قیمت مسکن در بهمن ۱۵ درصد کاهش یافت یا ۳.۷ درصد افزایش؟

قیمت مسکن در بهمن ۱۵ درصد کاهش یافت یا ۳.۷ درصد افزایش؟

قیمت مسکن در بهمن ۱۵ درصد کاهش یافت یا ۳.۷ درصد افزایش؟
10 اسفند 1399, 07:34 / کد خبر:752595
درحالی رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش ۱۵ درصدی قیمت مسکن در بهمن ۹۹ خبر داده بود که بانک مرکزی با استناد به آمار همین اتحادیه از افزایش ۳.۷ درصد قیمت مسکن خبر داده است.
عصر دیروز بانک مرکزی به طبق معمول هر ماه گزارش تحولات بازار مسکن را در تهران منتشر کرد. بر این اساس در دومین ماه زمستان 3900 فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده که در مقایسه با دیماه امسال 11.4 درصد افزایش و نسبت به بهمن سال گذشته 70.5 درصد کاهش یافته است.
در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 28 میلیون و 390 هزار تومان افزایش یافت که در مقایسه با دی 99 بالغ بر 3.7 درصد افزایش را نشان می‌دهد. قیمت مسکن در بهمن ماه 99 نسبت به بهمن 98 نیز 97.2 درصد افزایش یافته است.
این در حالی است که چند روز قبل (دوشنبه هفته گذشته 4 اسفند 99) رئیس اتحادیه مشاوران املاک از کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت مسکن تهران طی ماه گذشته (بهمن 99) خبر داده و گفته بود: این اتفاق برخلاف میل باطنی برخی روی داده است.
مصطفی‌قلی خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزود: علی‌رغم میل باطنی برخی که همواره دوست دارند قیمت مسکن افزایش یابد، نرخ‌ها در بهمن ماه امسال کاهش یافته است.
وی ادامه داد: میزان کاهش قیمت در بهمن‌ماه 10 تا 15 درصد بسته به مناطق آن در شهر تهران کاهش یافته است.
وی با تأکید بر این‌که قیمت مسکن در حال کاهش است، افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از سطح شهر تهران، قیمت مسکن نسبت به ماه‌های ابتدایی امسال روند کاهشی در پیش گرفته است.
به گزارش تسنیم، مشخص نیست چرا خروجی گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن که اطلاعات خام آن "برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور" است با قیمت اعلامی اتحادیه مشاوران املاک که آنها نیز از همان آمار خام استفاده می‌کنند، متفاوت است؟!
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰، شماره 4046 ؛ 25 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین