کشاورزان غرب اصفهان خیری از عواید کشاورزی نمی برند

عضو شورای اسلامی استان اصفهان:

کشاورزان غرب اصفهان خیری از عواید کشاورزی نمی برند

کشاورزان غرب اصفهان خیری از عواید کشاورزی نمی برند
2 شهریور 1398, 16:59 / کد خبر:74347
نماینده شهرستان فریدن در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: کشاورزان غرب استان هیچ خیری از عواید کشاورزی خود نمی برند و خریداری نشدن تضمینی محصولات, نارضایتی آنان را در پی داشته است.

به گزارش ایرنا، عباس محمد صالحی روز شنبه در اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان در استانداری افزود: کشاورزان زحمت زیادی برای تولید محصولات خود می کشند اما سود آن را واسطه ها و دلالان می برند و  هیچ برنامه و سیاستی برای حمایت از کشاورزان  وجود ندارد.

نماینده شهرستان فریدن در شورای اسلامی استان اصفهان اضافه کرد: محصولات کشاورزی غرب اصفهان هم باید همانند محصولات دیگر استان‌ها استراتژیک شناخته شود تا خرید تضمینی این محصولات هم انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: در سالجاری یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن پیاز در استان کشت شده و هر کیلوگرم  این محصول هزار تومان هزینه برای کشاورز بدنبال داشته است اما این محصول را باید کیلویی ۷۰۰ تومان بفروش برسانند.

محمدصالحی گفت: بروکراسی اداری یکی دیگر از مشکلات کشاورزان استان اصفهان است و کشاورزان برای گرفتن مجوز ساخت خانه کارگر باید به اداره‌های مختلف مراجعه کنند.

وی افزود: باید اجازه اعطای مجوزها به شهرستان‌ها تفویض شود تا کشاورزان از مراجعه مکرر به ادارات استان رهایی یابند.

نماینده فریدن در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: از مجموع ۴۰۰ هزار دستگاه تراکتور فرسوده کشور بیش از  ۲۰ هزار دستگاه در این استان وجود دارد که هزینه های زیادی را برای کشاورزی در برداشته است. 

وی گفت : هر حلقه لاستیک تراکتور ۳۰ میلیون ریال برای کشاورزان هزینه دارد اما کشاورزان تنها افرادی هستند که لاستیک یارانه ای و حواله ای ندارند.

نماینده شهرستان فریدن در شورای اسلامی استان اظهار داشت: سالانه ۲۳ هزار دستگاه تراکتور توسط کارخانه تراکتورسازی ایران تولید می شود اما تعداد قابل توجهی از آنها صادر می شود و تنها ۱۰ تراکتور به جهاد کشاورزی استان اصفهان اختصاص پیدا می کند.

در ادامه این جلسه نماینده شهرستان چادگان در شورای اسلامی استان اصفهان گفت: دولت باید امکانات لازم را همانند شهرستان های مرکز استان در اختیار شهرستان های دورتر هم قرار دهد در غیر اینصورت اجازه جدایی و پیوستن به استان دیگر را به ما بدهد.

فریبرز شجاعی با بیان اینکه این درخواست را به صراحت هم از استاندار اصفهان هم خواستار شدم افزود: استاندار اصفهان در جلسه گذشته این شورا قول سفر به شهرستان چادگان را تا یک ماه آینده داد اما گویا هنوز یک ماه به پایان نرسیده است .

وی اظهار داشت: جهاد کشاورزی شهرستان چادگان نیروی انسانی و اعتبار ندارد و کاری هم انجام نمی دهد.

شجاعی تصریح کرد: چرای دام مازاد ، مراتع و منابع طبیعی شهرستان چادگان را نابود کرده اما هیچ کسی هم به این موضوع توجهی نمی کند.

وی ادامه داد: بیش از ۷۰ تا ۸۰ روستا در شهرستان چادگان وجود دارد و از مجموع ۶۰۰ هزار هکتار زمین و عرصه منابع طبیعی  فقط ۲ دستگاه خودرو برای نگهبانی و حراست از این عرصه ها وجود دارد.

در این جلسه معاون منابع طبیعی و آبخیزداری و معاون جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز برای پاسخ به سووالات اعضای شورای اسلامی استان حضور داشتند.
بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر در استان اصفهان عضو شوراهای شهر هستند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰، شماره 4048 ؛ 28 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین