۳۴ کودک، زن و مرد طعمه سگ‌های خیابانی

آمار تکان‌دهنده حملات سگ‌های بی‌صاحب در یک‌سال گذشته

۳۴ کودک، زن و مرد طعمه سگ‌های خیابانی

۳۴ کودک، زن و مرد طعمه سگ‌های خیابانی
5 آبان 1399, 14:37 / کد خبر:741897
۳۴ کودک، زن و مرد در مدت یک‌سال طعمه حملات سگ‌های خیابانی شدند؛ زخمی شدند، به آی‌سی‌یو رفتند، قطع عضو شدند و در این میان سه‌نفر جان باختند. از مهرماه سال گذشته تاکنون، ۱۸ کودک، ۳ زن و ۱۳ مرد به فهرست قربانیان سگ‌های ولگرد در شمال و جنوب، غرب و شرق کشور اضافه شده‌اند. این آمار براساس خبر‌هایی است که که در رسانه‌ها منتشر شده و شاید آمار‌های رسمی حملات سگ‌ها حکایت دیگری داشته باشد.
شهروند در ادامه نوشت: کودک ۷ ساله کوچک‌ترین قربانی حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته است و زن ۸۰ ساله پیرترین طعمه. تلخ‌ترین و وحشتناک‌ترین این حوادث حمله مرگبار سگ‌ها به دو کودک کار زاهدانی بود که در میبد زندگی می‌کردند. دو برادر ۸ و ۱۱ ساله که یکی زخمی می‌شود و دیگری خورده.
در کنار این حادثه تلخ، مرگ پیرزن ۸۰ ساله آستانه اشرفیه‌ای و مرد ۶۰ ساله تهرانی هم در فهرست حملات مرگبار سگ‌ها در سال گذشته قرار گرفته است.
اول مهر ۹۸ یک قلاده سگ، یک پیرزن ۸۰ ساله اهل روستای لشکام دهستان دهشال حمله کرد و این زن جانش را به دلیل آسیب شدید از دست داد.
یک‌ماه پیش هم، یک مرد ۶۰ ساله در خیابان آذربایجان از حمله مرگبار این حیوان در امان نماند. پرونده‌ای که شهریورماه امسال در دادسرای جنایی پایتخت به جریان افتاد. مرد ۶۰ ساله که در حمله سگ همسایه دچار عفونت شد و پس از ۲۰ روز روی تخت بیمارستان جان باخت. همین هم شد تا یک پرونده قتل دیگر که عاملش سگ بود، تشکیل شود.
تلخ‌ترین‌های حملات
فاطمه ۷ ساله هم در روستای محرزی خرمشهر (نهر ۶) قربانی شد، قربانی حمله دو سگ هار؛ حمله این سگ‌ها هم وحشتناک است. حیوانات نای دخترک را سوراخ می‌کنند. دختربچه هم به دلیل مشکل دیسترس تنفسی ناشی از سوراخ‌شدگی نای، حنجره‌اش جراحی می‌شود.
یک سگ هم در بندرترکمن انگشت مردی ۴۹ ساله را قطع کرد. این مرد در دفاع از ۳ دانش‌آموز دختر، به میدان جنگ انسان و حیوان می‌رود. منجی، ۳ طعمه سگ را نجات می‌داد، اما خود انگشتش را از دست می‌دهد.
پرونده خونین مهرماه
این‌ها نمونه‌ای از پرونده‌های حمله خونین سگ‌ها در یک‌سال گذشته است. پرونده این حملات خونین در مهرماه امسال، اما دامنه بیشتری داشت. مهرماه امسال، ۶ نفر طعمه سگ‌های خیابانی شدند. ۵ زن و مرد در شیراز و یک پسر ۱۲ ساله در نسیم‌شهر آخرین قربانیان حیوانات ولگرد شهر هستند.
احسان ۵ساله، ریحانه ۱۲ساله و حسام ۴ساله، سه کودکی هستند که در محله دهپیاله، آب جوال، خیابان محراب و شهرک رجایی (دشت چنار) شیراز مورد حمله سگ‌های ولگرد قرار گرفتند، زخمی شدند و در بیمارستان بستری شدند. عکس‌های مجروحیت پسربچه نسیم‌شهری هم در فضای مجازی دست به دست چرخید. عکس‌هایی که نشان می‌داد این پسر هم دچار آسیب‌دیدگی وحشتناکی شده است. او هم اگر نمی‌توانست از چنگال این حیوان فرار کند، هم‌اکنون در فهرست مُردگان سگ‌های ولگرد بود.
جدول قربانیان حملات سگ‌ها در یک‌سال گذشته کشور
تاریخشهرجنسیت و سنآسیب‌دیدگی
مهر ۹۹شیراز۳ کودک ۱۲، ۵، ۴ ساله و یک زن و مردمجروح
مهر ۹۹تهران-نسیم شهرپسر ۱۲ سالهمجروح
شهریور ۹۹ آذربایجان غربی-سردشتپسر ۸ سالهمجروح
شهریور ۹۹ تهران مرد ۶۰ سالهکشته
شهریور ۹۹ایلام پسر ۸ ساله  مجروح
اردیبهشت ۹۹ گلستان- بهارستان پسر ۲۹ ساله مجروح
بهمن ۹۸ گلستان -بندرترکمن ۳ دانش‌آموز دختر و مرد ۴۹ ساله  مجروح و قطع عضو
بهمن ۹۸ یزد- میبد۲ پسر ۸ و ۱۱ ساله  کشته و مجروح
بهمن ۹۸  تهران- کهریزک  دختر ۸ ساله  مجروح
بهمن ۹۸ارومیه- زیباشهرپسر ۱۲ سالهمجروح
بهمن ۹۸ارومیه-زیباشهر  پسر ۱۳ ساله  مجروح
دی ۹۸ تهران-لواسانات دختر ۱۰ ساله مجروح
دی ۹۸ یزد- مهریز ۶ مردمجروح
دی ۹۸تهران-شهرک زینبیه پسر ۱۱ سالهمجروح
دی ۹۸ خوزستان- دزفول زن باردار  مجروح
آبان ۹۸ تهران- دزاشیب دو مردمجروح
مهر ۹۸ گلستان-بهارستان پیرمرد ۷۸ سالهمجروح
مهر ۹۹خوزستان-خرمشهر دختر ۷ سالهمجروح-ICU
مهر ۹۹ گیلان- آستانه اشرفیهزن ۸۰ ساله کشته
  ۳۴ نفر  ۳۱ مجروح و ۳ کشته
مأموریت شهرداری‌ها
باید نسبت به جمع‌آوری سگ‌های بی‌صاحب نگاه ویژه‌ای داشت. این شهرداری‌ها هستند که سگ‌های ولگرد را جمع‌آوری، واکسینه، عقیم‌سازی و رها می‌کنند. البته متقاضیانی هم هستند که از این سگ‌ها نگهداری می‌کنند، گاهی هم از بعضی سگ‌ها، در یک‌سری فعالیت‌ها استفاده می‌شود. سگ‌هایی که نژاد آموزش‌پذیر دارند. در این بین سگ‌های بیمار مسری هم طبق دستورالعمل بین‌المللی معدوم می‌شوند.
«سگ‌ها در زندگی شهری حضور دارند، حضوری که قابل اغماض نیست. از چرخه اکوسیستم هم حذف‌شدنی نیستند، چراکه برای محیط‌زیست مخاطره‌آمیزخواهد بود.» این‌ها را زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید. اما او هم همانند دیگر کارشناسان این حوزه اعتقاد دارد که در این چرخه اکوسیستم باید تعادل وجود داشته باشد تا با رشد تصاعدی یک گونه، گونه دیگر نابود نشود و این نظم برهم نخورد.
هزینه زیاد عقیم‌سازی
عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد از دیرباز مطرح است. تنها راهکار باقی‌مانده برای مقابله با افزایش فزاینده سگ‌ها، البته به‌زعم برخی از کارشناسان؛ عملی که موجب تعادل‌سازی چرخه اکوسیستم و حداقل مانع افزایش زاد و ولد سگ‌های ولگرد می‌شود. این عمل البته هم زمان‌بر است و هم پرهزینه.
هزینه گزافی که تا ۶۰۰ هزارتومان هم می‌رسد. این را سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری گفته و می‌گوید: «عقیم‌سازی هر سگ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰‌هزار تومان هزینه دارد و با سایر هزینه‌ها به یک‌میلیون تومان هم می‌رسد.»
حسین میلانی، مراکز جدید نگهداری سگ‌های بلاصاحب را در پهنه‌های مختلف شهر تهران ضروری می‌داند: با توجه به آنکه تعداد سگ‌های بلاصاحب زیاد است، ضروری است به منظور ارایه خدمات بهتر و رسیدگی‌های بهداشتی، مراکز بزرگی در مناطق مختلف شهر تهران راه‌اندازی شود. اطلاعات دقیقی از وضع سگ‌های بلاصاحب در منطقه شهری تهران و میزان جمعیت آن‌ها وجود ندارد و بدون داشتن این اطلاعات نمی‌توان چشم‌انداز جامعی در مورد ساماندهی سگ‌های بلاصاحب داشت و اقدام به تصمیم‌گیری در ابعاد مختلف کرد. ولی برای تأمین زیرساخت‌ها، تجهیز بخش‌های درمانی و توسعه مراکز نگهداری اعتبار کافی باید اختصاص پیدا کند.
ساماندهی سگ‌ها
معضلی که اگر فکر اساسی به حال و روزش نشود و راهکار صحیحی برای جمع‌آوری آن صورت نگیرد، روز به روز بر تعداد سگ‌های ولگرد افزوده می‌شود و قربانیان بیشتری طعمه قرار می‌گیرند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹، شماره 3945 ؛ 06 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین