دبیر: می‌خواهیم در سال ۲۰۲۸ قهرمان کشتی المپیک شویم

رؤسای هیئت‌های وقت‌نگذار و مربیان بی‌سواد، معضل هستند

دبیر: می‌خواهیم در سال ۲۰۲۸ قهرمان کشتی المپیک شویم

دبیر: می‌خواهیم در سال ۲۰۲۸ قهرمان کشتی المپیک شویم
29 دی 1399, 11:21 / کد خبر:748756
رئیس فدراسیون کشتی گفت: طبق سند راهبردی کشتی، می‌خواهیم در سال ۲۰۲۸ قهرمان کشتی المپیک شویم.
 علیرضا دبیر در جلسه رونمایی از سند توسعه راهبردی کشتی گفت: فکر این سند مربوط به روز اولی است که به فدراسیون آمدیم. فدراسیون آن زمان بیش از 80 کارمند داشت و از آنها خواستم برنامه فدراسیون را بیاورند که تقویم را آوردند. باید می‌دانستیم که می‌خواهیم از کجا به کجا برسیم. این شد که دوستان را از دانشگاه شریف دعوت کردیم. به خاطر کرونا چند ماه برنامه عقب افتاد، اما در ٦، ٧ ماه تنظیم شد.
وی ادامه داد: اول باید می‌دیدم مشکل ما چیست. کشتی‌گیرانی که در مسابقه شرکت می‌کنند، بیش از سه هزار نفر نبودند. اوضاع حتی از آن چیزی که فکر می‌کردیم بدتر بود. خیلی از دوستان و بزرگان را دعوت کردیم. برند کشتی مثل دوره ما نیست. در این بررسی به ٨ عامل رسیدیم و در ادامه باید به این می‌رسیدیم که باید چه کار کنیم.
دبیر تاکید کرد: نگاه ورزش در کشور ما المپیک محور نیست و این برنامه را تا 2028 نوشتیم که می‌خواهیم در آن سال قهرمان کشتی المپیک شویم. در چندین حوزه فنی، اقتصادی، عمرانی و... نظر کارشناسان را گرفتیم. در چند سال گذشته نگاه جام جهانی محور بوده، اما سند توسعه ما المپیک محور است.
رئیس فدراسیون کشتی گفت: اولویت ما المپیک و سپس جهانی است و باید این تفکر جا بیفتد. جام جهانی تورنمنت درجه 5-4 است. اگر برای مسابقات آسیایی تیم جوان فرستادیم، دوستان انتقاد نکنند. یک نفر که طلای نوجوانان گرفته، اسم ببرید که طلای المپیک گرفته باشد. به آنها فشار آوردند و در بزرگسالان نتیجه نگرفتند. من دو بار در نوجوانان اوت شدم و سایر قهرمانان هم همینطور. جز علیرضا رضایی که وزن کم نمی‌کرد، سایر نفرات که در بزرگسالان نتیجه گرفتند، در پایه مدال ندارند. ما نوجوانان را از اولویت سکو و مدال خارج کردیم.
دبیر عنوان کرد: همه هیئت‌های ما باید خانه کشتی‌شان را بازسازی کنند. در این سند برای انستیتو تعریف کرده‌ایم که چه کار کند. تیم فقط با کار فنی موفق نمی‌شود. برنامه ما هشت ساله و اعزام‌ها هدفمند است و هر سال از این سند، برش می‌زنیم که چه کار کنیم. از امروز در اتاق شیشه‌ای نشسته‌ایم و ما را رصد کنید. به 50 درصد این سند هم برسیم، خوب است. برنامه‌ای که نه خیلی در دسترس است و نه خیلی دور از دسترس، نه خیلی طولانی و نه خیلی نزدیک. سند توسعه ما اینگونه است. در دل این سند یک شورا تنظیم کرده‌ایم که ماهی یک بار کار را رصد می‌کند و گزارش می‌دهد که چه کاری انجام شده است.
وی اظهار داشت: رؤسای هیئت‌های وقت‌نگذار و مربیان بی‌سواد، دو معضل کشتی ما هستند. یکی از اولویت‌های ما آموزش است. انستیتو مکلف است به استان‌ها برود. آموزش پایدار داریم. امروز 40 هزار کشتی‌گیر داریم و طبق این سند، سال 2028 می‌خواهیم به 800 هزار نفر برسیم. کشتی باید به آموزش و پرورش برود. انتخابی تیم ملی دوره ما را ببینید که قبلا چند نفر بودند و الان چند نفر. حسن کار این است که رئیس فدراسیون پاسخگو می‌شود نه رئیسش. به