بالا بودن آمار چک‌های برگشتی در استان اصفهان
0 -

بالا بودن آمار چک‌های برگشتی در استان اصفهان

بالا بودن آمار چک‌های برگشتی در استان اصفهان
20 مهر 1398, 17:14 / کد خبر:76405
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان گفت: مشکلات مربوط به تأمین مالی و کاغذبازی از عوامل بالا بودن نسبت چک‌های برگشتی در این استان است.

بر اساس آخرین آمار و اطلاعات بانک مرکزی، استان اصفهان در مرداد سال جاری از نظر نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده، رتبه نخست را در کشور داشت.

حسن قاضی عسگر در گفت‌وگو با ایرنا افزود: بالا بودن نسبت چک‌های برگشتی در استان اصفهان دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه تأمین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی به‌خوبی انجام نمی‌شود.

او اظهار داشت: اگر کار تأمین مالی به راحتی و با هزینه کم انجام می‌شد، بنگاه‌های اقتصادی پس از فروش کالا یا خدمات خود سریع به پول می‌رسیدند و می‌توانستند چک‌های خود را پاس کنند.

معاون امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: بوروکراسی در نظام اداری نیز کسب‌وکار را کند کرده است و تحریم‌ها تاثیر خاص خود را دارد.

قاضی عسگر با تأکید بر اینکه حال اقتصاد اصفهان خوب نیست، تصریح کرد: بالا بودن چک‌های برگشتی بدون شک عوامل مختلفی دارد که باید شناسایی و روی تک‌تک آن‌ها کار شود.

او اضافه کرد: استاندار اصفهان کمیته‌ای را به ریاست بانک ملی استان برای عارضه‌یابی این موضوع مشخص کرد تا پس از شناسایی دلایل، راهکارهای اصلاحی ارائه کنند و باید منتظر اعلام نتایج این کمیته باشیم.

استاندار اصفهان نیز چندی پیش با ابراز نگرانی از گزارش منتشر شده برخی رسانه‌ها مبنی بر وضعیت قرمز چک‌های برگشتی در اصفهان، اظهار داشت: بر طبق این گزارش، استان اصفهان از نظر جایگاه چک‌های برگشتی در وضعیت نامناسبی قرار دارد که این مسئله بر روند کار فعالان اقتصادی و شأن و منزلت اصفهان تأثیر منفی خواهد داشت.

عباس رضایی خواستار تشکیل کمیته بررسی موضوع مذکور متشکل از دادگستری، استانداری، بانک‌ها و اتاق بازرگانی اصفهان شد.

بررسی آمار منتشره از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در مرداد سال جاری بالغ بر هفت میلیون و ۳۰۰ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٦٦ هزار میلیارد ریال در کشور مبادله شد که نسبت به ماه قبل کاهش 6/1 درصدی در تعداد و 13/9 درصدی در مبلغ داشت.


ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸، شماره 3636 ؛ 28 مهر 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین