چگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟

چگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟

چگونگی کیفیت آب استان؛ آیا آب اصفهان برای نوشیدن مناسب است؟
4 آذر 1399, 09:12 / کد خبر:744472
تعدادی از شهروندان اصفهانی از کیفیت آب گلایه دارند و برخی دیگر در این مورد با مشکلی مواجه نشده‌اند، مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز در این مورد توضیحاتی ارائه داد.
 آب حیاتی‌ترین ماده‌ای است که انسان و سایر جانداران برای ادامه زندگی به آن نیاز دارند، در صورتی که با کمبود منابع آبی و یا کاهش کیفیت آن مواجه شویم مشکلاتی جدی برای ساکنان زمین ایجاد می‌شود به همین سبب تمام تلاش متخصصان برای برطرف ساختن مشکلاتی است که پیرامون حوزه آب وجود دارد.
در استان اصفهان نیز همین تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای اینکه آب با کیفیت و سالم به دست مصرف کننده برسد صورت می‌گیرد. اما مدتی است که برخی از شهروندان اصفهانی از کیفیت آب گلایه دارند، عده‌ای اظهار می‌دارند که آب آنها چیزی مانند گچ در خود دارد و عده‌ای دیگر از مزه آب شکایت دارند، برخی از شهروندان به همین دلیل به استفاده از آب معدنی برای نوشیدن روی آورده‌اند و پیگیر برطرف شدن مشکل آب شده‌اند.
اظهار نظر شهروندان اصفهانی پیرامون آب
یکی از شهروندان اصفهانی در تماس با خبرنگار تسنیم گفت: چند روزی است که آب مزه می‌دهد و مثل قبل نیست، تا چند روز پیش هیچ مشکلی نداشتیم و به راحتی از آب شیر می‌نوشیدیم اما این مدت به خاطر مزه‌ای که می‌دهد آب را ابتدا می‌جوشانیم و بعد مصرف می‌کنم، یکی دو نفر دیگر هم همین مشکل را داشتند و در حال حاضر برای مدتی از آب معدنی استفاده می‌کنند اما از مسئولان آب و فاضلاب استان می‌خواهیم که این مشکل را برطرف کنند.
از یکی دیگر از شهروندان اصفهانی در مورد کیفیت آب پرسیدیم، وی در پاسخ گفت: در حال حاضر ما مشکلی در مورد آب نداریم، فقط فشار آن ضعیف است و ما چون طبقه چهارم هستیم و با وجود پمپ باز هم فشار آب خوب نیست و کارهایی مانند شست‌وشو و حمام را برای آخر شب می‌گذاریم که فشار آب بهتر شده باشد اما کیفیت آب برای آشامیدن مشکلی ندارد.
اصغری از دیگر شهروندانی که ساکن بهارستان اصفهان است در مورد کیفیت آب گفت: شنیدم که چند نفر از ساکنان فاز 3 بهارستان از کیفیت آب گلایه دارند که پیگیر برطرف شدن آن شدند اما ما که ساکن فاز 2 هستیم در این مورد مشکلی نداریم و آب مانند قبل است. من فقط به خاطر بچه‌هایم از دستگاه تسویه آب استفاده می‌کنم.
کیفیت آب استان اصفهان در بالاترین سطح قرار دارد
مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان در این مورد گفت: پس از ادغام دو شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی در اسفند سال 98، روستاها نیز این امکان را پیدا کردند که به آبی با کیفیت آب شهری اطراف خود دست پیدا کنند. همچنین مشکل وجود نیترات در آب شرب برخی روستاهای غرب استان پس از اتصال آنها به شبکه آبرسانی شهری برطرف شد که پیشرفت بزرگی در زمینه ارتقای کیفیت آب محسوب می‌شود.
فهیمه امیری  افزود: 23 آزمایشگاه کنترل کیفیت آب در سراسر استان مستقر کردیم که از نظر تعداد در رتبه نخست در میان دیگر استان‌ها قرار گرفته‌ایم. همچنین سه آزمایشگاه دیگر نیز در شاهین‌شهر، نجف‌آباد و جاشیه چاه‌های فلمن در آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. دو آزمایشگاه کنترل کیفی فاضلاب نیز در بهارستان و سده لنجان نیز در آینده به جمع دیگر آزمایشگاه‌های استان خواهند پیوست.
وی با بیان اینکه نظارت بر کنترل کیفیت آب به دقتی فراتر از گذشته دست یافته است، گفت: افزایش نیروهای انسانی و متخصص در حوزه کنترل کیفی در کنار توسعه آزمایشگاه‌های استان سبب شده نظارتی بسیار دقیق‌تر از آنچه که در گذشته اتفاق می‌افتاد بر کیفیت آب و فاضلاب صورت گیرد به طوری که بیش از 100 هزار آزمون کلرسنجی در شهرهای مختلف در 6 ماهه ابتدایی امسال انجام شده است. این میزان در روستاها بیش از 210 هزار آزمون گزارش شده است.
میزان کلر حل شده در آب روزانه آزمایش می‌شود
مدیر مرکز پایش و نظارت بر کیفیت آب و فاضلاب استان اصفهان ادامه داد: تعداد آزمون‌های کنترل مواد شیمیایی آب روستاها در 6 ماهه ابتدایی سال 99 به بیش از 950 واحد می‌رسد. همچنین 205 مورد آزمون فلزات سنگین که از آزمون‌های تخصصی کنترل کیفیت آب محسوب می‌شود تنها در روستاهای استان گزارش شده است. این میزان در شهرها به 120 مورد می‌رسد. 280 آزمون بیولوژی منابع آبی در روستاها و 160 مورد در شهرها از دیگر آمار مهم شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در بحث کنترل کیفی آب است.
امیری با تاکید بر اینکه آب استان از میزان کلر مناسبی برخوردار است گفت: میزان مطلوبیت کلر در روستاهای استان 99.9 درصد بوده و این میزان در شهرها 100 درصد است. همچنین تیم‌های کنترل ما موظفند روزانه میزان کلر حل شده در آب را مورد آزمایش قرار دهند.
وی بیان کرد: برای بررسی توانایی کلر به کار رفته در آب، آزمایشات میکروبی نیز صورت می‌گیرد که در روستاها شاهد 5297 مورد و در شهرها 3600 مورد از این دست آزمون‌ها انجام گرفته است. تمام این آزمایشات با نظارت تیم‌های مرکز بهداشت صورت می‌گیرد و آب مناطق مختلف استان مورد تائید بهداشت قرار گرفته است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۹دی ۱۳۹۹، شماره ؛ 29 دی 1399
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۹دی ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین