اصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی است

اصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی است

اصفهان، بعد از خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای انگلیسی است
11 اسفند 1399, 16:42 / کد خبر:752850

طاهره چنگیز با بیان اینکه اصفهان بعد از استان خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای جهش یافته قرار دارد و باید به شدت مراقب بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مردم خواست شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی را به عنوان آژیر خطر در استان جدی بگیرند گفت: اصفهان امروز بعد از استان خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای جهش یافته قرار دارد و باید به شدت مراقب بود.

درس‌های زیادی درباره کرونا آموخته‌ایم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به گذشت یک سال از همه گیری کرونا، اظهار کرد: در این یک سال درس آموخته‌های زیادی داشتیم، مردم استان مثل سایر مردم کشور و دنیا رنج‌های زیادی متحمل شدند، مدافعان سلامت خوش درخشیدند، خیران و سازمان‌های مردم نهاد کمک‌های زیادی کردند.

چنگیز افزود: از ندانستن مسیر انتقال ویروس، نحوه رفتار ویروس و راه‌های مراقبت درست، امروز به جایی رسیدیم که دقیقا می‌دانیم ویروس از چه مسیری منتقل می‌شود، چگونه بیماران مبتلا را ناتوان می‌کند و با چه علائمی جان بیماران را به خطر می‌اندازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه امروز می‌دانیم چه اقداماتی برای پیشگیری و درمان کرونا باید انجام دهیم، گفت: اگرچه این ویروس هنوز دارو و درمان قطعی ندارد، ولی روش‌ها و اصول مراقبت را در طول این مدت آموخته‌ایم و به تدریج با تجمیع اطلاعاتی که در سراسر دنیا جمع‌آوری شد و محققان کشورمان نیز در تولید این دانش سهم موثری داشتند، امروز آگاهی بیشتری نسبت به ویروس کرونا و راه‌های مقابله و درمان آن داریم.

مشکلی درباره تولید لوازم حفاظتی بهداشتی نداریم

او با اشاره به تولید اندک لوازم حفاظت فردی در کشور و استان اصفهان در ابتدای همه‌گیری کرونا، گفت: امروز خوشبختانه تولید مازاد لوازم حفاظت فردی داریم و دیگر کسی برای خرید دستکش و ماسک و مواد ضدعفونی کننده سرگردان نیست.

وجود ظرفیت انجام ۴ هزار تست کرونا در روز در اصفهان

چنگیز تصریح کرد: همچنین از نقطه‌ای که برای انجام یک تست پی سی آر امکانات لازم را در استان نداشتیم به جایی رسیدیم که مجموع آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی استان ظرفیت بیش از ۲ هزار تست را دارند و در صورت ضرورت این تعداد تا ۲ برابر قابل افزایش است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزایش بضاعت استان در تجهیز بیمارستان‌ها و مخازن اکسیژن و نیز ارتقا روش‌های مراقبت و تجهیزات بخش آی سی یو را یادآور شد و افزود: همه این‌ها به اندازه چند دستورالعمل ساده که می‌تواند از ابتلا به ویروس پیشگیری کند موثر نیست، به طوری که اگر همکاری و حساسیت تک تک شهروندان برای مراقبت از خود و خانواده‌هایشان را داشته باشیم اساسا با موج بعدی بیماری مواجه نخواهیم شد و یا اگر افزایش بیماری را داشته باشیم اندک خواهد بود.

او با اشاره به ابتلای دو نفر از مراجعان مراکز درمانی استان به ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی، گفت: براساس آزمایش پی سی آر و با پرایمر تعیین کننده کرونای انگلیسی این افراد قویا مشکوک به ابتلا به کرونای انگلیسی هستند.

ویروس انگلیسی رفتار وحشیانه‌ای دارد

چنگیز بیان داشت:این جهش ویروس باعث شده ویروسی تولید شود که هم قدرت سرایت هم واگیر بیشتری و هم رفتار وحشیانه‌تری دارد و هم اینکه بیماری زایی و کشندگی آن نسبت به والد یعنی ویروس ووهان بیشتر است و این یعنی خطر بسیار جدی که سلامت مردم را تهدید می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به وضعیت استان خوزستان و شیوع گسترده ویروس کرونای انگلیسی، گفت: ویروس کرونای انگلیسی باعث افزایش سریع و سهمگین تعداد مبتلایان در این استان شده است.

مردم رعایت نکنند، افزایش بیمار خواهیم داشت

او با اشاره به اینکه در صورت مراعات شهروندان و جدیت بیشتر در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، تعداد مبتلایان جدید مثل منحنی زرد ادامه پیدا می‌کند، افزود : اگر غفلت و عادی انگاری صورت گیرد، تجمع و تردد‌ها ادامه داشته باشد، قرار گرفتن در فضا‌های بدون تهویه، مراعات فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک جدی گرفته نشود، ممکن است باتوجه به رفتار وحشیانه ویروس انگلیسی و ورود آن به استان اصفهان افزایش جدیدی تجربه کنیم.

چنگیز با بیان اینکه ملتمسانه و صمیمانه از مردم استان خواهش می‌کنم و هشدار می‌دهم مسؤولیت حفظ سلامت هر فرد در وهله اول به عهده خود فرد است، گفت: چنانچه در استفاده از ماسک، شستن مکرر دست‌ها، مراعات فاصله اجتماعی، خودداری از تردد نابجا حتی در خیابان‌ها و معابر چه برسد به پاساژها، رستوران‌ها، هتل‌ها و اماکن تفریحی و اجتماعات توجه نداشته باشیم، گرفتار موج ویروس وحشی کرونای انگلیسی خواهیم شد.

تردد بین شهری افراد را در معرض کرونا قرار می‌دهد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مردم خواست شیوع ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی را به عنوان آژیر خطر در استان جدی بگیرند تصریح کرد: تردد بین شهری می‌تواند افراد را در معرض خطر قرار دهد، همچنین تردد بین استانی به ویژه با کسانی که با استان‌های مرزی در غرب کشور در تماس بودند می‌تواند افراد را به شدت در معرض خطر قرار دهد.

او با بیان اینکه اصفهان امروز بعد از استان خوزستان در خط اول حمله ویروس کرونای جهش یافته قرار دارد و باید به شدت مراقب بود، به شهروندان تاکید کرد: اگر کوچک‌ترین علائمی پیدا کردید یا افرادی که در تماس با مسافران عراق بودند با شما در تماس بودند، در اولین فرصت به مراکز بهداشتی و درمانی استان مراجعه کرده و تست دهید تا در صورت آلودگی، در اسرع وقت قرنطینه شوید و از چرخش ویروس در جامعه جلوگیری شود.

چنگیز در خاتمه با ابراز امیدواری از اینکه با مراعات و هوشیاری مردم موج چهارم کرونا در استان اصفهان مشاهده نشود، خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و استان وظایف خود را برای جلوگیری از این موج در استان انجام و تلاش می‌کنند از ایجاد موج جدید پیشگیری کرده و اصفهان را پاک نگه دارند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۶فروردین ۱۴۰۰، شماره 4047 ؛ 26 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۲۶فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین