مصوبه ای برای امحای میراث دریانوردی/ حذف بلیت کاغذی موزه ها

میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

مصوبه ای برای امحای میراث دریانوردی/ حذف بلیت کاغذی موزه ها

مصوبه ای برای امحای میراث دریانوردی/ حذف بلیت کاغذی موزه ها
25 دی 1399, 07:44 / کد خبر:748523
حذف بلیت کاغذی در اماکن تاریخی، مصوبه امحای لنج های چوبی ، هشدار باستان شناسان درباره اتفاقات اخیر و ورود هنرمندان به موضوع مرمت طاق کسری؛ خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
این هفته گزارشی درباره پایان فروش بلیت کاغذی در تمام اماکن تاریخی کشور منتشر شد در این باره محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: تمام نقاط کشور به سامانه یکپارچه پیوستند و هیچ نقطه‌ای در کشور به روش سنتی بلیت نخواهد فروخت. در فاز دوم در استان آذربایجان شرقی ۹ نقطه، آذربایجان غربی هشت نقطه، اردبیل شش نقطه، اصفهان هشت نقطه، ایلام سه نقطه، بوشهر سه نقطه، تهران سه نقطه، چهار محال و بختیاری چهار نقطه، خراسان جنوبی ۱۰ نقطه، خراسان رضوی ۱۶ نقطه، خراسان شمالی شش نقطه، خوزستان سه نقطه، زنجان پنج نقطه، سمنان شش نقطه، سیستان و بلوچستان پنج نقطه، فارس ۹ نقطه، قزوین سه نقطه، قم چهار نقطه، کردستان یک نقطه، کرمان هفت نقطه، کرمانشاه یک نقطه، کهگیلویه و بویر احمد یک نقطه، گلستان هشت نقطه، گیلان چهار نقطه، لرستان چهار نقطه، مازندران هشت نقطه، مرکزی هشت نقطه، هرمزگان سه نقطه، همدان هشت نقطه و یزد هشت نقطه توسط پایانه‌های اندرویدی تجهیز شدند.
لایحه «اهداف و اختیارات وزارت میراث فرهنگی» در دولت بررسی می‌شود
لایحه «اهداف و اختیارات وزارت میراث فرهنگی» در دولت بررسی می‌شود
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مربوطه، لایحه قانون اهداف، وظایف و اختیارات وزارت فوق را به هیئت دولت ارائه کرده است.
در این لایحه پیشنهادی، موضوعاتی چون تحکیم هویت فرهنگی، ایجاد وفاق ملی، عبرت آموزی، توسعه پایدار و جامعه محور گردشگری مبتنی بر ارزش‌های ایرانی-اسلامی، دسترسی عادلانه همگانی به سفر و ارتقا کیفیت تجربه گردشگری و نشاط اجتماعی، تقویت سرمایه گذاری و مشارکت عمومی-خصوصی، حفظ و احیا میراث فرهنگی (ملموس و ناملموس) و هنرهای سنتی، گسترش تعاملات فرهنگی و گردشگری با ملل و اقوام مختلف، از جمله اهداف این لایحه نام برده شده است.
همچنین تدوین اهداف، راهبردها، سیاست‌ها و برنامه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سطوح بین المللی، ملی، منطقه‌ای و استانی، تدوین ضوابط و استانداردهای آموزش حرفه‌ای شاغلان، اجرای برنامه‌های تبلیغی بین المللی و ملی برای معرفی جاذبه‌های کشور، صدور مجوز برگزاری رویدادها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های مرتبط، جلب حمایت و هدایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی، ثبت میراث فرهنگی ناملموس، میراث طبیعی و آثار ملموس (منقول و غیرمنقول)، آموزش و شناساندن ارزش‌های میراث فرهنگی، طبیعی، صنایع دستی و هنرهای سنتی در سطح ملی و بین المللی، فراهم آوردن بستر مناسب برای آشنایی مردم با حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی، و … از مهمترین وظایف وزارت مورد اشاره به عنوان متولی اجرای سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می‌رود.
مطابق این پیش نویس قانونی، وزارت مزبور مکلف است جهت توسعه زیرساخت‌ها و روساخت‌های گردشگری با رویکرد مشارکت عمومی-خصوصی از ظرفیت شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی استفاده کند.
هنرمندان خواستار رسیدگی به طاق کسری شدند
درخواست هنرمندان برای رسیدگی به ایوان مدائن
این هفته تعدادی از هنرمندان عرصه‌های مختلف از جمله بازیگران و موسیقی دانان در پی انتشار خبر خبرگزاری مهر مبنی بر تخریب بخشی از طاق کسری در کشور عراق، خواستار رسیدگی به این ایوان شدند. در نامه‌ای که به امضای هنرمندانی از جمله همایون شجریان، رضا کیانیان، تهمورث پورناظری، سعید ملکان، سهراب پورناظری، امیر جدیدی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، حبیب رضایی، عبدالرضا کاهانی، فاطمه معتمد آریا، کیکاووس امینی، مهرداد بهمنی، فرهاد توحیدی و… جمعی از معماران و کارشناسان مرمت از جمله اسکندر مختاری، محمد کریم متقی، سید حسام محتشم، محمد رضا حائری مازندرانی و… رسیده است نوشته شده:
ما امضا کنندگان حاضر، از دو دولت ایران و عراق درخواست می‌کنیم با بازاندیشی در مورد ارزش‌های این میراث مشترک جهانی، کلیه اقدامات لازم و فوری را برای:
۱) اتخاذ اقدامات لازم برای احیا، حفاظت، مرمت طاق کسری و نگهداری دائمی آن؛
۲) ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری؛
۳) ثبت منظر فرهنگی طاق کسری در فهرست میراث جهانی یونسکو؛
۴) برنامه ریزی و تمهید اقدامات اجرایی مناسب برای گسترش گردشگری پایدار با هدف معرفی این اثر ارزشمند به جهانیان؛ به کار بندند.

مصوبه‌ای برای امحای لنج‌های چوبی
این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی به بررسی مصوبه اخیر هیأت دولت درباره جایگزینی لنج‌های چوبی به فلزی پرداخت در این مصوبه اعلام شده که لنج‌های چوبی به دلیل فرسوده بودن باید تا ۵ سال دیگر امحا شوند. همچنین دارندگان این لنج‌های چوبی که قصد تغییر کاربری دارند می‌توانند از تسهیلات سازمان بنادر استفاده کنند. این درحالی است که هنر دریانوردی و لنج سازی در خلیج فارس به نام ایران در سازمان جهانی یونسکو به عنوان میراث ناملموس ثبت شده است و ایران تنها کشوری است که بزرگترین صنایع دستی جهان که همان لنج چوبی است را دارد.
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری/ اعلام آمادگی صندوق احیا
یک وعده دیگر برای مرمت طاق کسری
مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی از آمادگی این صندوق برای مرمت و احیا طاق کسری خبر داد و گفت: با وزارت امور خارجه در این باره نامه نگاری شد.

هادی میرزایی در پاسخ به دغدغه متخصصان و علاقمندان و دوستداران میراث فرهنگی دو کشور ایران و عراق و به ویژه کمپین مردمی که از سوی معماران، شهرسازان و هنرمندان برای نجات طاق کسری به راه افتاده است، تصریح کرد: با توجه به سوابق ارزنده صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در جذب سرمایه و احیا موفق پروژه‌های ارزشمند تاریخی و با توجه به شرایط پیش آمده در خصوص اتفاقات اخیر در بنای با عظمت و شکوهمند طاق کسری یا ایوان مدائن، این صندوق می‌تواند نقش مؤثری در مرمت و احیا طاق کسری، این میراث مشترک جهانی داشته باشد.

میرزایی تاکید کرد برای تسریع در امور حتی می‌توان از ظرفیت یونسکو به عنوان نهاد بین المللی که در قبال آثار تاریخی جهان مسئولیت دارد، برای مرمت طاق کسری بهره برد تا این ثروت میان نسلی که یادگار درخشان فرهنگ و تمدن ایران باشکوه در کشور عراق است حفاظت و استحکام بخشی شده و زمینه حضور باستان شناسان متخصص ایرانی برای پژوهش و کاوش‌های دامنه دار باستان شناسی در میراث فرهنگی و تمدنی ایران فراهم شود.

باغ معیرالممالک با ۲۵ میلیارد تومان تملک شد
باغ معیرالممالک تملک شد
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۲ گفت: تصویب شد، باغ معیرالممالک با مبلغ ۲۵ میلیارد تومان تملک شود که هم‌اکنون کار بازسازی آن شروع شده است
محمدرضا ندرلو، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۲ گفت: بخشی از باغ معیرالممالک، در کوچه کیهانی به متراز ۱۷۰۰ مترمربع باقی مانده بود که مالک قصد نوسازی داشت. درخواست مالک در کمیسیون تملک باغات شهرداری منطقه ۱۲ ارائه و در نهایت تصویب شد، این ملک با مبلغ ۲۵ میلیارد تومان تملک شود که هم‌اکنون کار بازسازی آن شروع شده و تا بهار ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.
ندرلو ضمن یادآوری این مطلب که باغ معیرالممالک یکی از باغ‌های بزرگ محله سنگلج، محله‌ای که بخشی از آن به کارگاه‌های طلاسازی تبدیل شده، بوده و شهرداری به دنبال ساماندهی و رفع مزاحمت‌های آن است، ادامه داد: در بخشی دیگر از محله، مردم هنوز سکونت دارند و با تملک این باغ و تبدیل آن به فضای سبز، سرانه فضای سبز در این محله افزایش خواهد یافت و جذابیت بیشتری برای مردم به وجود می‌آید تا مردم از محل کوچ نکنند و خانه‌های خود را به کارگاه و انبار اجاره ندهند.
هشدار جامعه باستان‌شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی
هشدار جامعه باستان‌شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت آثار تاریخی
این هفته جامعه باستان‌شناسی درباره وضعیت نامناسب حفاظت از آثار تاریخی از جمله اتفاقات مربوط به طاق کسری و فروش قرآن به سرقت رفته هشدار داد.

سال هاست که میراث فرهنگی ایران چوب بی تدبیری، ناکارآمدی، و سیاست‌های غلط مدیران کم دانش، ناآزموده و سیاست زده خود را می‌خورد و روزی نیست که در گوشه و کنار کشور شاهد مرگ و تخریب یک اثر باستانی نباشیم. تجربه دهه‌های گذشته نشان داده است که با آمدورفت دولت‌ها نه تنها دردهای میراث فرهنگی التیام نیافته، بلکه سبب بی جان شدنِ امید و آرزوی حداقلیِ کارشناسان، پژوهشگران، دلسوزان و دوستداران میراث شده است. بر خلاف انتظار، هر کجا که میراثی گرانبارتر دارد، پردرد و رنج‌تر است! برای نمونه کافی است به وضعیت استان خوزستان نظری بیفکنیم. آنچه امروزه در خوزستان بر مجموعه میراث جهانی شوش و محوطه‌های شاخصی چون چگاسفلی، جوبجی، ایوان کرخه، جندی شاپور، نگارکندهای ایذه و صدها محوطه باستانی دیگر می‌گذرد، مأیوس کننده و دلهره آور است.

وضعیت سایر استان‌ها هم بهتر نیست. محوطه میراث جهانی فیروزآباد، برم دلک، کاروانسرای خان‌خوره و صدها محوطه دیگر در فارس وضعیتی بغرنج و بحرانی دارند.

خبر فروش قرآن نفیس به سرقت رفته از موزه پارس شیراز در حراجی‌های بین المللی و پاسخگو نبودن مدیران و مسئولان مربوطه، تنها انفعال و آشفتگی این وزارتخانه و ادارت استانی را نشان می‌دهد.

متجاوزین به حدود و حریم آثار تاریخی در سایه تنبلی و پیگیر نبودن بخش‌های حقوقی، بیش از پیش احساس امنیت کنند. قاچاقچیان آثار تاریخی در سکوت و بی اعتنایی بخش‌های مسئول وزارتخانه و ادارات، آزادانه فعالیت می‌کنند و قانون را به ریشخند می‌گیرند. یگان حفاظت میراث فرهنگی از کمبود امکانات به شدت رنج می‌برد و بدون ابتدایی‌ترین ابزارها و دست خالی به نبرد با قاچاقچیان مسلح و پشتوانه دار می‌رود. این نیروها در برخی استان‌ها بر خلاف مأموریت سازمانی به کارهای اداری گمارده می‌شوند! در چنین شرایطی که محصول مدیریت شایسته نیست، محوطه‌های باستانی بی پناه مانده و به یغما می‌روند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1۳اسفند ۱۳۹۹، شماره 4025 ؛ 14 اسفند 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1۳اسفند ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین