فوران تلخی بی‌پایان آلودگی هوای اصفهان در روزهای تناقض‌گویی مسئولان/ آیا نیروگاه‌ها‌ مازوت‌سوزی ‌می‌کنند؟

فوران تلخی بی‌پایان آلودگی هوای اصفهان در روزهای تناقض‌گویی مسئولان/ آیا نیروگاه‌ها‌ مازوت‌سوزی ‌می‌کنند؟

فوران تلخی بی‌پایان آلودگی هوای اصفهان در روزهای تناقض‌گویی مسئولان/ آیا نیروگاه‌ها‌ مازوت‌سوزی ‌می‌کنند؟
25 دی 1399, 08:25 / کد خبر:748532
- گنبدهای فیروزه‌ای اصفهان، این روزها بر اثر آلودگی هوای اصفهان، رو به تیرگی رفته‌اند و متهمان این آلودگی، هر روز عقب‌تر می‌روند. مازوت اما، هنوز هم در مظان اتهام است و مسئولان درباره مصرف مازوت در اصفهان، هر یک، اظهارنظری متفاوت دارند.

کلانشهر اصفهان، تلخ‌ترین روزهای آلودگی خود را سپری می‌کند و استفاده یا عدم استفاده از مازوت، کلیدواژه سخنان مسئولانی است که این روزها، درباره آلودگی هوای اصفهان، اظهارنظر می‌کنند. فصل زمستان اما فوران تلخی بی‌پایان آلودگی هوای اصفهان است و روزهایی که هر روز ناسالم‌تر از گذشته، پای تعطیلی را به ادارات استان باز کرده‌اند.

ادعاها درباره نقش حمل و نقل در آلودگی اصفهان، در شرایطی مطرح می‌شد که در عمل، طی روزهای تعطیلی و منع ناچار رفت و آمد اصفهان ناشی از کرونا، هیچ اتفاقی در خصوص کاهش آلایندگی این شهر رقم نزد و همین موضوع، نگاه‌ها را به سمت اینکه آیا مازوت در اصفهان مصرف می‌شود یا خیر، سوق داد.

از آنجایی که ارزان‌ترین ماده سوختنی برای کوره‌ها، موتور‌های دیزلی و برخی نیروگاه‌ها، مازوت است احتمال استفاده برخی از صنایع و نیروگاه‌ها و حتی کوره‌ها به سمت استفاده از این مواد سوختی می‌روند و طی روزهای گذشته،‌ خبری مبنی بر استفاده از مازوت در نیروگاه‌های استان از سوی یکی از نمایندگان مجلس مطرح شد و حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی مدعی شد که نیروگاه شهید منتظری از سوخت مازوت استفاده می‌کند.

تصمیم وزرای نفت و نیرو برای استفاده از مازوت

حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به این موضوع اظهار داشت: وزرای نفت و نیرو تصمیم گرفتند در نیروگاه‌هایی که گاز مصرف می‌کنند، از جمله شهید منتظری شاهین‌شهر و اسلام‌آباد درچه، به دلیل بیان اینکه ظاهراً کسری گاز دارند، از مازوت به جای گاز استفاده کنند.

وی ادامه داد: این موضوع، تغییر سوختی است که چند سال قبل هم انجام دادند و با پیگیری‌هایی که انجام شد، مشعل‌های مازوت پلمب شد.

نماینده مردم شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما از این تصمیم دو وزیر مطلع شدیم، تصریح کرد: به دلیل اینکه هوای شهرهایی مانند اصفهان و شاهین شهر، گرگاب، گز، برخوار و خمینی‌شهر، درچه و به اندازه کافی آلوده و ناسالم است و اگر بخواهید از مازوت استفاده کننده سلامتی مردم بیشتر از این در خطر می‌افتاد، ‌اخطار دادیم که از این تصمیم صرفه‌نظر کنید.

حاجی دلیگانی در واکنش به تکذیب تغییر سوخت و استفاده از مازوت خاطرنشان کرد: خدا را شکر می‌کنیم که این خبر تکذیب شود اما تمام اقدامات ما بر این بحث بوده که این تغییر سوخت انجام نشود. در هفته‌های گذشته این مسئله را در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تذکر دادم و نائب رئیس مجلس قول داد که موضوع را پیگیری کند.

گشت‌های سیار شبانه در استان اصفهان فعال شوند

وی با بیان اینکه خوشبختانه اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان هم اخیراً در بخش اطلاع‌رسانی فعال شده، تصریح کرد: زحمات این سازمان را می‌بینیم که نقاطی که آلایندگی به وجود بیایید و دستور‌العمل‌ها رعایت نمی‌شود را شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی و پیگیری می‌کنند اما به نظر من تنها این اقدامات کافی نیست و در گام دیگر استاندار و دیگر دستگاه‌ها باید کمک کنند و لازم است حداقل 50 گشت سیار در شب‌ها دایر کنند.

حاجی دلیگانی بیان کرد: واحدهایی که دور از چشم مأموران و در شب نوع سوخت خود را تغییر می‌دهند تا از لحاظ اقتصادی برای آن‌ها صرفه داشته باشد، آلودگی ایجاد می‌کنند و حتی به دلیل هزینه‌بر بودن فیلتر‌ها، نیمه‌شب آن‌ها را باز می‌کنند و به همین دلیل آلایندگی ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در جلسات و کارگروه‌های مربوطه آقای استاندار و محیط زیست  بحث گشت‌های سیار را دنبال کنند و با واحدهایی که دور از چشم مردم و مسئولان و مأموران آلایندگی ایجاد می‌کنند.

اصفهان زیر بار استفاده از سوخت مازوت نرفته است

اما با این حال، مسئولان اصفهان عنوان می‌کنند که اصفهان زیر بار استفاده از مازوت نرفته است. ‌عباس رضایی روز شنبه 29 آذر در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس در خصوص آلودگی هوای اصفهان اظهار داشت: به دلیل شرایط خاص جوی میزان آلاینده‌ها افزایش پیدا کرده و از مردم شریف استان می‌خواهیم در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

وی تصریح کرد: امروز رئیس جمهور تأکید کرد که قانون هوای پاک در همه استان‌ها توسط استانداران اجرایی و عملیاتی شود.

استاندار اصفهان درباره تشکیل جلسه‌ای با عنوان قانون هوای پاک در استانداری اصفهان ادامه داد: براساس قانون هوای پاک تصمیم خواهیم گرفت و اجازه نمی‌دهیم نهاد و سازمان خاص برای استان تصمیم بگیرد زیرا سلامتی مردم حائز اهمیت است اما با توجه به شرایط پایداری هوای شهر اصفهان باید سوخت نیروگاه‌ها را مدیریت کنیم.

به گفته استاندار ، اصفهان تنها استانی بوده که زیربار استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها نرفته است.با وجود تکذیب‌های مکرر مسئولان استانی، فعالان محیط زیست طی روزهای گذشته، انتقادات قابل توجهی به موضوع استفاده از مازوت در نیروگاه‌های استان کرده بودند و اعتقاد داشتند که باید در این خصوص نظارت‌های بیشتری صورت گیرد.

اما با این حال، منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان به خبرنگار تسنیم گفت: معمولاً گزارش‌های زیست محیطی را محیط زیست می‌دهد و براساس قانون وظیفه به بررسی انتشار آلاینده‌ها از منابع مختلف انجام و مکلف به کاهش آن دارد؛ سازمان محیط زیست براساس قانون هوای پاک محور شد که مسئولیت بازدید و پایش و منابع آلاینده را شناسایی کند و اخطارهای لازم در این زمینه را دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: در قانون هوای پاک آمده که در شرایط آلودگی هوا، مصرف سوخت‌هایی که مضر و آلایندگی بیشتر داشته باشند، ممنوع است و بر اساس گزارشی که محیط زیست داده، هیچ کدام از صنایع و نیروگاه های استان مازوت استفاده نکرده است.

وی افزود: کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا در این مدت به طور مرتب تشکیل جلسه می‌دهد و وضعیت را پایش می‌کند بنابراین برنامه این است که در زمانی که غلظت آلاینده‌ها افزایش دارد این موضوع بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

شیشه‌فروش با توضیح اینکه ممنوعیت فعالیت کوره‌های تولید گچ، آجر و دیگر مصالح ساختمانی را داریم، اظهار داشت: ابلاغ شده تا صنایعی که در لیست آلاینده‌های محیط زیست شناسایی شدند، فعالیت‌های خود را در این ایام کمتر کنند و توصیه شده آن‌هایی که آلوده‌تر هستند، تعمیرات خود را در این فصل انجام دهند.

با این حال، شیشه‌فروش، بار دیگر به سمت دیگر مقصران ماجرای آلودگی اصفهان می‌رود و درباره آنها نیز صحبت می‌کند. وی با توضیح اینکه طرح زوج و فرد دوباره در کلانشهر اصفهان اجرایی شده، ادامه داد: پلیس با خودروها سبک و سنگین و موتور سیکلت های دودزا برخورد می‌کند و هر فعالیتی که به افزایش آلودگی هوا منجر می‌شود مانند خاکبرداری، فعالیت‌های عمرانی ممنوع شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی خدمات‌های خود را مطابق با مصوبات دولت الکترونیک به صورت غیرحضور هم ارائه می‌کنند و به شرکت توزیع فرآورده‌های نفتی اعلام شد که سوخت پاک در تمامی جایگاه های سطح استان توزیع شود.

شیشه فروش با بیان اینکه مراکز بهداشتی باید پروتکل‌های بهداشتی و سلامت در زمینه آلودگی هوا را تدوین و توزیع کند، گفت: ممنوعیت سوزاندن هرگونه ضایعات را به شهرداری‌ها و شهرک‌های صنعتی ابلاغ کردیم و این براساس مطالعاتی بود که در زمینه سر منشأ آلودگی هوا در اصفهان توسط دو دانشگاه صنعتی و اصفهان انجام شد و سهم آلاینده‌های را مشخص کرد.

وی با بیان اینکه محیط زیست برنامه‌هایی تدوین کرده که به همه دستگاه‌ها مطابق قانون هوای پاک وظیفه‌ای اعلام کرده، در خصوص تخلف فعالیت‌های برخی از کوره‌ها در اصفهان خاطرنشان کرد: محیط زیست مسئول پایش است و براساس گزارش‌ها 21 مورد از واحدهایی که تخلف کرده‌اند، پلمب شده است.

چند هفته گذشته بود که تأیید و تکذیب و رفت و آمد استفاده از مازوت در اصفهان، تعدادی از پزشکان اصفهانی را وادار به آن کرد که به استاندار نامه بنویسند و از عوارض بسیار خطرناک آلودگی هوا به دلیل استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه اصفهان سخن بگویند. این پزشکان در نامه خود درخواست توقف فوری این اقدام غیر اخلاقی و به خطر انداختن جان و سلامت مردم و نیز نسل‌های آینده داشتند.

در بخشی از این نامه که رونوشتی از آن نیز به رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه ارسال شده آمده است: چنانکه مستحضر هستید، آلودگی هوای اصفهان طی هفته های اخیر، به وضعیت بسیار خطرناکی رسیده است. متأسفانه طی سال‌های گذشته نیز اصفهان همواره با این معضل روبرو بوده و به نظر می‌رسد اقدامات انجام شده تاکنون نتیجه قابل قبولی نداشته است.از طرفی عدم کاهش آلودگی هوا باوجود تعطیلی مدارس و مراکز آموزش و کاهش تردد خودروها نسبت به سنوات قبل، بیانگر عدم شفافیت در گزارشات کارشناسی پیشین و توجیه نادرست علت اصلی آلودگی بوده و فاش شدن استفاده از مازوت بعنوان سوخت در بعضی کارخانه‌ها براساس گفته‌های نمایندگان مجلس و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست موید این عدم شفافیت بوده،بنابراین لازم است در اسرع وقت نسبت به توقف این روند غیر علمی و غیر اخلاقی اقدام گردد.

بازدید قضایی زیست محیطی از نیروگاه شهید منتظری

نمایندگان دادستانی، نیروی انتظامی و حفاظت محیط زیست شهرستان شاهین‌شهر شنبه 6 دی از محل پلمب والوها و انژکتورهای مازوت سوز نیروگاه شهید محمد منتظری بازدید کردند و در این بازدید از 8 واحد نیروگاهی این واحد صنعتی بازدید و از صحت پلمپ مجموعه والوها و انژکتورهای مازوت سوز نیروگاه شهید محمد منتظری اطمینان حاصل شد، موضوعی که در همان روز نیز از رسانه‌های مختلف منتشر شد اما موضوع وقتی جالب می‌شود که ناچار بودن استفاده از مازوت، توسط رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شد.

استفاده از سوخت مازوت به دلیل تحریم!

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش گفته بود که "به دلیل تحریم‌‌ها، برخی نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها به دلیل پر بودن انبارها، چاره‌ای برای استفاده از سوخت مازوت ندارند."

مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرد که «براساس آخرین بررسی‌هایی که در ابتدای هفته گذشته از صنایع بزرگ اطراف تهران انجام داده‌ایم، مطلع شدیم که تعدادی از نیروگاه‌های تهران از سوخت مازوت استفاده کرده‌اند.» پس از آن نیز دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: استنباط این است که استفاده از مازوت در نیروگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ، جنبه "راحت‌طلبی" دارد زیرا سوختی ارزان و قابل دسترس برای نیروگاه‌ها است!

در شرایطی که استفاده از مازوت از سوی مسئولان استان اصفهان تکذیب شده، بیژن زنگنه، وزیر نفت یکشنبه، 14 دی‌ماه در نشست مدیریت مصرف سوخت زمستانی کشور اعلام کرد «مشکلاتی داریم و نمی‌توانیم همه استان‌ها را در بحث مصرف مازوت مستثنا کنیم. در بحث سیمان قرار بر این بود که زمستان مصرف مازوت داشته باشند و امروز در هیئت دولت مصوب می‌کنیم قیمت نفت‌کوره معادل گاز مصرفی‌شان باشد.» موضوعی که هنوز در استان اصفهان به آن واکنشی ارائه نشده است.

مسئله خیلی ساده است و راهکار آن، افزایش بازرسی و نظارت همه‌روزه و مداوم از روند استفاده صنایع از مازوت است. اگرچه به گفته مسئولان، استفاده از مازوت در استان اصفهان ممنوع بوده اما باید کاری کرد که با نظارت همه‌جانبه، هزینه استفاده از آن توسط مسئولان کشور بالاتر رود.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1۳اسفند ۱۳۹۹، شماره 4025 ؛ 14 اسفند 1399
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 1۳اسفند ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین