افزایش 30 درصدی موکب‌های اصفهانی در اربعین ۹۸
0 -

افزایش 30 درصدی موکب‌های اصفهانی در اربعین ۹۸

افزایش 30 درصدی موکب‌های اصفهانی در اربعین ۹۸
25 شهریور 1398, 14:00 / کد خبر:75221
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان با بیان این که تاکنون مجوز 92 موکب صادر شده، گفت: با توجه به فرصت باقیمانده پیش بینی می‌کنیم تعداد موکب‌های استان اصفهان به 110 عدد برسد، سال گذشته 75 موکب داشتیم که رشد 30 درصدی را نشان می‌دهد.

مصطفی نوریان امروز در گفت‌وگو با فارس در اصفهان با اشاره به اعزام موکب‌های اصفهانی برای پیاده‌روی اربعین اظهار داشت: امسال بیش از 100 موکب را ثبت نام کرده‌ایم که از این تعداد 92 مورد پروانه صادر و تحویل شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان افزود: با توجه به فرصت باقیمانده پیش بینی می‌کنیم این تعداد تا 110 موکب هم برسد، سال گذشته 75 موکب داشتیم که رشد 30 درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان این که آنچه از سوی ستاد عتبات مرکز بر عهده ما گذاشته شده ساماندهی موکب‌ها و ایجاد ظرفیت 45 هزار نفری برای اسکان 70 هزار وعده غذایی است، تصریح کرد: میزبان استقبال مردم استان اصفهان به گونه‌ای بوده که تاکنون 120 هزار نفر برای اسکان و 450 هزار وعده غذایی تعهد شده است.

نوریان در خصوص زمانبندی اعزام موکب‌ها اظهار کرد: از یک مهر به مرور موکب‌هایی که در کربلا زمینشان آماده شده وسایلشان را منتقل می‌کنند و تا 20 مهر تمامی موکب‌ها مستقر می‌شوند؛ از 20 مهرماه و حدود یک هفته مانده به اربعین همه موکب‌ها زائرگیری می‌کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان با اشاره به مشکلات پیش آمده برای موکب‌ها در سال گذشته اذعان کرد: امیدواریم مشکلاتی که سال گذشته به وجود آمد و مقداری از گوشت و مرغ موکب‌ها به دلیل ماندن در کامیون‌های پشت مرز فاسد شد، امسال شاهد نباشیم.

وی با بیان این که 6 موکب در مرزهای شلمچه چذابه و مهران ارائه خدمات پذیرایی می‌کنند اما اسکان ندارند، ادامه داد: 30 موکب بین مسیر نجف تا کربلا، 5 نجف، 5 سامرا، 4 کاظمین و 40 موکب هم حداقل در کربلا مستقر می‌شوند.

نوریان در پاسخ به سؤالی پیرامون وضعیت کلی موکب‌های استان اصفهان تاکید کرد: با توجه به ارزیابی که داشتیم در مجموع امسال موکب‌ها از لحاظ تعداد، آمادگی و امکانات وضعیت بهتری نسبت به سال‌های قبل دارند.

وی بیشتر شدن تجربه و حضور در سیل را دو عامل اصلی این موضوع دانست و ادامه داد: زمانی که 60 موکب ما در مناطق سیل زاده حاضر شده و توانستند به خوبی از پس کار بربیایند این اشتیاق و در سایر مجموعه‌ها و مردم شکل گرفت تا امسال برای ایجاد موکب اقدام کنند.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان یادآور شد: هیچ مجموعه یا هیأتی نمی‌تواند پیش از گرفتن مجوز برای زدن موکب فعالیتی داشته باشد، در صورتی که شخصی یا ارگانی اقدام به جمع آوری کمک‌های مردمی کرد حتماً باید مجوز داشته باشد، این مجوز از سوی مقامات محلی استعلام شده و پس از اطمینان صادر می‌شود.

وی با بیان این که اسم موکب، مدیر، روحانی، ظرفیت، تجهیزات، مواد غذایی و ... همه طی مراحل گرفتن مجوز به صورت سیستمی ثبت می‌شود، اضافه کرد: پس از صدور مجوز یا پروانه به هر موکب یک کد رهگیری اختصاص پیدا می‌کند و از آنجا که تمام وسایل و تجهیزات هر موکب به دو زبان فارسی و عربی ثبت شده، در خروجی مرز به وسیله کد رهگیری تجهیزات کنترل می‌شوند و سپس اجازه ورود به عراق را پیدا می‌کنند.

نوری در پایان خاطرنشان کرد: هر موکب پیش از اعزام باید فکر زمین کرده باشد که یا به صورت مستقل یا مشترکا با عراقی‌ها تهیه کند؛ اگر شخص یا اشخاصی قصد زدن موکب را دارند اما اقدام نکرده‌اند هر چه زودتر باید نسبت به گرفتن مجوز و شروع کار اقدام کنند، با توجه به افزایش موکب‌ها برای پیدا کردن زمین مناسب به مشکل برنخورند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸، شماره 3635 ؛ 25 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین