تولد یک پروانه
0 -

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان رسما آغاز به کار کرد

تولد یک پروانه

تولد یک پروانه
29 مرداد 1398, 12:02 / کد خبر:74170
حوالی زاینده‌رود درحالی‌که نسیمی از رودخانه بر صورت کودکان و نوجوانان می‌خورد سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در جشنی باشکوه در باغ غدیر و استقبال گرم اصفهانی‌ها رسما آغاز شد.

راضیه چنگیز نائین: حوالی زاینده‌رود درحالی‌که نسیمی از رودخانه بر صورت کودکان و نوجوانان می‌خورد سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در جشنی باشکوه در باغ غدیر و استقبال گرم اصفهانی‌ها رسما آغاز شد.

در روزهایی که زاینده‌رود شور و حالی بی‌نظیر به شهر بخشیده و روزهای شاد اعیاد چهره شهر را رنگی کرده است جشنواره‌ای که بانام اصفهان گره‌خورده رسما افتتاح شد تا اصفهان برای یک هفته در دست کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به سینما باشد.

‌شب عید غدیر و ولایت مولای متقیان علی علیه‌السلام میزبان چهره‌های خندان کودکان و نوجوانانی بود که به همراه والدینشان برای افتتاحیه سی و دومین جشنواره کودک خودشان را باغ غدیر اصفهان رسانده بودند تا شروع پرواز پروانه‌ها را پرفراز اصفهان به تماشا بنشینند.

شروع مراسم که پژمان بازغی اجرای آن را برعهده داشت با اجرای ‌ گروه آبنبات همراه بود پس از پایان اجرای این گروه پژمان بازغی باانرژی بسیار روی صحنه آمد. پژمان بازغی از اینکه اجرای افتتاحیه سی و دومین جشنواره فیلم کودک را برعهده‌گرفته ابراز خوشحالی کرد و پس‌ازآن از محمد علی  انصاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان دعوت کرد تا متن پیامی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى خطاب به این جشنواره ارسال کرده بود را قرائت کند. عباس صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد در پیامی برای جشنواره فیلم کودک اصفهان نوشته بود: تحولات پرشتاب جهان امروز، زندگی انسان را در ابعاد گوناگون ازجمله حوزه فرهنگ دستخوش تغییر کرده است. در این میان کودکان و نوجوانان، با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین شکل‌گیری نسلی فهیم، پرسشگر و تحول‌خواه را نوید می‌دهند. سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان با درک این واقعیت گریزناپذیر، گام‌هایی نو در این مسیر برداشته و با بهره‌گیری از نسیم تغییرات، هوایی تازه برای پروانه‌های جشنواره به ارمغان آورده است. تحول در ساختار جشنواره، ایجاد بخش‌های روزآمد و تغییر نگاه به سینما از جزیره‌ای مستقل به بخشی از صنعت تصویر بیانگر بینش دقیق و تیزهوشی هنرمندانه سینماگران متعهد کشورمان است که بی‌تردید دستاوردهای ارزشمندی برای کودکان این مرزوبوم و پیام پرطنینی از جنس صلح و نوع‌دوستی و معنویت برای جهان خواهد داشت.

در شرایطی که بیش از هر زمان دیگری نیازمند انسجام و وحدت هستیم، اکران همزمان فیلم‌های جشنواره در سراسر کشور موجب خرسندی است و نمایش آثار راه‌یافته به جشنواره در مناطق سیل‌زده و کودکان آسیب‌دیده ناشی از این حادثه تلخ، با شعار شیرین «رویای کودکان سیل‌زده را بسازیم» جای تقدیر فراوان دارد. تقارن آغاز این رویداد را با ایام عید غدیر خم که دوستی با کودکان و حمایت و توجه به حقوق آنان در سیره امام علی (ع) موج می‌زند، به فال نیک گرفته و با قدردانی از دبیر سخت‌کوش و دست‌اندرکاران پرتلاش این رویداد اثربخش و همچنین مسئولان و اهالی فرهنگ مدار و هنرپرور شهر اصفهان، امیدوارم شاهد برگزاری موفق جشنواره و توشه‌ای ارزشمند برای نسل‌های آینده باشیم. از خداوند متعال نشاط و شادی روزافزون برای فرزندان سرزمینم و عزت و سربلندی ایران اسلامی را آرزومندم.

پس از قرائت پیام وزیر ارشاد، پژمان بازغی از عليرضا تابش، دبیر سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان دعوت کرد تا به روی صحنه بیاید. تابش در ابتدا اعلام کرد که به احترام کودکان سخنرانی کوتاهی خواهد داشت. او خطاب به حضار گفت: چه فرخنده است تلاقی عید سعید غدیر و آیین افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان، به‌ویژه که میزبان شهر مهربان، ریشه‌دار و تکرارناپذیر اصفهان و اهالی باصفایش باشیم که در تمام این روزها همپای ما بلکه بیش از ما تلاش كردند تا اين جشنواره به صمیمانه‌ترین و آراسته‌ترین شکل ممکن برگزار شود.

وی ادامه داد: هر سخنی بیش از این نه مناسب چنین لحظاتي است و نه مطلوب مستمعان پر از لبخند و شیطنت و شادی کودکانه. پس باافتخار می‌گویم که مهمانان محترم داخلی و خارجی، کودکان عزیز و امیدوار سرزمین پهناورم، نوجوانان خلاق شرکت‌کننده در سومین المپیاد فیلم‌سازی، هنرمندان سرافراز آزاده و افتخارآفرین کودکان و نوجوانان، مسئولان اصفهان و متولیان فرهنگ و هنر کودکان و نوجوان ایران، عيد غدیر مبارک و به سی و دومین جشنواره بین‌المللی خوش‌آمدید. امیدوارم روزهایی پر از رنگ و نشاط خوشی را در اصفهان زیبا باهم تجربه کنیم.

پس از دبیر جشنواره نوبت شهردار اصفهان بود به روی صحنه بیاید. شهردار اصفهان در آیین افتتاحیه جشنواره فیلم کودک گفت: امشب شبی است که فردای آن غدیر است و چه زیباست تلاقی افتتاح این جشنواره با غدیر که برکتی برای آن است. جشنواره‌ای که جای آینده‌سازان فردا است.

نوروزی درباره جشنواره گفت: فلسفه وجودی جشنواره‌ها ایجاد شورونشاط است و جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان نمونه‌ای منحصربه‌فرد در ایران و منطقه است، افزود: این جشنواره می‌تواند نگاره‌های معصومانه کودکان را برای حل مشکلات جهان به کمک بطلبد. نگاره‌هایی که هر یک در قابی می‌توانند درخششی برای روشنی آینده باشند. نگاره‌هایی که هر یک در قابی می‌تواند آینده‌سازان را به‌عنوان پرچم‌داران امروز و سرمایه‌های فردا معرفی کند.

شهردار اصفهان گفت: خوشحالم که توانستیم سی و دومین دوره این جشنواره را با دائمی شدن آن در اصفهان برگزار کنیم و امیدوارم در این چند روز هنرمندان عزیز و همکاران سینما بتوانند با به نمایش گذاشتن هنرهای خود در راستای اصلاح امور و هدایت جوانان و بیداری کسانی که نیازمند دیدن فیلم‌های هشداردهنده هستند از این فرصت استفاده کنند.

نوروزی شهردار اصفهان سینما را عصایی جادویی دانست که می‌تواند آرمان‌های یک ملت را به نمایش بگذارد و به وسعت افق دید مخاطب و قوه خلاقه سازندگان خویش، در جامعه اثر بگذارد.

پس از سخنرانی‌ها ۱۷۰ کودک و نوجوان، روی صحنه آمدند و به اجرای آهنگ و قطعات مختلف پرداختند. با پخش ویدئویی از عمو مهربان و خاله رویا دو مجری سرشناس کودک تلویزیون این دو به روی صحنه آمدند و از کودکان سیل‌زده دعوت شد تا به روی صحنه بیایند.

کودکان سیل‌زده از شهرهای سوسنگرد و شیرین شهر آمده بودند و روایتگر سیل ویرانگر بودند. کودکان سیل‌زده در ادامه مراسم بادکنک‌هایی را رها کرده که نمادی از رهایی اندوه‌های کودکان بود.

در پایان مراسم کاروان شادی برای نشان دادن قدرت همبستگی کودکان پا به مراسم گذاشت و با اجرای مراسم آتش‌بازی جشنواره کودک رسما آغاز به کار کرد.

مرضیه برومند، پوران درخشنده، زائد فریدزاده، عبدالله علیمراد، ابوالفضل جلیلی، رابعه مدنی، کامبوزیا پرتوی، لیلی رشیدی، علی‌اکبر قاضی‌نظام، مستانه مهاجر، مسعود کرامتی و وحید نیکخواه آزاد از مهمانان حاضر در آئین افتتاحیه بودند که در کنار داوران و خبرنگاران کودک و نوجوان به تماشای جشن افتتاحیه نشسته بودند. استقبال از افتتاحیه به حدی بود که بسیاری از حضار ایستاده به تماشای جشن افتتاحیه پرداختند و کودکان بسیاری از سراسر شهر برای تماشای جشن سینمای کودک به باغ غدیر آمده بودند. 
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3610 ؛ 27 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین