جنجال‌های «زوجی نو» و «بمب»/ «خندوانه» به زودی می‌آید/ از «دورهمی» و «عصر جدید» خبری نیست

تلویزیون در تدارک برنامه‌های ترکیبی؛

جنجال‌های «زوجی نو» و «بمب»/ «خندوانه» به زودی می‌آید/ از «دورهمی» و «عصر جدید» خبری نیست

جنجال‌های «زوجی نو» و «بمب»/ «خندوانه» به زودی می‌آید/ از «دورهمی» و «عصر جدید» خبری نیست
10 آبان 1399, 08:54 / کد خبر:742277
پخش مسابقه‌ها و برنامه‌های ترکیبی از تلویزیون مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است. این روزها تلویزیون با برنامه‌هایی همچون «زوجی نو»، «دست فرمون» و «بمب» سعی دارد مخاطب را حفظ کند تا فصل جدید برنامه‌هایی همچون «خندوانه» و «دورهمی» آغاز شود.
 پس از آنکه در دهه نود و با تاسیس شبکه‌های جدید همچون نسیم، تلویزیون به ساخت برنامه‌های گفت‌وگو محور، ترکیبی و سرگرم کننده روی آورد و مسابقات زیادی را روی آنتن برد، جدول پخش برنامه‌های پربازدید تلویزیون تنها در اختیار سریال‌ها نبود و رقیب جدی‌ای پیدا کرد. ساخت برنامه‌های شاد و مفرح که یا الگویی خارجی داشتند و یا با تکیه بر خلاقیت طراحان به برندهای مطرحی در تلویزیون تبدیل شدند. 
از سال گذشته و با رسیدن به روزهای شیوع ویروس کرونا، بسیاری از برنامه‌های ترکیبی تلویزیون که قرار بود در فصل جدید ساخته و روانه آنتن شوند، یا تعطیل شدند یا با فرمت متفاوتی روی آنتن رفتند که باعث افت کیفیت و یا ریزش مخاطب آن شد. با این وجود ضرورت ساخت چنین برنامه‌هایی در روزهایی که مخاطبان تلویزیون نیاز به نشاط بیشتری دارند بیش از هر چیزی احساس می‌شود. 
با نزدیک شدن به نیمه پاییز و در روزهایی که تلویزیون ماه‌های محرم و صفر را پشت سر گذاشته است بسیاری از مخاطبان تلویزیون منتظر شروع برنامه‌هایی همچون «خندوانه»، «دورهمی» و «عصر جدید» بودند. برنامه‌هایی که یا در مرحله ضبط و پیش تولید هستند یا تولید خود را به زمان دیگری موکول کردند. در این شرایط ساخت برنامه‌های جدید و پخش آن باعث شده حاشیه‌های مختلفی پیرامون هر برنامه رخ بدهد. در ادامه مروری داریم بر برنامه‌هایی که این روزها در حال پخش هستند یا به زودی آماده پخش می‌شوند. 
«زوجی نو»؛ شروع همراه با حاشیه
«زوجی نو» عنوان برنامه‌ای ترکیبی با محوریت زوج‌های جوان است که پخش آن از هفته گذشته آغاز شده است. این مسابقه از شنبه تا چهارشنبه هر هفته هر شب ساعت۱۰:۳۰ از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. 
این برنامه تلویزیونی برای رقابت تعداد زیادی از زوج‌های جوان در نظر گرفته شده و آن دسته از زوج‌هایی که حداقل ۶ ماه و حداکثر سه سال است از زمان ازدواج آن‌ها گذشته باشد، می‌توانند با پر کردن فرم‌های مربوط به شرکت در این برنامه و پس از بررسی کارشناسان در برنامه حضور پیدا کنند. 
«زوجی نو» با اجرای باربد بابایی از همان قسمت اول نقدهایی را نسبت به ساخت آیتم‌های نامتعارف آن در فضای مجازی ایجاد کرد. برنامه شامل بخش‌های مختلفی از قبیل آشپزی و بازی‌های واقعیت مجازی و مسابقه جهت شناخت زوجین از یکدیگر و تعامل آن‌ها در زندگی و کسب درآمد و به چالش کشیدن آن‌ها است. 
باربد بابایی که پیش از این برنامه تب تاب را برای شبکه سه اجرا کرده بود در برنامه جدیدش نیز سعی کرده در شیوه اجرا متفاوت از عرف رسمی مجریان تلویزیون ظاهر شود. اما هفته گذشته و با پخش قسمت‌هایی از برنامه برخی مخاطبان و منتقدان نسبت به آیتم‌های برنامه اعتراض کردند. شوخی‌های عجیب و غریب میان زوج‌ها و استفاده از آیتم‌های احساسی که در آن نامه یکی از زوجین قبل از مرگش را طرف مقابل می‌خواند؛ با واکنش‌هایی از سوی مخاطبان همراه شد. البته بابایی در برنامه «تب تاب» هم به سراغ چهره‌های خاصی می‌رفت که جنجال‌های زیادی را در فضای مجازی ایجاد می‌کردند و به نظر می‌رسد او و سازندگان «زوجی نو» قصد دارند تجربه برنامه‌های جنجالی گذشته را تکرار کنند. 
«دست فرمون»؛ فصل دوم با مجری جدید
مرحله سوم از رقابت‌های فصل دوم مسابقه بزرگ «دست فرمون» به تهیه‌کنندگی محمود محمودی و کارگردانی مسعود صنم، از شبکه نسیم پخش می‌شود. 
«دست فرمون» برای مخاطبان عشق سرعت یک مسابقه سرگرم‌کننده است و فصل اول آن با اجرای کامبیز دیرباز مخاطبان ثابتی را جذب کرد. با گذشت ۳۱ قسمت از فصل دوم این مسابقه و پخش مرحله اول و دوم رقابت‌ها، مرحله سوم این مسابقه آغاز شد و کامران تفتی مجری این برنامه با حضور در جمع مربیان در استودیو شماره دو که مشرف به پیست است، این مسابقات را مدیریت می‌کند.
در جریان برگزاری رقابت‌های مرحله اول و دوم و حذف تعدادی از شرکت کنندگان، تعداد ۱۰۰ شرکت کننده در بخش ماشین و تعداد ۲۰ شرکت کننده در بخش آرسی به مرحله سوم این مسابقه راه پیدا کردند. همچنین قرار است در این مرحله با اهدای فرمون طلایی از سوی مربیان و خود برنامه، ۱۰ شرکت‌کننده حذف شده بخش ماشین در مرحله قبل، امکان بازگشت به رقابت‌ها را داشته باشند. و شرکت‌کنندگان بخش ماشین که طی یک قرعه کشی میان ۴ مربی این گرایش یعنی محسن جعفری، نادر جعفری، بهنام صفاریان و شروین یگانه تقسیم شده‌ بودند همچون مرحله قبل توسط مربیان خود برای رقابتی حرفه‌ای آماده می‌شوند. 
در مرحله سوم با اعمال برخی تغییرات، شاهد پرداخت ویژه به بخش ماشین‌های آرسی (رادیو کنترلی) خواهیم‌ بود و بخش موتور سواری از قسمت ۳۷ مجدد به کنداکتور برنامه باز خواهد گشت. 
«ایرانیش»؛ ضعف اجرای پورسرخ
پس از مسابقه اطلاعات عمومی «ایران» با اجرای سام درخشانی که محوریتش شناخت ایران و چهره‌های ایرانی است، مسابقه «ایرانیش» هم به جدول پخش شبکه ۲ اضافه شد تا دو مسابقه با محوریت ایران‌شناسی روی آنتن تلویزیون باشد. 
هدف اصلی مسابقه «ایرانیش» آشنایی با بازی‌های ساده ایرانی است و در کنار آن به مکان‌های دیدنی و شناخت اقوام ایرانی هم پرداخته می‌شود. در وضعیتی که در برنامه‌های تلویزیونی خلاقیت ویژه‌ای دیده نمی‌شود یا تعدادی از برنامه‌ها کپی ایرانیزه شده‌ای از نمونه‌های خارجی هستند، ایرانی بودن مسابقه «ایرانیش» ویژگی مثبت مهمی برای آن به حساب می‌آید. 
پوریا پورسرخ جدیدترین بازیگری است که پا به عرصه اجرا گذاشته و با مسابقه «ایرانیش» برای اولین بار اجرای یک برنامه را تجربه می‌کند. اجرای او در این مسابقه ضعف‌های بسیاری دارد که با انتقادهای بسیاری هم همراه بوده. لحن صحبت کر