صادرات کالا از بنادر کشور ۷ درصد افزایش یافت/ افزایش ظرفیت بنادر ‌به ۲۸۰ میلیون تن ‌

وزیر راه و شهرسازی‌:

صادرات کالا از بنادر کشور ۷ درصد افزایش یافت/ افزایش ظرفیت بنادر ‌به ۲۸۰ میلیون تن ‌

صادرات کالا از بنادر کشور ۷ درصد افزایش یافت/ افزایش ظرفیت بنادر ‌به ۲۸۰ میلیون تن ‌
14 اسفند 1399, 11:00 / کد خبر:753073
وزیر راه و شهرسازی گفت: ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور از ۱۸۰ میلیون تن در ابتدای دولت یازدهم اکنون به ۲۸۰ میلیون تن افزایش یافته است.
محمد سلامی صبح امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر جایگاه استان بوشهر را در عرصه دریانوردی و کشتیرانی را مهم دانست و اظهار داشت: بندر بوشهر در عرصه تجارت دریایی از پیشینه و جایگاه مهمی برخوردار و در این راستا توسعه زیرساخت‌های بندری مورد توجه قرار گرفته است.
وی، با اشاره به افزایش توسعه زیرساخت بندری بوشهر گفت: افزایش پست‌های اسکله، لایروبی بندر، افزایش تناژ کشتی و پذیرش شناورها در بنادر استان بوشهر در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است.
وزیر راه و شهرسازی از افزایش صادرات از بندر بوشهر خبر داد و بیان کرد: در 11 ماه امسال صادرات از بنادر استان بوشهر نسبت به مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزایش یافته است.
سلامی افزایش تخلیه و بارگیری  کالا در بنادر کشور را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: قبل از دولت یازدهم و دوازدهم ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور 180 میلیون تن بود که اکنون به 280 میلیون تن افزایش یافته است.
وی، با بیان اینکه بخشی از افزایش 100 میلیون تنی افزایش تخلیه و بارگیری کالا در بندر بوده است از افزایش صادرات در کشور خبر داد و تصریح کرد: عملکرد 11 ماهه امسال نشان می‌دهد صادرات کالا از بنادر کشور 7 درصد افزایش یافته و این روند ادامه دارد.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ابتدای دولت یازدهم حدود  12 هزار و 500 کیلومتر بزرگراه در کشور بود گفت: پایان فرصت خدمت‌گذاری دولت تا نیمه نخست سال آینده به 20 هزار کیلومتر افزایش پیدا می‌کند که یک حرکت جهشی بزرگ است.
سلامی با بیان اینکه مردم در بخش بزرگراهی از امکانات متفاوت‌، ایمن‌تر و روان‌تری در تردد در جاده‌های شریانی و اصلی کشور بهره‌مند شدند افزود: در بخش آزاد راههای کشور که با سرمایه‌گذاری غیردولتی و با توجه به حجم ترافیک اجرا می‌شود اول دولت یازدهم 2100 کیلومتر آزاد راه در کشور فعال بود و تا نیمه نخست سال آینده و پایان فرصت خدمتگزاری دولت دوازدهم طول آزاد راهها از 3100 کیلومتر فراتر می‌رود.
وی از رشد 50 درصدی در ساخت آزاد راهها خبرداد و افزود: به همین میزان حدود 3000 کیلومتر  آزاد راه در دستور کار است که در بخش مطالعات، آغاز عملیات اجرایی و یا در دست اجرا است که ان‌شاالله سال‌های بعدی به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر راه و شهرسازی مهم‌ترین آزاد راه افتتاح شده در کشور را آزاد راه کنار گذر جنوبی البرز تهران دانست و گفت: در این راستا آزاد راه غدیر بخشی از راه ابریشم در قالب آزاد راه افتتاح شد و ان‌شالله آزاد راه اصفهان - شیراز سال آینده افتتاح می‌شود و گام بعدی شیراز به بوشهر است که در دستور کار قرار دارد که منابع مالی آن از بازار سرمایه تامین می‌شود.
اسلامی به ناوگان هوایی در کشور پرداخت و تصریح کرد: حرکت‌های تروریستی آمریکا همواره مزاحم رشد و توسعه صنایع ایران به ویژه نوک تیز حمله آنان متوجه حمل و نقل هوایی و دریایی همواره بوده است و با تحریم‌های خودشان سعی در مانع توسعه بوده‌اند.
وی، با اشاره به رشد توسعه روزافزون ناوگان هوایی خاطر نشان کرد: با وجود تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، نه تنها ناوگان هوایی و  هواپیماها کاهش نیافت بلکه با یک افزایش 15 درصدی نسبت به سال 1397 از نظر تعداد هواپیماها مواجه هستیم و تمام تلاش این است که با ساز و کارهای تعریف شده بتوانیم ناوگان هوایی کشور بیش از پیش توسعه یابد و در مسیرهای کوتاه و بلند هواپیماهای با کیفیت داشته باشیم تا مردم به راحتی سفر کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰، شماره 4044 ؛ 23 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین