عشایر استان اصفهان رهسپار قشلاق شدند
0 -

عشایر استان اصفهان رهسپار قشلاق شدند

عشایر استان اصفهان رهسپار قشلاق شدند
20 شهریور 1398, 18:45 / کد خبر:75086
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان گفت: کوچ پاییزه عشایر این استان به مناطق گرمسیر و قشلاق جنوب غربی و جنوبی کشور در روزهای اخیر آغاز شده است.

مختار اسفندیاری در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: ۲۷ هزار نفر عشایر ایل بختیاری ساکن فریدون‌شهر، داران، میانه بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع در غرب استان راهی مناطق گرمسیری خوزستان شده‌اند.

وی اضافه کرد: ۲۴ هزار نفر از ایل قشقایی مناطق سمیرم، دهاقان و شهرضا در جنوب استان نیز با آغاز موسم کوچ، به کهگیلویه و بویراحمد، فارس و بوشهر می‌روند، همچنین بالغ بر پنج هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان در روزهای آینده از چهارمحال و بختیاری، فارس و سمیرم به این شهرها برمی‌گردند.

مدیرکل امور عشایر اصفهان با اشاره به برنامه‌ریزی برای مدیریت کوچ و ارائه خدمات مناسب به منظور رفاه بیشتر عشایر گفت: ۵۰ درصد فرایند کوچ و انتقال دام‌ها به شکل  سنتی و پیاده است و برای باقی مانده عشایر از کامیون، وانت و تریلر استفاده می‌شود.

 

وی با اشاره به تامین آب برای عشایر در ماه‌های گرم فصول بهار و تابستان امسال افزود: به همین منظور بالغ بر ۶۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار این قشر قرار گرفت و دیگر خدمات رفاهی و درمانی نیز در این ایام در نظر گرفته شد.

اسفندیاری اظهارداشت: گروه‌های سیار درمانی و خدماتی برای خود مردم در طول چند ماه اخیر فعال بوده است و موضوعاتی نظیر واکسیناسیون دام نیز بطور جدی دنبال شد.

طبق آمار اداره کل امور عشایر استان اصفهان، ۹هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری در استان اصفهان زندگی می‌کنند که این تعداد شامل ایلات قشقایی ، بختیاری و عرب جرقویه هستند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸، شماره 3611 ؛ 28 شهریور 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین