ذخیره بانک خون استان حدود ۳ روز است/کاهش مراجعه‌کنندگان اهدای خون

سرپرست انتقال خون استان اصفهان:

ذخیره بانک خون استان حدود ۳ روز است/کاهش مراجعه‌کنندگان اهدای خون

ذخیره بانک خون استان حدود ۳ روز است/کاهش مراجعه‌کنندگان اهدای خون
12 اسفند 1399, 07:39 / کد خبر:752881
سرپرست انتقال خون استان اصفهان گفت: ذخیره بانک خون استان کاهش داشته و حدود ۳ روز است در حالی که این ذخیره باید بیش از ۷ روز باشد و به تمام گروه‌های خونی نیاز داریم تا با کاهش ذخیره بانک خون مواجه نشویم.
علی فتوحی، با بیان اینکه آمار روزانه اهدای خون کاهش داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر آمار مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون کاهش داشته است و روزانه حدود ۵۵۰ نفر برای اهدای خون و پلاسما مراجعه می‌کنند که از این تعداد حدود ۴۵۰ نفر موفق به اهدای خون می‌شوند.
وی ادامه داد: مصرف خون و فرآورده‌های خونی به ویژه برای بیماران تالاسمی یک نیاز همیشگی است و با اطلاع رسانی باید در فرهنگ‌سازی اهدای خون و فرآورده‌های خونی کمک کنیم، نباید فراموش کنیم که در شرایط بحرانی کرونا و فصل پایانی سال قرار داریم و مراکز درمانی نیز به صورت مستمر و روزانه به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند، روند اهدای خون باید مستمر باشد تا با وضعیت بحرانی برای ذخیره خون مواجه نشویم.
سرپرست انتقال خون استان اصفهان با اشاره به اینکه ذخیره بانک خون استان حدود ۳ روز است، اضافه کرد: ذخیره خون استان باید بیش از ۷ روز باشد، نرمال بودن ذخیره بانک خون استان اصفهان مشروط بر ادامه مراجعه افراد اهدا کننده است و حضور پیوسته آن‌ها سبب حفظ وضعیت مطلوب ذخیره بانک خون می‌شود، همچنین به تمام گروه‌های خونی نیاز داریم.
وی خاطرنشان کرد: از اهداکنندگان درخواست داریم تا با مراجعه به وب سایت سازمان انتقال خون استان اصفهان به نشانی esfahan.ibto.i برای دریافت نوبت اینترنتی، روز و زمان مشخصی برای اهدای خون مراجعه کنند تا از تجمع افراد در بحران کرونا جلوگیری شود.

پلاسمای کوویدی هم مصرف و هم ذخیره می‌شود

فتوحی با توضیح اینکه به طور میانگین روزانه حدود ۳ تا ۴ واحد پلاسمای کوویدی در مرکز اهدای خون اصفهان دریافت می‌شود، اضافه کرد: مصرف پلاسمای کوویدی در مراکز درمانی استان کمتر شده و در حال حاضر پلاسماهای اهدایی را تا حدودی ذخیره می‌کنیم.
وی با توضیح اینکه اهداکنندگان پلاسمای کوویدی در استان اصفهان بیشتر مردان هستند، ادامه داد: شیوع کرونا محدودیت‌های رفت‌وآمد را برای افراد ایجاد کرده و سبب کمتر شدن تعداد اهدا کنندگان خون شده و در واقع اهدای خون تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه ۹۶ درصد اهدا کنندگان خون مردان هستند، افزود: تنها ۴ درصد از اهدا کنندگان خون زنان هستند، نباید فراموش شود که نیاز به خون و فرآورده‌های خونی همیشگی است و اگر افراد مراجعه نکنند با کمبود خون و فرآورده‌های خونی مواجه می‌شویم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، شماره 4044 ؛ 23 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین