وزارت صنعت در عمل هیچ برنامه راهبردی برای داخلی سازی صنعت خودرو ندارد

وزارت صنعت در عمل هیچ برنامه راهبردی برای داخلی سازی صنعت خودرو ندارد

وزارت صنعت در عمل هیچ برنامه راهبردی برای داخلی سازی صنعت خودرو ندارد
28 مهر 1399, 14:04 / کد خبر:741308
یک کارشناس صنعت خودرو با تاکید براینکه ما می توانیم بخش اعظمی از قطعات خودرو را با بهترین کیفیت تولید کنیم، گفت: برای صنعت خودرو هیچ برنامه راهبری در عمل جهت حل مشکلات و قیمت گذاری ها وجود ندارد.

ابوالفضل خلخالی، با اشاره به اینکه بهترین راهکار برای حل مشکلات فعلی صنعت خودروی کشور داخلی سازی واقعی است، گفت: مدیریت صنعت خودرو باید به گونه ای اصلاح شود که اگر سرمایه گذاری در بخش پایین دست این صنعت انجام شد در کوتاه ترین مدت به سود برسد.


وی با بیان اینکه در قسمت موتور یک قطعه کوچک مورد استفاده قرار می گیرد که اگر نباشد موتور روشن نمی شود، افزود: قبلاً این قطعه وارد می شد اما سه سال پیش گروهی به داخلی سازی آن اقدام کردند اما آنقدر در پیچ و خم خودروسازها گیر کردند که واقعا از این اقدام خود پشیمان و در نهایت منصرف شدند.

این استاد دانشگاه علم و صنعت با تاکید براینکه بسیاری از قطعه سازان هستند که می خواهند روند داخلی سازی قطعات را با سرعت بیشتری انجام دهند اما ساختار صنعت خودرو مانع آنها می شود، تصریح کرد: سال گذشته یک میلیون دستگاه خودرو تولید شد که اگر از هر خودرو یک میلیون تومان کنار می‌گذاشتند رقم بسیار بالایی می‌شد. این موضوع نشان می‌دهد در این صنعت عدد و ارقام بسیار بالایی وجود دارد که به شرط اصلاح مدیریت می توان سود را برای پایین دستی های این صنعت فراهم و بستر لازم را برای داخلی سازی واقعی در این حوزه  ایجاد کرد.

خلخالی اضافه کرد: به دلیل تیراژ بالای خودرو سرمایه گذاری در قطعه به صرفه است اما سد اندازی ها و مشکلات عاملی شده تا این موضوع همچنان بلاتکلیف مانده و نتوانیم در داخلی سازی قطعات خودرو نقش کارآمدی را ایفا کنیم.

وی با تاکید براینکه ما می توانیم بخش اعظمی از قطعات خودرو را با بهترین کیفیت تولید کنیم، اظهار داشت: وقتی خودروساز داخلی با شرکای خارجی خود در تامین قطعه وارد مذاکره می شود باید پول آنها را سریع پرداخت کند اما در خرید از قطعه ساز داخلی آنها قطعه را گرفته و بعد از ماه ها و حتی سالها پول قطعه ساز را می دهند. این موضوع به طور حتم روند تولید قطعه را مختل و حتی تاثیرات خاص خود را بر کیفیت آنها خواهد گذاشت در نهایت خرید اعتباری قطعات و عدم حمایت از قطعه ساز باعث می شود تا سرمایه گذاری لازم در این حوزه صورت نگیرد.

وی در ادامه صحبت های خود به موضوع تامین مواد اولیه در صنعت خودرو اشاره کرد و گفت: برخی از مواد مانند آلومینیوم در گریدهای 6 و 7 هزار تولید داخل با مشکل روبروست و باید از محل واردات تأمین شود در بخش پتروشیمی نیز یک سری رزین های پرمصرف در خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد که آنها نیز از محل واردات تأمین می شود. در بخش فولاد نیز ما با تغییرات کیفی و حتی افزایش قیمت ها روبرو هستیم در نتیجه محصول نهایی وقتی به دست مصرف کننده می رسد با تغییرات کیفی روبرو است برای حل این موضوع باید سرمایه گذاری لازم در تأمین مواد اولیه صنعت خودرو نیز انجام شود.

به گفته این کارشناس صنعت خودرو در طول یک سال اخیر وزارت صنعت با تغییر سه وزیر روبرو شده و هیچ راهبرد استراتژیکی برای صنعت خودرو اعلام نکرده است.

وی اضافه کرد: به اعتقاد بنده برای اصلاح بازار خودرو آن هم در کوتاه مدت باید در بخش عرضه و تقاضا تعادل لازم را ایجاد کرد. اگر عرضه افزایش پیدا کند بخشی از تقاضای غیرواقعی مدیریت خواهد شد. البته در شرایط فعلی بحث بورس کالا برای مدیریت تقاضای غیرواقعی نیز مطرح است که به اعتقاد بنده این موضوع می تواند در کوتاه مدت کنترل تقاضا را انجام دهد اما راهکار قطعی برای مدیریت بازار نیست. باید فکر اساسی برای صنعت خودرو کرد بدون راهکار و سیاستی منسجم نمی توانیم در این حوزه برحل مشکلات قائق شویم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹، شماره 3945 ؛ 06 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین