صدور دستور توقف ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجو

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان خبر داد؛

صدور دستور توقف ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجو

صدور دستور توقف ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجو
6 آذر 1399, 08:28 / کد خبر:744735
فریدون الهیاری گفت: ساخت بنا در حریم تاریخی پل خواجو بدون مجوزقانونی انجام شده و با پیگیری‌های حقوقی توانستیم دستور توقف ساخت این بنا را صادر کنیم.
فریدون الهیاری مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ،  گفت: طبق قانون ارتفاع ساخت و ساز هر نوع بنا در جوار و حریم بافت تاریخی باید کمتر از ۸ متر باشد و ساختمان در حال ساختی که در حریم درجه یک پل خواجو در حال ساخت است، این قانون را زیر پا گذاشته است.

او ادامه داد: این اقدام بدون مجوزقانونی انجام شده و با پیگیری‌های حقوقی که انجام دادیم توانستیم دستور توقف ساخت این بنا را صادر کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان ادامه داد: از روزی که اولین نشانه‌های ساختمانی مبنی بر غیر مجاز بودن ارتفاع محرز شد، پیگیری ما شروع و مکاتبات لازم با شهرداری و مراجع قضایی انجام شد.

فریدون الهیاری تاکید کرد: برای انجام هرنوع ساخت و ساز در هر جایی که بافت تارخی یا حریم بافت تاریخی محسوب شود باید از میراث فرهنگی استعلام صورت گیرد.

او افزود: مشکل اساسی این است که حریم و قوانین موجود در این حوزه زیاد شفاف نیست و مشخصا وقتی پایه‌های قانونی کار درست شود، کمتر به موارد تخلف بر می‌خوریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: میراث فرهنگی با جدیت تمام با تخلف در این حوزه برخورد می‌کند، یکی از مهمترین اقدامات ما در این حوزه مشخص کردن محدوده حریم بافت تاریخی است که ساخت و ساز‌های غیرمجاز در این محدوده‌ها ممنوع اعلام شده است.

فریدون الهیاری با اشاره به اینکه محور‌های تاریخی مهم باید حریم‌های مشخص و قوانین شفاف داشته باشد ادامه داد: در ابتدای فعالیت ما در سازمان میراث فرهنگی فقط حدود ۱۶۰ بنا داری حریم مصوب تاریخی بودند که این رقم در حال حاضر به بیش از ۵۰۰ مورد رسیده واین امر نشان دهنده پیگیری میراث فرهنگی در این حوزه است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹، شماره 3990 ؛ 30 دی 1399
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین