تامین بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای کشور تا یکسال آینده

سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر داد:

تامین بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای کشور تا یکسال آینده

تامین بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای کشور تا یکسال آینده
16 اسفند 1399, 13:03 / کد خبر:753180
جهانپور گفت: بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا پایان سال ۱۴۰۰ تامین خواهد شد که فراتر از نیاز کشور خواهد بود.
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در جمع خبرنگاران از واردات، تولید مشترک و تولید داخلی بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن کرونا در یکسال نخست واکسیناسیون همگانی علیه کووید ۱۹ در کشور خبر داد.
او گفت: برنامه جامع واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ در ایران با پیش بینی شرایط احتمالی، ۴ مسیر موازی برای تامین واکسن مورد نیاز کشور را از ابتدا مدنظر قرار داده بود که با پیگیری و پیشرانی هر ۴ مسیر، بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن در عرض یک سال در اختیار بسیج ملی واکسیناسیون قرار خواهد گرفت که فراتر از برآورد نیاز کشور است.
جهانپور افزود: چهار راهبرد خرید مستقیم، واردات از مسیر ساز و کار کواکس، تولید مشترک و تولید داخلی واکسن، با موفقیت در سطح پیش بینی شده جریان دارد؛ بر این اساس برنامه یکساله واکسیناسیون علیه کرونا در ایران، زودتر از موعد پیش بینی شده و برنامه ریزی شده به پایان خواهد رسید.
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت تصریح کرد: تا این لحظه ۲۱ میلیون دوز واکسن کرونا از مسیر خرید مستقیم و سبد کواکس خریداری شده که بتدریج طبق برنامه زمان بندی شده و توان تولید تولیدکنندگان وارد کشور خواهد شد، همچنین تولید مشترک ۴۰ میلیون دوز واکسن طبق برنامه و امکانات موجود، تامین بخشی از واکسن مورد نیاز کشور را بر عهده خواهد داشت.
او ادامه داد: حداقل ۱۲۰ میلیون دوز واکسن در سال ۱۴۰۰ در داخل کشور در موسسات و شرکت‌های مختلف، در قالب انتقال دانش فنی و یا تولید کاملا داخلی خواهد شد و جمعا بیش از ۱۸۰ میلیون دوز واکسن تا پایان سال ۱۴۰۰ تامین خواهد شد که فراتر از نیاز کشور در این برهه خواهد بود.
جهانپور بیان کرد: طبق برنامه و برآورد قبلی، حدود ۱۲۰ میلیون دوز واکسن برای رسیدن به نقطه هدف در سال نخست واکسیناسیون مورد نیاز است و با توجه به این موضوع، عملا در بازه زمانی کمتر از یکسال و تا پایان سال میلادی جاری، این تعداد واکسن فراهم شده و ایران می‌تواند علاوه بر تامین و تکمیل نیاز خود در بسیج ملی واکسیناسیون، در کنار سایر ملل و جوامعی که نیازمند واکسن کرونا باشند قرار گیرد.
جهانپور تاکید کرد: علاوه بر تامین نیاز کوتاه مدت به واکسن کرونا، استراتژی انتخاب شده، جایگاه و رتبه واکسن سازی و علوم و صنایع وابسته در کشور در این بازه زمانی کوتاه حداقل یک یا دو رتبه ارتقا پیدا کرده است و این ریل گذاری، ایران را در ماه‌ها و سال‌های آتی به عنوان هاب منطقه‌ای تولید واکسن قرار خواهد داد و ظرفیت فراهم آمده برای سالیان سال در اختیار نظام سلامت و در خدمت به سلامت ایرانیان خواهد بود.
او در پایان گفت: همه گیری کرونا علاوه بر خسارات و زیان‌های خود، درس‌های فراوانی برای ملل و جوامع مختلف داشت و البته یکی از درس آموخته‌های ما از آن باید این باشد که بر توان تولید کالا‌های راهبردی و استراتژیک در داخل مرز‌ها متمرکز شد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰، شماره 4048 ؛ 28 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین