اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید تحریم‌ها را به‌طور موثر بردارد

سخنگوی وزارت خارجه:

اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید تحریم‌ها را به‌طور موثر بردارد

اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید تحریم‌ها را به‌طور موثر بردارد
11 اسفند 1399, 11:15 / کد خبر:752801
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید به تعهدات خود در قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده و تحریم‌ها را به طور موثر بردارد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.
 اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید تحریم‌ها را به طور موثر بردارد
خطیب زاده در ابتدا درباره مواضع اخیر مقامات غربی درباره برجام گفت: ما مواضع ایران را صریح اعلام کردیم و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است. متاسفانه هیچ تغییری در سیاست آمریکا اتفاق نیفتاده، سیاست فشار حداکثری که با شکست حداکثری مواجه شده است. کشورهای اروپایی نیز به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. ما قبلا هم گفته بودیم که اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید به تعهدات خود در قطعنامه 2231 عمل کرده و تحریم‌ها را به طور موثر بردارد. ما عمل را با عمل و اقدام مثبت را با اقدام مثبت جواب می‌دهیم. اگر اقدام و رفتار متفاوتی را از اروپا و آمریکا ببینیم به آن پاسخ متناسب می‌دهیم. با بازگشت آنها به تعهدات، ایران فورا به تعهداتش بازخواهد گشت.
اینکه آمریکا در مسیر غلطی آغاز به برداشتن گام‌ها کرده روشن است.
هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم
دیپلماسی یک واژه نیست، دیپلماسی یک مفهوم است. شما با اسم دیپلماسی نمی‌توانید جنگ کنید. شما با اسم دیپلماسی نمی‌توانید دو ماه مسیر دارو را در زمان شیوع کرونا مسدود کنید و سیاست شکست خورده دولت قبلی را لای زرورق گذاشته و آن را دنبال کنید. ایران نه تنها مسیر دیپلماسی را نبسته بلکه مسیر آن را روشن کرده است.
برای اینکه این مسیر، مسیر دیپلماسی باشد و نه خدعه و نیرنگ، باید مسیر تغییر رفتار آمریکا باشد. پاسخ ما اقدام در برابر اقدام است.
ما هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم و تا موقعی که آمریکا مسیر اشتباه خود را اصلاح نکند، تغییری در سیاست ما نخواهد بود. ما تا موقعی که عمل نبینیم، سیاست خود را بر اساس حرف‌ها تنظیم نخواهیم کرد.
رژیم اشغالگر ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه است
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با اشاره به اتهام‌زنی‌های مقامات صهیونیست علیه ایران گفت: آشفتگی بسیار عجیبی در سرزمین‌های اشغالی وجود دارد. رژیم اشغالگر ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه است. ایران سیاست‌های خود را براساس منافع خود پیگیری کرده است. سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین امنیتی ایران نداشته است. بالعکس رژیم صهیونیستی تعداد زیادی از آنها را انبار کرده است و دست این رژیم به خون‌های بسیاری آغشته است.
روابط ایران و چین رقبا و بدخواهانی دارد
بدترین رویکرد به این موضوعات سیاسی کردن آنهاست که توسط آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با اهداف سیاسی دنبال می‌شود. اینکه برخی کشورها برای اهداف سیاسی‌ چنین موضوعاتی را پیگیری کنند از نظر ایران مردود است. ما با کشور چین که روابط دوستانه داریم، مسیر گفتگو درباره حوزه‌های مختلف را داشته‌ایم. روابط ایران و چین، رقبا و بدخواهانی دارد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، شماره 4044 ؛ 23 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین