جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹

گزارش فرارو از بورس تهران در روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹
17 اسفند 1399, 13:19 / کد خبر:753318
شاخص بورس در ابتدای معاملات امروز برای بازگشت به روند صعودی کمر همت بسته است. در این ساعات شاهد جمع‌آوری صف‌های فروش و خودنمایی خریداران در بازار هستیم و نقشه بازار تا حد زیادی به رنگ سبز درآمده است. هرچند شاخص کل رشد قابل توجهی تا اینجای کار ندارد. بعد گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل بورس حدود هزار و ۹۰۰ واحد رشد کرده و ۱۶ صدم درصد افزایش داشته است. شاخص هم‌وزن تنها سه صدم درصد رشد کرده و نشان می‌دهد شرکت‌های کوچک در مسیر صعودی همراهی نمی‌کنند و عمده رشد شاخص کل در این ساعات مربوط به نماد‌های فولاد، شبندر، شپنا، فخوز، شبریز و شستا است. فملی هم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته است.    
به گزارش فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه، با وجود اینکه نماد‌های شاخص‌ساز روند صعودی بعضا روند صعودی در پیش گرفته‌اند، اما اغلب نماد‌های دیگر قرمزرنگ هستند. طوری که از مجموع ۲۳۲ نماد معامله شده در ساعات ابتدایی بازار امروز، ۲۰۰ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و تنها ۳۲ نماد سبزرنگ هستند. همچنین در بازار فرابورس از مجموع ۹۹ نماد معامله شده در شروع بازار امروز شاهد روند نزولی در ۸۲ نماد و روند صعودی در ۱۷ نماد هستیم.
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)
نقشه بازار حرف‌های دیگری برای گفتن دارد و شرایط بورس را متعادل‌تر از روز‌های گذشته نشان می‌دهد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مثل همیشه پرمعامله‌ترین گروه هستند. صندوق‌های دولتی پالایش و دارا یکم امروز رشد چهار تا پنج درصدی را تجربه می‌کنند و بخشی از ضرر‌ها اخیر را جبران کرده‌اند. دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی هم شرایط مساعدی دارند و در مدار صعودی قرار گرفته‌اند. چالش خریداران و فروشندگان اپال دوباره بالا گرفته و اینبار صف فروش این نماد پرحاشیه در حال جمع آوری است. از ابتدای شروع بازار چند مرتبه خریداران موفق به افزایش قیمت سهام اپال شده‌اند، اما همچنان این نماد روی نقشه قرمزرنگ است و صرفا حجم معاملات بالایی را تجربه کرده. برکت خیال توقف ندارد و امروز هم شاهد افزایش پنج درصدی قیمت سهام این گروه در بازار سرمایه هستیم. این اتفاق درحالی افتاده که دیگر نماد‌های گروه محصولات دارویی اغلب صف فروش دارند. خودرویی‌ها در روز‌های صعودی بازار، تنها حجم معاملاتشان افزایش پیدا می‌کند و خبری از افزایش قیمت سهام نیست. امروز تمام نماد‌های این گروه نفرین شده قرمزرنگ هستند. در طرف مقابل آن فرآورده‌های نفتی بهترین شرایط را تجربه می‌کنند. شبریز با رشد شش درصدی به صف خرید رسیده، شبندر چهار درصد، شپنا سه درصد و شتران دو درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. بانکی‌ها پا به مدار صعودی گذاشته و شاهد افزایش قیمت سهام وتجارت، وبملت و وبصادر هستیم. شیمیایی‌ها امروز عموما سبزرنگ هستند و خبری از صف‌های فروش نیست. امروز شستا هم از صف فروش جدا شده تا گروه هلدینگ‌ها به رنگ سبز دربیاید. نیروگاه‌ها که دیروز شرایط خوبی را پشت سر گذاشته بودند امروز به مدار نزولی افتاده و شاهد تشکیل صف فروش برای بپیوند، آبادا و بگیلان هستیم. فلزات اساسی از دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز هستند.
 

دو سوم بازار همچنان صف فروش دارد

هرچند امروز بازاری سبزرنگ و تا حد قابل قبولی نقدشونده را شاهد هستیم، اما بخش عمده نماد‌ها که اغلب کوچک‌تر‌های بازار سرمایه هستند، شرایط خوبی را تجربه نمی‌کنند. طوری که در پایان معاملات امروز حدود ۴۲۸ نماد یعنی ۶۵ درصد بازار سرمایه صف فروش دارند و ارزش صف فروش آن‌ها به چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. در آن سو تنها ۴۰ نماد به صف خرید رسیده‌اند و ارزش صف خرید آن‌ها حدود ۲۵۰ میلیارد تومان است.
 

شبندر؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

پالایشی‌ها امروز بهترین عملکرد را در بازار سرمایه دارند. شبندر، نماد شرکت پالایش نفت بندرعباس در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفته و ارزش صف آن به حدود ۱۹ میلیارد تومان می‌رسد و شبریز با صف خرید ۱۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار دارد. امین، غپاک، نمرینو، سدشت، غگیلا، رافزا و شصدف دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز بودند، هرچند صف‌های خرید امروز چندان پرقدرت نبود.
 

خگستر؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

امروز حدود پنج هزار سهامدار شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ۲۵۷ میلیون سهام خود را با نماد خگستر با ارزش ۷۴ میلیارد تومان به فروش گذاشتند تا پایان معاملات خریداری برای آن پیدا نشد. به همین خاطر خگستر در صدر فهرست سنگین‌ترین صف فروش بازار قرار گرفت. رتبه دوم این فهرست هم از گروه خودرویی‌ها است. خبهمن امروز با صف فروش ۶۸ میلیاردی روبرو شده است. وپارس هم با صف فروش ۶۶ میلیاردی در رتبه بعدی قرار دارد. پتایر، حکشتی، ثنوسا، خساپا، خزر، کدما، سنیر، دی، غصینو، بنو، کلر، گدنا و بپاس از جمله دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز هستند.  
 

بورس سبزپوش شد، شاخص ۵.۸ هزار واحد بالا رفت

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه با رشد پنچ هزار و ۸۶۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحد رسید. هرچند شاخص کل امروز صعودی بود، اما اغلب نماد‌های بازار سرمایه روند نزولی در پیش گرفتند و همین مورد باعث شد شاخص هم‌وزن امروز نزولی باشد و در حد دو صدم درصد کاهش پیدا کند. عمده رشد شاخص امروز بر دوش نماد‌های فولاد، وغدیر، فخوز، شبندر و شپنا بود و در طرف مقابل فملی و وامید بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.  
جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۷ اسفندماه ۹۹نقشه بازار در پایان معاملات روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)
بررسی نقشه بازار در پایان معاملات امروز نشان می‌دهد نیمه سمت چپ بازار یعنی جایی که نمادهای بزرگ و پررونق قرار دارند، شرایط بهتری نسبت به نیمه راست بازار یعنی جایی که شرکت‌های کوچک به چشم می‌خورند دارد. بیشترین آمار معاملات به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF اختصاص دارد. پالایش امروز شش درصد و دارا یکم بیش از چهار درصد رشد کردند و دیگر صندوق‌های سهامی عموما بین دو تا سه درصد بازدهی را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. در گروه دارویی، فروشنده‌های برکت مانع از سبز بودن این گروه شدند و نهایتا برکت که با کار خود را با صف خرید آغاز کرده بود، با قیمت نزدیک به روز گذشته به پایان رساند. دیگر نمادهای دارویی امروز عموما قرمزرنگ بودند. فرآورده‌های نفتی امروز بهترین عملکرد را از خود به جا گذاشتند. شبندر، شبریز، شراز و شبهرن از نمادهای دارای صف خرید در این بازار بودند. شتران یک درصد و شپنا هم چهار درصد رشد کردند. در گروه فلزات اساسی فملی نزدیک به قیمت روز قبل به کار خود چایان داد، نمادهای بزرگ گروه از جمله فخوز، فولاد، کاوه، فایرا و فجر صعودی بودند اما نمادهای کوچک در مدار نزولی قرار داشتند. محصولات شیمیایی امروز یکدست سبزپوش شدند اما خبر خاصی از تشکیل صف خرید نبود. بانک‌ها از صف فروش جدا شدند و اغلب در قیمتی نزدیک به قیمت روز گذشته به کار خود پایان دادند. خودرویی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، سیمانی‌ها، غذایی‌ها، نیروگاه‌ها و انبوه‌سازی‌ها عموما قرمزپوش بودند و در روند صعودی بازار همراهی نکردند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰، شماره 4046 ؛ 25 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین