تأکید شهردار بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام شهر
0 -

چندین ابرپروژه عمرانی به‌صورت هم‌زمان در اصفهان در حال اجرا است

تأکید شهردار بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام شهر

تأکید شهردار بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام شهر
16 مهر 1398, 16:25 / کد خبر:76255
بهره‌برداری از ابر پروژه‌ها در اصفهان به شمارش معکوس خود نزدیک می‌شود

اصفهان امروز| در آستانه شروع سومین سال فعالیت‌ قدرت ا... نوروزی به عنوان شهردار اصفهان قرار داریم و این در حالی است که او از آغاز کار خود بر تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام تأکید داشت و در ادامه ترتیب کلید زدن چندین پروژه بزرگ در اصفهان از جمله خط دو مترو، ابرپروژه رینگ چهارم حفاظتی شهر و پروژه بزرگ مجموعه پل‌ها و تقاطع غیرهمسطح نصف جهان را فراهم کرد. در اهمیت این امر می‌توان اشاره داشت که تنها پروژه نصف جهان، شامل 5 پل در ورودی شرق اصفهان است و هر یک از پروژه‌های دیگر نیز سرآغاز تحول در جای‌جای شهر اصفهان خواهند بود. اکنون پروژه‌های عمرانی شهر اصفهان به‌سرعت در حال اجرا هستند و در بسیاری موارد از برنامه زمان‌بندی مقرر نیز پیشی گرفته‌اند. در همین راستا شهردار اصفهان می‌گوید: در حال حاضر، شهرداری اصفهان، چندین ابرپروژه عمرانی را به‌صورت هم‌زمان به‌پیش می‌برد که این امر از عزم جدی شهرداری برای عمران و آبادانی شهر حکایت دارد، اصفهان در مسیر امید در حال حرکت است و امیدوارم برکت این اتفاقات برای آینده شهر، زیست پذیری و تاب‌آوری شهر را به همراه داشته باشد. قدرت ا... نوروزی، در مورد پیشرفت پروژه‌های بزرگ عمرانی شهر اصفهان تصریح می‌کند: مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان 74 درصد پیشرفت دارد و در وضعیت بسیار خوبی است. پروژه بزرگ پل‌های نصف جهان به عنوان نقطه اول حلقه حفاظتی، 24 درصد پیشرفت داشته و حدود یک‌چهارم اقدامات آن انجام‌شده است. او می‌افزاید: ساخت تقاطع غیرهمسطح در بزرگراه شهید اردستانی با پیشرفت 46 درصدی روبرو است. ایستگاه مترو در منطقه زینبیه 67 درصد پیشرفت داشته و در ایستگاه عاشق اصفهانی هم 61 درصد کار سپری شده است. درمجموع در شرایط کنونی، شهرداری اصفهان، چندین ابرپروژه را به‌پیش می‌برد.

آخرین تحولات پروژه‌های عمرانی بزرگ اصفهان

این در حالی است که معاون عمران شهری شهرداری اصفهان می‌گوید: اولویت نخست حلقه چهارم ترافیکی شامل 9 کیلومتر از این رینگ است که تا پایان سال 99 تکمیل می‌شود. ایرج مظفر با اشاره به عملکرد معاونت عمران شهری شهرداری اصفهان در دو بازه زمانی مهر 96 تا مهر 97 و از مهر 97 تا مهر 98 اظهار می‌کند: در بازه نخست این دوساله قراردادهای منعقدشده 433 مورد با مبلغ 110 میلیارد تومان بوده است که قراردادها در بازه زمانی دوم رشد قابل‌توجهی داشت و به تعداد 510 قرارداد با 480 میلیارد تومان اعتبار رسیده است. او ادامه می‌دهد: در سال نخست 421 قرارداد با 107 میلیارد تومان و در سال دوم 492 قرارداد با مبلغ 472 و نیم میلیارد تومان، انجام شد و آغاز به کار کرد. معاون عمرانی شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در سال نخست 529 قرارداد و در سال دوم 389 قرارداد تحویل موقت شد، می‌گوید: مبلغ قراردادها نیز به ترتیب 200 و 187 میلیارد تومان بوده است. 720 قرارداد در سال اول با 340 میلیارد تومان و در سال دوم هم 507 قرارداد با 283 میلیارد تومان تحویل قطعی شده است. در پروژه‌های شاخص با بیش از یک میلیارد تومان هم در سال اول ۱۷ پروژه شاخص با 57 میلیارد و 300 میلیون تومان و در سال دوم 58 قرارداد با مبلغ 395 میلیارد و 300 میلیون تومان اعتبار، عقد قرارداد شد. او با بیان اینکه یکی از اهداف معاونت عمران که در راستای انجام سیاست‌های کلان مدیریتی است، اجرای بزرگترین پروژه شهر بعد از قطار شهری یعنی حلقه حفاظتی است، اظهار می‌کند: باوجوداینکه اجرای این پروژه چندین سال در شهرداری اصفهان مطرح بود اما در این دوره از مدیریت شهری، توجه ویژه‌ای به آن شد و بالاخره کلید خورد و با پیگیری‌های معاونت عمران به عنوان مدیریت حلقه حفاظتی و حمایت‌های شهردار، معاونت‌ها و شورای شهر یک جهش فوق‌العاده را در سال 97 نسبت به 96 و در سال 98 نسبت به سال 97 در شروع عملیات حلقه حفاظتی شاهد بودیم. معاون عمران شهری شهردار اصفهان می‌افزاید: یک معضل 20 ساله در شمال شرق اصفهان و در خیابان‌هایی مانند بعثت، چهارراه عاشق اصفهانی و میدان جوان وجود داشت که تصادفات زیاد، ترافیک سنگین و آلایندگی زیادی به بار آورده بود. بر همین اساس طرح حلقه حفاظتی، اولویت‌بندی و ساخت حلقه حفاظتی در این بخش شهر از اولویت مصوب برخوردار شد و ساخت ادامه بلوار فرزانگان و اتصال به حلقه حفاظتی در منطقه 14 که 1.5 کیلومتر از حلقه حفاظتی در این منطقه واقع‌شده تا بزرگراه شهید اردستانی، در دستور کار قرار گرفت. مظفر تصریح می‌کند: ساخت تقاطع آفتاب در بزرگراه شهید اردستانی و ادامه، مسیر بین بزرگراه شهید اردستانی و خیابان جی در مجاورت کارخانه قند شامل تقاطع بزرگ نصف جهان، مجموعا حدود 9 کیلومتر از حلقه حفاظتی است که اولویت اجرا دارد. در برنامه سال 98 و 99 قرار است، مسیر 9 کیلومتری حلقه چهارم حفاظتی تمام شود.

پیشرفت 51 درصدی تقاطع آفتاب

معاون عمران شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه حلقه حفاظتی دارای 78 کیلومتر طول و 9 قطعه است، اظهار می‌کند: حلقه چهارم حفاظتی 5 اولویت دارد که مراحل مصوب آن در شورای معاونین انجام‌شده است. اولویت اول ما در این پروژه، دو تقاطع بزرگ آفتاب و نصف جهان و اتصال به بلوار فرزانگان است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد اما ادامه بلوار فرزانگان و 5/1 کیلومتر رینگ در منطقه 14 و تقاطع آفتاب تا پایان سال جاری بهره‌برداری می‌شود. او می‌گوید: تقاطع آفتاب شامل دو بخش است؛ بخش بتنی که تا یک ماه دیگر تمام می‌شود و مسیر اتصال تقاطع به بلوار فرزانگان که در واقع همان یک و نیم کیلومتر از رینگ است تاکنون 51 درصد پیشرفت داشته است. این پروژه بر اساس برنامه پیش می‌رود و از برنامه عقب نیست. در پروژه تقاطع آفتاب زمان 24 ماهه اجرا را به 18 ماه کاهش دادیم.

او با بیان اینکه تقاطع آفتاب دارای مساحت 210 هزار مترمربع، چهار هزار و 900 مترمربع پل‌سازی و یک هزار و 100 متر از طول اجرای حلقه حفاظتی است، می‌گوید: هزینه این طرح 105 میلیارد تومان است که آزادسازی‌ها در مسیر اجرای آن به‌صورت یکجا انجام‌شده است. معاون عمران شهری شهرداری اصفهان تصریح می‌کند: پروژه نصف جهان طرحی بزرگ شامل 5 پل، دارای 260 هزار مترمربع مساحت، 14 هزار مترمربع مساحت پل‌سازی است و یک و نیم کیلومتر از کل مسیر حلقه را شامل می‌شود. کل هزینه‌ها برای اجرای این طرح 122 میلیارد تومان است که پروژه بیش از 27 درصد پیشرفت دارد. در این طرح نیز زمان 24 ماهه را به 18 ماهه کاهش دادیم.

آغاز برنامه‌ریزی برای اولویت‌های دوم و سوم رینگ حفاظتی

او ادامه می‌دهد: تکمیل تقاطع بلوار رضوان یکی از پروژه‌های حلقه حفاظتی است و زمانی که پروژه بزرگ نمایشگاه بین‌المللی اصفهان افتتاح شود، ساخت این تقاطع دسترسی به محل جدید نمایشگاه را تسهیل می‌کند. این طرح نیز به‌تازگی آغازشده و حدود 8 درصد پیشرفت داشته است. مظفر می‌گوید: جلسات با ارتش برای آزادسازی‌های حلقه چهارم حفاظتی و برنامه‌ریزی برای انجام اولویت دوم و سوم حلقه نیز هم‌اکنون در حال پیگیری است.

ساخت دو پایانه در دو سوی خط یک مترو

او با اشاره به اینکه بر اساس سیاست‌های حمل‌ونقل ترافیک برای ساماندهی استقرار اتوبوس‌ها و تعریف خطوط مقرر شد دو پایانه در ایستگاه‌های ابتدایی و انتهایی مترو ایجاد شود که پایانه صفه در ایستگاه انتهایی خط یک واقع است، افزود: این پایانه در زمینی 12 هزار مترمربعی با محوطه‌سازی برای تبادل مسافر اتوبوس‌ها ساخته می‌شود که حدود سه میلیارد تومان هزینه اجرایی آن است و تاکنون 80 درصد پیشرفت داشته است و تا یک ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. معاون عمران شهری شهرداری اصفهان می‌افزاید: پروژه پارک‌سوار عاشق‌آباد (قدس) نیز با مساحت 11 هزار و 200 مترمربع و حدودا 13 میلیارد و 600 میلیون تومان هزینه آزادسازی و اجرا در حال ساخت است، این طرح 95 درصد پیشرفت داشته و آماده بهره‌برداری است. همچنین در پایانه صفه دو مسیر برای استقرار تاکسی‌ها پیش‌بینی شده است.

تدوین سناریوهای مختلف برای بهره‌برداری از مرکز همایش‌های بین‌المللی

مظفر در مورد مرکز همایش‌های بین‌المللی اصفهان نیز تصریح می‌کند: این طرح از سال 90 آغازشده و به‌تناسب بودجه سالانه پیش می‌رفت، در سال 97 با تأکید ویژه دکتر نوروزی، شهردار اصفهان تصمیم گرفته شد این طرح با سرعت ادامه پیدا کند. بر همین اساس درصد پیشرفت نسبت به قبل سه برابر شد. امیدواریم با تأمین اعتبار و پیش‌بینی‌های لازم برای برداشتن موانع و مشکلات تا پایان سال 99 قسمت سالن، محوطه و تأسیسات این پروژه را به بهره‌برداری برسانیم. موضوع مهم این پروژه بهره‌برداری از آن است که شهردار و شورای شهر دستوراتی در این رابطه داده و سیاست‌گذاری کرده‌اند. این طرح تاکنون 74 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تأمین اعتبار آن بر عهده منطقه شش است. معاون عمران شهری شهردار اصفهان با بیان اینکه کل مساحت طرح 71 و نیم هکتار است، ادامه می‌دهد: هزینه‌ای که تاکنون برای این طرح صرف شده 300 میلیارد تومان است و پیش‌بینی می‌شود 350 میلیارد تومان دیگر اعتبار برای تکمیل نیاز داشته باشیم. او در مورد کاربری این پروژه بعد از بهره‌برداری اظهار می‌کند: سناریوهای مختلفی برای بهره‌برداری از این پروژه پیش‌بینی شده چراکه هزینه‌های زیادی صرف شده و هزینه زیادی هم برای نگهداری نیاز دارد. اکنون اگر این پروژه را رها کنیم اشتباه است، باید یک بهره‌بردار به میدان بیاید و این طرح را به بخشی از برند اصفهان تبدیل کند. اجلاس سران هرچند سال یک‌بار برگزار می‌شود و اختصاص این مکان صرفا به برگزاری اجلاس سران اشتباه است.

90 درصد از پروژه سالن اجتماعات گلستان شهدا بر عهده شهرداری است

مظفر در مورد پروژه خیابان کمکی ارتش نیز که با توافق ارتش در حال انجام است، می‌گوید: در فاز اول این طرح 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم. مساحت پروژه 33 هزار و 750 مترمربع و هزینه آن 4 میلیارد تومان است. معاون شهری شهرداری اصفهان اضافه می‌کند: تکمیل سالن اجتماعات گلستان شهدا قرار بود سه‌جانبه از سوی استانداری، بنیاد شهید و شهرداری اصفهان ساخته شود اما 90 درصد این طرح اکنون به عهده شهرداری است و کل نازک‌کاری سالن را قبول کرده‌ایم. زیربنای این طرح هفت هزار مترمربع است که 3 هزار و 200 متر شامل پارکینگ و مابقی سالن اجتماعات است. او با اشاره به اینکه امیدوارم این طرح درخور نام شهدا و مکان مناسبی برای برگزاری مراسم باشد، اضافه می‌کند: قرارداد نازک‌کاری این طرح 42 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است تا پایان سال، سالن را تکمیل کرده و تحویل دهیم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه۲۴ مهر ۱۳۹۸، شماره 3634 ؛ 24 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه۲۴ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین