هجمه‌های هدف‌دار علیه پزشکان
0 -

در مراسم روز پزشک مطرح شد

هجمه‌های هدف‌دار علیه پزشکان

هجمه‌های هدف‌دار علیه پزشکان
2 شهریور 1398, 17:05 / کد خبر:74348
هجوم به جامعه چزشکی اعتماد مردم را سلب می کند

هجمه‌های سازمان‌یافته علیه پزشکان، اخطار وزیر بهداشت درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی و بروز پدیده پزشکان بیکار، مالیات جامعه پزشکی، مرگ‌ومیر تهرانی‌ها به دلیل ذرات معلق و آلودگی هوا و غیره ازجمله مباحث مطرح در مراسم روز پزشک بود.

به گزارش ایسنا، در همایش بزرگداشت روز پزشک، دکتر محمدرضا ظفر قندی، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به آنچه برخی هجمه‌های سازمان‌یافته علیه جامعه پزشکی خواند، گفت: قطعا ما هم خالی از اشکال نیستیم، اما گاه شاهد هستیم مناظره‌هایی مانند مناظره‌های ۱۰ سال پیش در تلویزیون پخش می‌شود و بدون داشتن اطلاعات تخصصی، درباره افزایش ظرفیت‌های پزشکی دانشگاه‌ها اظهارنظر می‌کنند و پس از آن، این موضوع ظرف مدت کوتاهی در مجلس شورای اسلامی نیز موردبحث قرار می‌گیرد. او جامعه پزشکی را جامعه‌ای فداکار توصیف کرد و با تأکید بر لزوم قدردانی از این قشر، افزود: ما باید از این جامعه حفاظت کنیم؛ چراکه سرمایه عظیم انسانی هستند. ظفر قندی با اشاره به اقدامات انجام‌شده توسط جامعه پزشکان در دوره جنگ تحمیلی تصریح کرد: پزشکان در این دوره ایثارگرانه فعالیت کردند. البته این تنها سخن من نیست، بلکه آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی نیز به این مورد اشاره‌کرده بودند. خاطرم هست ایشان فرمود در دوره جنگ، تنها حوزه‌ای که خیال ما از تمام جهات بابت آن راحت بود، حوزه پزشکی بود. او با اشاره به اقدامات پزشکان در حادثه سیل اخیر نیز ادامه داد: حوزه پزشکی در این زمینه نیز نشان داد که همواره در کنار مردم است و آمادگی برای کاهش غم و درد مردم را دارد. بهترین زمان برای ما پزشکان، هنگام شفا گرفتن بیماران است.

اظهارات غیرتخصصی درباره ظرفیت‌های پزشکی کشور

رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی گفت: می‌دانیم گاهی عده‌ای با جهت‌گیری خاص اقدام به صدمه زدن به اعتماد جامعه نسبت به پزشکان می‌کنند. این افراد باید بدانند که کار آنها به ضرر سلامت مردم خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، آقایی به تلویزیون می‌آید و بدون تخصص اقدام به اظهارنظر درباره ظرفیت‌های پزشکی می‌کند و پس از آن کمتر از دو هفته بعد این موضوع به مجلس شورای اسلامی کشیده می‌شود. همه اینها نشان از هدف‌دار بودن این دست اقدامات دارد. او افزود: در سال ۸۸ ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی ۲۲ هزار نفر بود که امسال این عدد به ۴۸ هزار نفر رسید و این نشان‌دهنده رشد ۱۱۷ درصدی ظرفیت‌های پزشکی است. تا سال ۱۴۰۴ در حوزه ظرفیت‌های پزشکی در برخی بخش‌ها به تعادل و در بخش دیگر به مازاد می‌رسیم. باید توجه شود که اگر کمیت‌ها بدون توجه به زیرساخت‌ها و نیاز جامعه افزایش یابد، کیفیت کاهش خواهد یافت و دیگر، انتظاراتی که از جامعه پزشکی دارید تأمین نمی‌شود. رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه هر جامعه‌ای بر دو ستون استوار است؛ نخست امنیت و دوم سلامت که در صورت تزلزل هرکدام از این دو ستون، جامعه نیز متزلزل می‌شود، افزود: این هجوم به جامعه پزشکی منجر به سر مایه‌سوزی می‌شود و اعتماد مردم از این جامعه سلب خواهد شد.

کمبود پزشک نداریم

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با اشاره به اقدامات پزشکان در دوره دفاع مقدس گفت: پس از انقلاب علاوه بر آنکه در جنگ توانستیم درخشان عمل کنیم، دستاوردهای بزرگی نیز داشتیم. در کاهش مرگ‌ومیر گروه‌های آسیب‌پذیر بویژه کودکان و مادران، اصلاح شاخص‌های ارزشمند بین‌المللی، کسب رتبه نخست در ۲۳ کشور شرق مدیترانه، افزایش امید به زندگی میان مردم، افزایش پوشش واکسیناسیون و ... همگی از اقدامات شایسته‌ای است که جامعه پزشکی انجام داده است.

حماسه‌آفرینی در بسیج ملی کنترل فشارخون

او در ادامه با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون، از پزشکانی که پیشتاز این پویش بودند تشکر کرد و گفت: از هر ۳۸۰ هزار مرگ سالیانه، ۳۱۳ هزار مرگ به دلیل بیماری‌های غیر واگیر بوده و ۱۰۰ هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا و عوارض ناشی از آن است. ما در نظر داشتیم در این کمپین، فشارخون ۲۰ میلیون نفر ایرانی را اندازه‌گیری کنیم که با همکاری شایسته‌ای که شما پزشکان داشتید توانستیم در این زمینه حماسه‌آفرینی کنیم و فشارخون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را غربال کنیم که از این تعداد دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر مورد جدید ثبت‌شده و ۱۰ میلیون نفر نیز موارد تراهایپرتنشن بودند. وزیر بهداشت در ادامه اقدامات پزشکان پس از حادثه سیل سال جاری را مغتنم شمرد و گفت:‌ با تمام تلاش‌های انجام‌شده، مفتخریم بگوییم پس از حادثه سیل حتی یک مورد بیماری اپیدمی گزارش نشد که این موضوع باعث حیرت کشورهای دیگر شد و در همین زمینه دبیر کل سازمان بهداشت جهانی از کشور ایران تقدیر کرد. نمکی در ادامه با اشاره به پیانونوازی توسط تعدادی از پزشکان در این مراسم، گفت: بسیار خوشحالم که جمع زیادی از پزشکان ما تک‌بعدی نیستند و همچنان احساسات و عواطف هنردوستانه در آن‌ها در جریان است. وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی ما می‌توانستیم با پنج دلار مردم را علیه شش بیماری واگیر واکسن بزنیم، اما امروزه موضوع بیماری‌های غیر واگیر نظیر پرفشاری خون، دیابت، سرطان‌ها، حوادث جاده‌ای و... دیگر با یک واکسن حل نخواهد شد. در این زمینه ما نیاز به همکاری‌های بین بخشی داریم و باید بتوانیم سبک زندگی مردم را اصلاح کنیم.

آموزش ۱۴ هزار پزشک عمومی برای برنامه پزشک خانواده

نمکی با اشاره به اجرای پرونده الکترونیک سلامت نیز اشاره کرد و گفت: گام بعدی وزارت بهداشت، ورود پزشکی خانواده و نظام ارجاع است. ما قصد داریم ۱۴ هزار پزشک عمومی را برای این طرح آموزش دهیم و روانه اجرای طرح نظام ارجاع کنیم. امروز دیگر نمی‌توان بدون نظام ارجاع و گایدلاین‌های نظام سلامت در این حوزه مقتدر عمل کرد.

حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی

او با تأکید بر اینکه دیگر اجازه نخواهند داد داروهای خارجی که مشابه داخلی آن تولیدشده‌اند وارد کشور شود، گفت: با حمایت از داروسازان و افزایش استاندارد داروهای داخلی، باید از ورود داروهای خارجی جلوگیری کرد. در حال حاضر ۱.۲ درصد سهم دارو از GDP است و در این زمینه تنها تولید داخل است که به ما کمک می‌کند. وزیر بهداشت از پزشکان خواست تا در نسخه‌نویسی الکترونیک به وزارت بهداشت کمک کنند و گفت: ما آموزش پزشکی را باید جامعه‌محور کنیم. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی باید از مشکلات ارائه خدمات آگاه باشند.

اجازه توهین به پزشکان را نمی‌دهم

او خطاب به پزشکان اظهار کرد: می‌دانم که شما گلایه‌هایی دارید مبنی بر اینکه چرا هنگام وقوع برخی تخلفات پزشکی افرادی بیرون از این حرفه به داخل حرفه ما ورود می‌کنند. صراحتاً اعلام می‌کنم تا من وزیر بهداشت هستم اجازه نمی‌دهم کسی بیرون از حرفه پزشکی به درون حرفه ما ورود کند و ما را مورد توهین قرار دهد. طبق قراری که با نماینده انجمن‌های علمی، وزارت بهداشت و نماینده نظام پزشکی داشتیم قرار بر این شد تا مشکلات درونی خانواده پزشکی درون خودمان حل شود.

تعرفه‌های پزشکی

نمکی در ادامه با اشاره به توجه به تعرفه‌های پزشکی، خطاب به پزشکان گفت: می‌دانم که این تعرفه‌ها موردتوجه شما نیست، اما سعی کردم تعرفه‌ها به‌گونه‌ای باشد که رضایت شما را جلب کند. در همین زمینه، شاهد هستید که سالیان گذشته این تعرفه‌ها گاه تا اواسط سال تصویب نمی‌شد، اما من توانستم تعرفه‌های سال ۹۸ را در اسفندماه ۹۷ در مجلس تصویب کنم. برای تعرفه‌های سال ۹۹ نیز سعی می‌کنم تمام موارد به شکل منطقی در هیئت‌وزیران گفته شود. همچنین من تفاوتی بین تعرفه بخش خصوصی و دولتی قائل شدم.

کمبود پزشک نداریم

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اکنون ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در کشور داریم، گفت: سالانه هفت هزار دانشجوی پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند. ما برای ۳۰ درصد مناطق محروم ظرفیت ویژه در نظر گرفتیم. من به‌عنوان وزیر بهداشت تأکید می‌کنم ما کمبود پزشک نداریم. البته ممکن است در برخی نقاط کشور مشکلات خدمت‌رسانی وجود داشته باشد که آن هم به دلیل توزیع نامناسب پزشکان است.

رفع مشکل پزشک در مناطق محروم تا چهار سال آینده

او افزود: تا حدود چهار سال آینده مشکل پزشک در مناطق محروم برطرف خواهد شد. به دوستانم در مجلس محترم اخطار می‌دهم که این افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی، به‌جز بیشتر شدن پزشکان بیکار، حاصل دیگری نخواهد داشت.

خطر پدیده پزشکان بیکار

نمکی در پایان گفت: ۴۴ درصد بیکاران فعلی جامعه، لیسانس به بالا هستند و باید توجه کرد که اوضاع پزشک بیکار به‌مراتب بدتر از دیپلم بیکار خواهد بود. نباید بدون کار کارشناسی سرمایه‌های ملی را دور بریزیم. جایگاه فعلی نظام ارائه خدمات این تحول افزایش ظرفیت پزشکی را پذیرا نیست.

اعلام جزئیات طرح ماندگاری پزشک در مناطق محروم

وزیر بهداشت از اعلام جزئیات طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، در آینده‌ای نزدیک خبر داد. نمکی درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم اظهار کرد: در این زمینه طرحی آماده‌شده و آخرین مراحل تدوین آن در حال انجام است و به دنبال ایجاد انگیزه برای ماندگاری پزشکان در نقاط محروم هستیم. او گفت: پزشک را نمی‌توان فقط با طرح نیروی انسانی در نقاط محروم و کمتر توسعه‌یافته نگه داشت و باید برای حضور بخش خصوصی در نقاط محروم، انگیزه اقتصادی نیز ایجاد کنیم. جزئیات این طرح دو هفته آینده اعلام می‌شود. نمکی درباره برنامه وزارت بهداشت برای تخت‌های بیمارستانی نیز اظهار کرد: ضریب اشغال مناسبی را به‌صورت تضمینی خریداری می‌کنیم و حداقل بین دو تا سه سال پزشک و پرستار با هزینه دولت برای بخش خصوصی تأمین کنیم. او همچنین با اشاره به راه دشوار پیش رو برای کنترل بیماری‌های غیر واگیر گفت: همان‌طور که در پویش ملی کنترل فشارخون از پزشکان کمک گرفتیم، در کنترل دیابت و طرح ملی هر خانه یک پایگاه سلامت، کنترل برخی از بیماری‌های واگیر مثل سالک و بیماری‌های مشترک انسان و دام از کمک‌های کادر پزشکی و پیراپزشکی استفاده خواهیم کرد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3612 ؛ 30 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین