عرف:‌ مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم +جزئیات ثبت نام انتخابات شوراهای شهر

عرف:‌ مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم +جزئیات ثبت نام انتخابات شوراهای شهر

عرف:‌ مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم +جزئیات ثبت نام انتخابات شوراهای شهر
19 اسفند 1399, 08:54 / کد خبر:753479
معاون سیاسی وزیر کشور گفت:ملاک ما برای ارزیابی مجریان و همکارانمان قانون است و ما نمی‌توانیم در انتخابات جانبداری کنیم و مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم و این یعنی بی طرفی و امانتداری.
جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور با حضور در برنامه تلویزیونی تیتر یک با اشاره به آغاز فرآیند ثبت نام از داوطلبان انتخابات شوراهای شهر از روز چهارشنبه گفت: به مدت 7 روز ثبت نام شوراهای شهر را داریم و ثبت نام شوراهای روستاها از 16 فروردین 1400 آغاز می شود.
وی افزود: از فردا هیات‌های اجرایی تشکیل می شود و از 20 اسفند ثبت نام متقاضیان حضور در شوراهای شهرها آغاز می‌شود. مردم از طریق نرم افزار می‌توانند ثبت نام کنند و این نرم افزار امروز مورد ارزیابی قرار گرفت. ترجیح ما ثبت نام غیرحضوری است اما در پیشخوان دولت نیز امکان ثبت نام وجود دارد. همچنین در نهایت متقاضیان با مراجعه به فرمانداری و بخشداری می‌توانند ثبت نام کنند اما تاکید ما با توجه به کرونا، ثبت نام غیرحضوری در انتخابات است.
معاون وزیر کشور اضافه کرد: متقاضیان با کد ملی احراز هویت می‌شوند و برای آنان کد رهگیری ارسال می‌شود و مدارک نیز به هیات نظارت نامزدها ارسال می‌شود. طبیعت انتخابات و فضای انتخاباتی حضور مردم است اما ما در فضای کرونایی هستیم و قرار است همه ظرفیت های فضای مجازی و رسانه ای در اختیار داوطلبان قرار گیرد. اصل بر این مهم است. یکی از تخلفات ما در انتخابات امسال برای نامزدها عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است.
وی با بیان اینکه در شوراها شرایط ثبت نام متقاضیان و استعلامات قانونی نیز در پروسه قانونی مشخص شده است یادآور شد:21  اردیبهشت ثبت نام متقاضیان ریاست جمهوری آغاز می شود. سپس اسامی و متقاضیان برای هیات مرکزی ارسال می شود و در نهایت متقاضیان نهایی اعلام می‌شوند. 20 روز زمان تبلیغات برای نامزدها درنظر گرفته شده است و 28 خرداد نیز انتخابات انجام خواهد شد.
معاون سیاسی وزیر کشور درباره نحوه تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفت:‌ دغدغه در انتخابات پیش رو، میتینگ‌ها است که احتمالا نداریم و یا با حداقل حضور افراد و با رعایت پروتکل ها خواهد بود. زنگ انتخابات 1400 را امروز 19 اسفند زدیم البته ما در وزارت کشور مدتهاست برای انتخابات آماده‌ایم و از مهرماه فعالیت‌ها در این بخش آغاز شده است.
وی ادامه داد: در شش حوزه میاندوره مجلس داریم و در چهار حوزه میاندوره مجلس خبرگان را داریم در تهران چهار صندوق را داریم ریاست جمهوری، شوراها، میان دوره مجلس و خبرگان.
رییس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد:  در شوراها در کلانشهرها از صندوق‌های الکترونیک استفاده می‌کنیم و صندوق الکترونیک داریم. درباره تهران نیز قرار است که در بخش انتخابات شوراها این اتفاق رخ دهد و این مهم پس از تایید اتفاق می‌افتد و پیش بینی می‌کنیم در 3 روز شمارش آرا اتفاق بیفتد.
عرف تصریح کرد: از گذشته ورودی برای ثبت نام ریاست جمهوری باز بوده است که باید شاخصی در این بخش قرار دهیم تا هرکسی ثبت نام نکند. یکی از نواقص قانون ما این است و امیدوار بودیم در اصلاحیه مجلس، چارچوب هایی قرارداده شود.
وی افزود: ملاک ما برای ارزیابی مجریان و همکارانمان قانون است و ما نمی‌توانیم در انتخابات جانبداری کنیم و مجاز نیستیم گرایش خود را در جریان انتخابات دخیل کنیم و این یعنی بی طرفی و امانتداری. اگر کسی در این راه تخلفی انجام دهد با او برخورد خواهیم کرد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰، شماره 4048 ؛ 28 فروردین 1400
روزنامه اصفهان امروز شنبه 28 فروردین ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین