عفونت ادراری در کودکان باعث نارسایی کلیه می‌شود

عفونت ادراری در کودکان باعث نارسایی کلیه می‌شود

عفونت ادراری در کودکان باعث نارسایی کلیه می‌شود
11 آذر 1399, 14:18 / کد خبر:745295
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عفونت ادراری می‌تواند سبب نارسایی کلیه‌ها و افزایش فشارخون در کودک بشود.
فاطمه قانع دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: عفونت کلیه‌ها و سیستم ادراری از عفونت‌های شایع دوران کودکی است و در صورت تآخیر در تشخیص صحیح و درمان نشدن مناسب و به‌موقع می‌تواند سبب آسیب‌رسانی شدید به کلیه‌ها شود.

او با اشاره به اینکه علائم عفونت ادراری در کودکان نسبت به سن آنان متفاوت است و در همه کودکان به یک شکل نیست، افزود: این علائم در نوزادان و شیرخواران خوب شیر نخوردن، وزن نگرفتن، بی‌قراری، تب، زردی طولانی و بی‌حالی بوده و در کودکان هم تب، بی‌قراری هنگام ادرار کردن، سوزش و تکرر ادرار، درد شکم و پهلوها، نم زدن در روز، شب ادراری و وزن نگرفتن است.

دانشیار گروه نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: تشخیص قطعی عفونت ادراری در کودکان با انجام آزمایش کامل و کشت ادرار امکان‌پذیر است و صرف برخی علائم نمی‌توان تشخیص قطعی داد، عفونت ادراری می‌تواند سبب نارسایی کلیه‌ها و افزایش فشارخون در کودک بشود و لذا هر یک از علائم ذکر شده در فرزندان باید به‌طور جد مورد توجه والدین باشد و در صورت علائم مشکوک بلافاصله به پزشک مراجعه شود.
قانع بیان کرد: کلیه‌ها دو عضو بسیارمهم است و به جز دفع مواد زائد بدن از طریق تولید و خروج ادرار، در ساختن ویتامین D، تنظیم کلسیم، فسفر، خون‌سازی، تنظیم فشارخون، رشد و نمو و سایر املاح بدن همچوم سدیم، پتاسیم، منیزیم نقش مؤثری دارند.

او تصریح کرد: کودکی که کلیه‌های سالم دارد از رشد و تکامل خوبی برخوردار است و فعالیت‌های بدنی روزانه خود را به‌طور کامل و بدون خستگی انجام می‌دهد، ضمن اینکه رنگ پریده نیست و ورم در صورت و اندام‌ها، درد‌های استخوانی و انحراف و خمیدگی در استخوان‌های بدن را ندارد و چنین فردی در سنی که می‌تواند کنترل ادرار داشته باشد مشکلات ادراری نظیر سوزش و تکرر ادرار، نم زدن در روز، بی‌اختیاری در ادرار، کاهش حجم ادرار و درد در زمان ادرار را ندارد.

دانشیار نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: کودک با کلیه‌های سالم شکایتی بابت درد شکم و پهلوها، تغییر در رنگ ادرار (ادرار بی‌رنگ، نارنجی و قرمز) ندارد و تب‌های رایج بدون علت که می‌تواند نشانه‌ای از عفونت ادراری باشد در او دیده نمی‌شود.

قانع اظهار کرد: نارسایی کلیه در کودکان مشکل شایعی نیست، اما به دلیل اهمیت بالای آن لازم است هرگونه تغییر غیرعادی در ادرار کردن کودکان را جدی بگیریم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹، شماره 3997 ؛ 08 بهمن 1399
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین