به‌کارگیری تمام ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی
0 -

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد

به‌کارگیری تمام ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی

به‌کارگیری تمام ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی
15 مهر 1398, 19:04 / کد خبر:76216
نخستین همایش بین‌المللی فولاد و جشنواره صنعت فولاد در چابهار از روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه در این شهر برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش فراهم آوردن مقدمه‌ای برای حضور مؤثر و مداوم عرصه فولاد به‌عنوان یک صنعت پیشرو و پیشتاز در چابهار و صنعتی شدن این نگین و گنج پنهان سواحل مکران است.

به گزارش اصفهان امروز، الیاس حضرتی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، در جریان بازدید از غرفه فولاد مبارکه در نخستین نمایشگاه و همایش فولاد چابهار با اشاره به نقش فولاد مبارکه در تولید و توسعه فولاد کشور گفت: استان اصفهان و به‌طور مشخص، فولاد مبارکه مرکز ثقل صنعت فولاد کشور است.

او خاطرنشان کرد: دانش فنی فولاد مبارکه می‌تواند برای احداث کارخانه ۲ میلیون تنی فولاد مکران چابهار چاره‌ساز باشد.

او در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به معضل خام‌فروشی در بخش سنگ‌آهن گفت: بنا بر تأکید رهبری، تمامی ظرفیت دولت و مجلس برای جلوگیری از خام‌فروشی به کار گرفته شده است.

به خاطر داشته باشیم کشوری که تولید نداشته باشد نمی‌تواند رونق اقتصادی و تولید ناخالص داخلی داشته باشد و این میسر نمی‌شود، مگر با رفع موانع تولید و حمایت از تولید داخلی که این امر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با جدیت در حال انجام است.

او اظهار داشت: علی‌رغم همه پیش‌بینی‌های منفی سازمان‌های بین‌المللی از رشد اقتصادی کشور، ما شاهد آنیم که در حوزه‌های مختلف به رشد اقتصادی بسیار خوبی در سال جاری دست یافته‌ایم.

حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صمت نیز در آئین افتتاحیه نخستین نمایشگاه و همایش فولاد چابهار گفت: کشور ما برای افق ۱۴۰۴ ایجاد ۵۵ میلیون تن فولاد را هدف‌گذاری کرده است. این در حالی است که بزرگ‌ترین شرکت‌های فولادی کشور از جمله فولاد مبارکه و ذوب‌آهن اصفهان به دلیل خام فروشی و صادرات سنگ‌آهن با کمبود سنگ‌آهن و مواد اولیه مواجه‌اند.

او تصریح کرد : بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، باید با رونق تولید، مواد خام را در کارخانجات داخلی کشور به موادی با ارزش‌افزوده بالاتر تبدیل کنیم و سپس با صادرات شمش و سایر محصولات فولادی سودآوری و رونق اقتصادی بیشتری برای کشورمان به بار آوریم.

در همین خصوص محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: با درآمدهای نفتی نتوانستیم به رشد و شکوفایی اقتصاد کشور کمک کنیم. امروز  ساختن اقتصادی کارآمد برای کشور بر دوش تک تک ماست.شرکت خصوصی و دولتی فرقی نمی‌کند؛ باید با استفاده از ظرفیت‌های ورود سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در این راه گام برداریم.

او با اشاره به صدور مجوز احداث کارخانه فولادسازی با ظرفیت ۲ میلیون تن در منطقه  چابهار  تصریح کرد : مسئله خام فروشی نگرانی همه مسئولین به‌ویژه شخص مقام معظم رهبری است. ازاین‌رو باید زنجیره فولاد در کشور کامل شود تا از این طریق اشتغال و ارزش‌افزوده بیشتری برای کشور حاصل شود.

 او خاطرنشان کرد : بدون تولید، اشتغال ایجاد نمی‌شود.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه۲۴ مهر ۱۳۹۸، شماره 3634 ؛ 24 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه۲۴ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین