آلودگی هوا ۵ تا ۱۰ درصد مراجعان اورژانس اصفهان را افزایش داد

آلودگی هوا ۵ تا ۱۰ درصد مراجعان اورژانس اصفهان را افزایش داد

آلودگی هوا ۵ تا ۱۰ درصد مراجعان اورژانس اصفهان را افزایش داد
24 دی 1399, 09:48 / کد خبر:748437
رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان گفت: در روزهایی که آلودگی هوا نفس کشیدن را برای مردم سخت کرده بین ۵ تا ۱۰ درصد میزان مراجعان و امدادخواهان در حوزه بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی افزایش داشته است.

غول سیاه آلودگی نفس اصفهان را نشانه رفته و براساس اطلاعیه اداره هواشناسی استان، روزهای آلوده کلانشهر اصفهان و دیگر شهرهای صنعتی استان تا دو روز آینده ادامه دارد.

کارشناس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان با اشاره به بررسی نقشه‌های هواشناسی اظهار داشت: تا پایان هفته جو در سطح استان اصفهان پایدار است و بنابراین آسمان در بیشتر مناطق استان صاف و گاهی افزایش ابر و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

امجدی افزود: اما پیامد این پایداری در مناطق مرکزی و شمالی استان چیزی به غیر از افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در سطح ناسالم برای عموم نیست.

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان با اشاره به افزایش آلودگی هوا و افزایش مراجعات اورژانس اظهار داشت: در روزهایی که آلودگی نفس کشیدن را برای مردم سخت کرده بین 5 تا 10 درصد میزان مراجعان و امدادخواهان در حوزه بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی افزایش داشته است.

غفور راستین ادامه داد: آلودگی هوا میزان اکسیژن‌رسانی به بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تاکید می‌شود سالمندان، مادران باردار، کودکان و بیماران مزمن قلبی و ریوی و تنفسی در تردد در شهر به ویژه ابتدای صبح که آلودگی بیشتر است خودداری کنند.

رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان با بیان توصیه به کسانی که برنامه ورزش صبحگاهی دارند گفت: تحت هیچ شرایطی در فضای غیر از فضای سرپوشیده ورزش نکنند و اگر مقدور است در اماکن سر پوشیده ورزش کنند.

دتغذیه سالم و صحیح یکی دیگر از توصیه‌ها در زمان آلودگی هواست

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر روی مردم اظهار داشت: متاسفانه وجود آلودگی کم‌ سابقه در کلانشهر اصفهان به علت جو پایدار بر روی استان سلامت شهروندان را تهدید می‌کند.

سیدمهدی میرجهانیان افزود: از آنجایی که در برخی روزها شاخص کیفی هوا برای عموم ناسالم گزارش می‌شود مردم باید به این نکته دقت داشته باشند که در مواقع غیرضروری از منزل خارج نشوند.

مدیر بهداشت محیط مرکز بهداشت استان اصفهان با بیان این که آلودگی هوا برای کلانشهر اصفهان و چند شهرستان استان پیش‌بینی شده گفت: همه مردم به ویژه گروه‌های حساس از جمله سالمندان، کودکان، مادران باردار، بیماران قلبی، ریوی و تنفسی برای حفظ سلامت خود از حضور در فضای باز به شدت خودداری کنند.

وی ادامه داد: تغذیه سالم و صحیح یکی دیگر از توصیه‌ها در زمان آلودگی هوا است و بهترین راه برای دفع سموم ناشی از آلودگی از بدن استفاده از مایعات، لبنیات به ویژه شیر، سبزیجات تازه و میوه است که شهروندان باید این قبیل مواد را در سبد غذایی خود قرار دهند.

میرجهانیان تصریح کرد: ریه عضوی است که در برخورد با ویروس کرونا آسیب می‌بیند بنابر این ریه‌ای که حجم تنفسی آن پایین آمده باشد و سالم نباشد به طور یقین در برابر کووید 19 آسیب‌پذیر است و آلودگی هوا علائم بیماری کووید 19 را در افراد مبتلا افزایش می‌دهد.

به گزارش تسنیم راهکارهایی از جمله تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی، برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی، تعطیلی یا کاهش فعالیت واحدهای آلاینده، صرفه‌جویی در مصرف گاز، عدم تردد غیرضروری در شهر و غیره از جمله اقداماتی است که در طول ایام تشدید وارونگی دما پیشنهاد می‌شود، هر چند مسئولان استانی نیز باید در کنار این راهکارها کارهای لازم را انجام دهند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹، شماره 3999 ؛ 04 بهمن 1399
روزنامه اصفهان امروز  شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین