چه عاملی بازار روغن را بهم ریخت؟

چه عاملی بازار روغن را بهم ریخت؟

چه عاملی بازار روغن را بهم ریخت؟
10 آبان 1399, 12:44 / کد خبر:742330
مشکلات تولید و عرضه روغن طی چند هفته اخیر تامین این محصول را با مشکل اساسی روبه رو کرده و کمبود روغن در بازار قیمت این محصول را افزایش داده است.
مشکلات تولید و عرضه روغن در سطح بازار طی هفته‌های اخیر باعث شده تا مردم در تأمین این کالا با مشکل روبه رو شوند و از طرفی تولیدکنندگان دلیل این اختلال را نبود مواد اولیه عنوان می‌کنند. البته طی سه روز گذشته تشدید مشکلات بازار در تأمین روغن باعث شد تا وزیر صنعت دستور ویژه‌ای برای تامین روغن نباتی در سطح بازار صادر کند.
رزم حسینی با اشاره به مسائل مطرح شده از سوی تولید کنندگان درباره تامین ارز مورد نیاز برای واردات روغن خام گفته است: روند درآمد‌های ارزی کشور در حال بهبود است و شرایط تا پایان سال بهتر نیز خواهد شد.
علاوه بر وزیر صنعت، یزدان سیف معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز طی چند روز اخیر در واکنش به کمبود روغن در بازار گفته است: در حال حاضر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز توزیع به میزان لازم روغن داریم و اتفاقی نیفتاده که این محصول کمیاب یا نادر شود بلکه امروز روغن در کشور به وفور وجود دارد.
وی تصریح کرد: با وجودی که مقدار زیادی مواد اولیه تهیه روغن در بنادر و گمرک در انتظار طی شدن مراحل ترخیص هستند، اما ذخایر راهبردی کشور که با تمهیدات دولت رقم زده شد برای همین روز‌های سخت بود.
وی از تامین ۸۵۲ هزار تن روغن خام برای واحد‌ها از ابتدای سال ۹۹ خبر داد و اضافه کرد: بخشی از مشکل موجود روغن، به دلیل ایجاد اختلال در شبکه توزیع روغن خام از بندرگاه‌ها به کارخانه‌ها مربوط می‌شود. این اختلال به همراه افزایش در بخش صنفی سبب ایجاد شوک در یک هفته اخیر بازار روغن شده است.
صحبت‌های مقامات مسئول در مورد بازار روغن نشان می‌دهد در حال حاضر باید بازار مشکلی در توزیع روغن نداشته و مردم بدون نگرانی اقدام به خرید روغن‌های مورد نیاز خود کنند. اما مشاهدات از بازار نشان می‌دهد اکثر عمده فروشان از عدم تغییر در عرضه روغن به بازار صحبت می‌کنند و معتقدند مسئولان فقط حرف می‌زنند، اما در عمل بازار روغن هنوز مدیریت نشده است.
یکی از کسبه عمده فروش روغن در بازار می‌گوید: از هفته گذشته که کاهش عرضه کارخانجات به بازار بیشتر شده است مدام مردم به ما مراجعه و خواستار خرید کارتنی روغن هستند من به عنوان یک کسبه از فروش بالا بدم نمی‌آید، اما به شرطی که کالا داشته باشم، متأسفانه روغن کمی به ما داده می‌شود که این میزان جوابگوی نیاز بازار نیست.
البته علاوه بر کسبه در سطح فروشگاه‌ها هم رونقی در توزیع روغن اتفاق نیفتاده و برخلاف صحبت‌های معاونت بازرگانی وزارت صنعت که گفته، "روغن در بازار به وفور یافت می‌شود"، همچنان توزیع قطره چکانی است و همین امر نگرانی مردم را در تهیه این کالا بیشتر کرده است.
البته مسئولان وزارت صنعت می‌گویند، توزیع روغن بدون تغییر قیمت انجام می‌شود؛ اما عملا نظارتی بر بازار نیست، زیرا همان روغن اندکی که به مردم فروخته می‌شود قیمت‌های بسیار بالایی دارد و کسی هم با متخلفین برخوردی نمی‌کند.
مشاهدات از بازار روغن حاکی است، روغن جامد ۴ کیلویی با قیمت مصوب ۴۳ هزار تومان با قیمت ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان به فروش میرسد. اکثر فروشندگان روغن از نبوده روغن‌های پختنی در بازار گله‌مند هستند و در پاسخ به خریداران که آیا روغن دارید می‌گویند، شرکت فقط سرخ کردنی به ما داده است.
باید از مسئولان پرسید چرا باید روغن یک لیتری پختنی که قیمت مصوب ۹ هزار و ۴۰۰ تومان دارد در بازار با قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان و روغن سرخ کردنی یک لیتری که قیمت مصوب ۹ هزار و ۶۰۰ هزار تومان دارد با قیمت ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. گران فروشی روغن در بازار در حالی انجام می‌شود که روی تمام محصولات قیمت‌های مصوب درج شده، اما فروشنده، آن قیمت را قدیمی اعلام کرده و با قیمت دلخواه خود کالا را به مردم می‌فروشد.
باید مسئولان به مردم پاسخ دهند چرا مدام باید شاهد تغییرات قیمتی کالا‌های اساسی در بازار باشند و با کدام سیاست می‌خواهند قیمت‌ها را مدیریت کنند. امروز حرف مردم قیمت روغن بوده و سرگردان در بازار به دنبال خرید روغن آنهم با قیمت مناسب هستند، مگر چه اتفاقی در تولید به وجود آمده که مردم باید هزینه‌های سنگینی را برای خرید یک قوطی روغن پرداخت کنند!
جالب اینجاست عده‌ای دلال نیز از این شرایط سوء استفاده کرده و با دپو روغن، آن را به صورت زیر پله‌ای با قیمت‌های بسیار بالا به فروش می‌رسانند باید پرسید چرا کالا‌های اساسی مردم باید درگیر دلال بازی عده‌ای شود، چرا هیچ نظارتی بر بازار نیست!
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹، شماره 3944 ؛ 05 آذر 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین