کاهش 11 درصدی  شکایت‌های جامعه کار استان اصفهان
0 -

کاهش 11 درصدی شکایت‌های جامعه کار استان اصفهان

کاهش 11 درصدی  شکایت‌های جامعه کار استان اصفهان
8 مهر 1398, 15:27 / کد خبر:75852
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: تعداد شکایت‌های حوزه کار در هیات‌های تشخیص این خطه در ۶ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷، حدود ۱۱ درصد کاهش داشته است.
محسن نیرومند روز دوشنبه در نشست سه جانبه‌گرایی دولت، کار و کارفرما و رونمایی از سامانه جامع روابط کار در محل اداره کار استان اصفهان افزود: در ۶ ماه اول سال گذشته ۱۷ هزار و ۱۰۰ دادخواست و شکایت در این منطقه ثبت شد، اما در بهار و تابستان امسال این عدد به ۱۵ هزار و ۲۶۱ شکایت کاهش پیدا کرد.
وی اظهارداشت: در ۶ ماه نخست امسال ۱۵۷ شرکت خدماتی تایید صلاحیت شدند و ۲ شرکت نیز نتوانستند مجوزدار شوند و این نشان می‌دهد که ما موضوع صلاحیت‌ها را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان اضافه کرد: ۷۰ درصد از زمان و انرژی این نهاد در موضوع روابط کار صرف می‌شود و البته میزان نفرات و کارشناسان این بخش نیز کافی نیست و نیاز است که نفرات جدیدی به بدنه اضافه شوند.
وی با اشاره به اهمیت آموزش درست و مشاوره عملیاتی و اجرایی در حوزه روابط کار، تصریح کرد: آموزش به وسیله  کارشناسان مشاوره نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا چنین مشاورانی می‌توانند در کاهش پرونده‌های حقوقی و کم شدن اختلافات بین کارگران و کارفرمایان نقش موثری ایفا کنند.
نیرومند حضور دلالان در مراجع کار را به عنوان آفتی در این عرصه ذکر کرد و افزود: خواهان حذف دلالان هستیم، حتی ایجاد چارچوب نظام‌مند و تایید صلاحیت برخی از آنان می‌تواند مشکلات کنونی ناشی از فعالیت غیر شفاف آنان را کاهش دهد.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در این استان ۳۸ هیات تشخیص فعالیت می‌کنند و در تمامی شهرستان‌ها حداقل یک هیات مشغول به کار است.
نشست سه جانبه گرایی دولت، کار و کارفرما روز دوشنبه با حضور مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسوولان استانی حوزه کار، نمایندگان کارگران و کارفرمایان و با هدف بررسی چالش های این بخش در سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان برگزار شد.
همچنین رونمایی از سامانه جامع روابط کار در استان اصفهان با حضور مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در حاشیه این نشست انجام شد.
در این سامانه حدود ۳۰ خدمت در حوزه روابط کار، هم برای کارگران و هم برای کارفرمایان پیش بینی شده که در مرحله نخست ۲ زیرسامانه «ثبت الکترونیکی دادخواست کارگران» و «ثبت قراردادهای نیروی کار توسط کارفرمایان» راه اندازی می‌شود.
کارگران و کارفرمایان به وسیله سامانه در سطح استان می‌توانند فقط برای یکبار با در دست داشتن مدارک هویتی به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و پس از تشکیل پرونده نسبت به دریافت نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد خود اقدام کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 14 آذر ۱۳۹۸، شماره 3672 ؛ 14 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 14 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین