده بود که این عدد در مرداد 99 به 8/9درصد کاهش یافته است، این کاهش نشان دهنده این است که علی‌رغم اجرای ناقص قانون جدید صدور چک، این قانون توانسته با همین مقدار کم اجرایی شده، موثر واقع شود و با این کاهش محسوس، اعتبار چک را در جامعه بالا ببرد.

اجرای قانون چک الکترونیک توسط بانک مرکزی هم‌چنان مغفول مانده است

در همین رابطه یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، می گوید: قانون صدور چک در سال 1397 در مجلس شورای اسلامی اصلاح و تصویب شد. قانون جدید در کاهش چک های برگشتی بسیار تاثیرگذار بود. به گونه‌ای که نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های صادره در سال 1398 در مقایسه با سال 1397به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. قرار بود آئین نامه‌های قانون جدید چک تا آذرماه 99 بطور کامل تدوین و به بانک‌ها ابلاغ شود. علی‌رغم مزایای قانون جدید، اما هنوز بندهایی از این قانون از جمله «صدور چک الکترونیک» مغفول مانده و بانک‌ها نسبت به آن بی‌توجه هستند.

اساس قانون جدید صدور چک بر پیشگیری از وقوع جرم است

تفاوت قانون جدید صدور چک با قانون قدیم، خاصیت پیشگیری از تخلفات حوزه چک است، این مورد با پیش‌بینی مجازات‌های متناسب با تخلفاتی مانند صدور چک بلامحل و...، صورت گرفته و باعث می‌شود سودجویان و کلاهبرداران هزینه سنگینی بابت صادر کردن چک بلامحل پرداخت کنند، هم‌چنین پیگیری قضایی مالباختگان نیز در این قانون، بسیار کوتاه‌تر و ساده‌تر از قانون قدیم است به صورتی‌که با ارائه کد رهگیری به دادگاه، این افراد می‌توانند صدور اجرائیه گرفته و ظرف مدت کوتاهی، به حق خود برسند.

دلیل اینکه صادرکنندگان چک بلامحل مجبور به تسویه یا گرفتن رضایت از دارنده چک هستند، تنبیهات و محدودیت‌هایی است که قانون جدید صدور چک برای آن‌ها در نظر گرفته‌است، از این محدودیت‌ها می‌توان به منع گرفتن دسته‌چک جدید، عدم دریافت تسهیلات بانکی، عدم افتتاح حساب جدید و چند مورد دیگر اشاره کرد.

همانطور که مشخص است، این قوانین پیشگیرانه، سبب می‌شود افراد در زمان صدور چک، نسبت به تسویه آن در موعد پرداخت، حساسیت بیشتری داشته باشند و دریافت‌کننده چک نیز با اعتماد بیشتری چک را بپذیرد. این امر باعث می‌شود معاملات در بازار رشد پیدا کرده و تجار و بازاریان معتبر، از چک، کمال استفاده را ببرند. از طرفی، بعد از مدتی، خود به خود، افراد بدحساب از جرگه معاملات خارج شده و بازار به یک ثبات و سلامت اقتصادی نزدیک خواهد شد.

این موارد، تنها بخشی از مزایای قانون جدید صدور چک است، با اجرای بندهای دیگر این قانون، آینده روشنی در انتظار این ابزار مالی مدت دار و پراستفاده خواهد بود. اجرای قانون چک الکترونیک، ممنوعیت صدور چک در وجه حامل، برداشته شدن اعتبار از لاشه چک با ثبت سیستمی چک‌ها، اعتبارسنجی افراد، راه‌اندازی سامانه استعلام چک برگشتی و...، سبب ایجاد فضایی امن برای استفاده از چک شده و روز به روز بر اعتبار این ابزار مهم مالی می‌گردد.

بانک مرکزی در عملیاتی کردن اکثر تکالیف خود در حوزه قانون جدید صدور چک اهمال کرده است

با این حال بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی اجرای قانون جدید صدور چک، در عملیاتی کردن بسیاری از این تکالیف قانونی اهمال ورزیده و به‌دلیل اجرای ناقص آن، مردم را از استفاده کامل از این قانون، محروم کرده است. لازم به ذکر است آخرین بخش زمانی برای اجرای باقیمانده تعهدات بانک مرکزی درباره قانون جدید صدور چک، آذر ماه امسال است که با توجه به عدم اجرای بسیاری از قوانینی که باید تا بحال عملیاتی می‌گردید، نگرانی کارشناسان را از عقب ماندن از اجرای این قانون مهم، دوچندان کرده است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹، شماره 3945 ؛ 06 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین