بارش در سرشاخه زاینده رود ۱۲ درصد افزایش یافت

بارش در سرشاخه زاینده رود ۱۲ درصد افزایش یافت

بارش در سرشاخه زاینده رود ۱۲ درصد افزایش یافت
13 آذر 1399, 18:36 / کد خبر:745342
مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به افزایش ۲۳ درصدی بارش ها در این استان در سال زراعی کنونی، گفت: میانگین بارش در کوهرنگ نیز از ابتدای پاییز تاکنون ۲۹۷.۵ میلی متر بوده است که در مقایسه با بلندمدت ۱۲ درصد افزایش نشان می دهد.
مهران چراغپور در گفت و گو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه میانگین بارش‌های استان چهارمحال و بختیاری از ابتدای سال زراعی (ماه مهر) تاکنون ۱۳۶ میلی متر بوده است، اظهار کرد: این میزان بارش نسبت به مدت مشابه در بلند مدت ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه میانگین بارشی استان چهارمحال و بختیاری در یک سال زراعی (از ابتدای ماه مهر تا پایان شهریور) ۵۸۰ میلی متر است، افزود: از ابتدای پاییز تا امروز ۲۳ درصد از میانگین بارشی استان دریافت شده است و تا اینکه بارش یک سال زراعی کامل تأمین شود باید تا پایان سال زراعی ۷۷ درصد بارش داشته باشیم.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه میانگین بارش در کوهرنگ از ابتدای سال زراعی تاکنون ۲۹۷.۵ میلی متر است، افزود: میانگین بارش در کوهرنگ در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۳.۱ میلی متر بود از این رو امسال بارش‌ها در این منطقه در مقایسه با بلند مدت ۱۲ درصد و نسبت به سال گذشته ۸۲ درصد افزایش یافته است.
چراغپور با اشاره به میزان بارش‌ها در سایر مناطق استان، ادامه داد: میانگین بارندگی شهرکرد از ابتدای سال زراعی تاکنون ۵۷ میلی متر بوده که نسبت به بلند مدت یک درصد و در مقایسه با سال گذشته ۷۷ درصد افزایش یافته است؛ همچنین میانگین بارشی در بروجن ۲۹ میلی متر بوده که در بلند مدت ۳۳ درصد کاهش و نسبت به سال قبل ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: بارندگی‌ها در سامان تاکنون ۵۶ میلی متر بوده است که نسبت به سال گذشته ۴۸ درصد افزایش و در بلند مدت ۱۵ درصد کاهش دارد و در بن از ابتدای سال زراعی تاکنون ۶۰ میلی متر بارش ثبت شد که نسبت به بلند مدت ۱۳ درصد کاهش و نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد افزایش دارد.
مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بارش‌ها در فارسان و اردل به ترتیب با میانگین ۹۱ و ۱۳۴ میلی متر است که در فارسان نسبت به بلند مدت ۱۵ درصد کاهش و در اردل در همین بازه زمانی ۱۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد، گفت: سامانه ناپایدار که هم اکنون در استان فعال است تا شامگاه امروز از چهارمحال محال و بختیاری خارج می‌شود و روز جمعه پدیده جوی خاصی پیش بینی نمی‌شود.

یک سال بارش مناسب، خشکسالی ۱۲ ساله را جبران نمی‌کند

چراغپور افزود: امواج بارشی از اواسط روز شنبه نواحی شمال استان به ویژه منطقه کوهرنگ و همچنین جنوب و غرب استان را فرامی گیرد و فعالیت این سامانه تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت که بارش باران، وقوع رعد و برق، احتمال کولاک برف در گردنه‌ها، مه آلودگی و کاهش دید پیش بینی می‌شود.
مدیرکل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه بارندگی‌ها در روزهای باقی مانده پاییز در حد نرمال خواهد بود، خاطرنشان کرد: برپایه الگوهای هواشناسی زمستان امسال در دو ماه دی و بهمن نیز بارش‌ها در حد نرمال و کمتر از نرمال پیش بینی می‌شود.
چراغپور در پایان گفت: سال گذشته با کمبود بارش مواجه بودیم و چهارمحال و بختیاری در ۱۲ سال گذشته با پدیده خشکسالی و کمبود بارش درگیر است و حتی اگر امسال بارش‌ها مطلوب باشد خشکسالی استان با یک سال بارش جبران نخواهد شد و نیاز است که بارش‌ها چندین سال متوالی خوب و به شکل برف باشد تا خشکسالی را جبران کند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹، شماره 3994 ؛ 05 بهمن 1399
روزنامه اصفهان امروز  یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین