بسته حمایتی مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان طراحی می‌شود
0 -

بسته حمایتی مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان طراحی می‌شود

بسته حمایتی مالیاتی برای شرکت‌های دانش‌بنیان در اصفهان طراحی می‌شود
22 مهر 1398, 18:01 / کد خبر:76484
شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از مشکلات پیش‌روی خود را مسائل مالیاتی می‌دانند ولی مدیرکل امور مالیاتی اصفهان از طراحی بسته حمایتی برای این شرکت‌ها در استان خبر داد.

اصفهان تنها شهرک علمی و تحقیقاتی و حدود ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور کشور را در خود دارد و در سال‌های گذشته جمعی از متولیان این بخش‌ها در استان ذکر کردند که با وجود قوانین و آیین‌نامه‌های حمایتی، این شرکت‌ها با برخی مشکلات و مسائل مواجه هستند که امور مالیاتی از جمله آن‌هاست.

به‌این‌ترتیب، مدیرکل امور مالیاتی اصفهان از طراحی بسته حمایتی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان در این استان با همکاری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان خبر داد و بر آموزش بیشتر این شرکت‌ها درباره مسائل مالیاتی تأکید کرد.

بهروز مهدلو در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: این کار با هدف رونق تولید در سالی که به این عنوان نام‌گذاری شد و رفع مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور انجام می‌شود.

او با اشاره به اینکه سازمان امور مالیاتی، اردیبهشت امسال بسته حمایتی از واحدهای تولیدی و غیر تولیدی که کارکنان آن بیش از ۵۰ نفر باشند را در ۱۴ بند تهیه و پس از تصویب در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان اجرا کرد، افزود: به دنبال این حرکت، بسته حمایتی ویژه‌ای نیز برای شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به نوع و موضوع کار آن‌ها طراحی خواهد شد.

مهدلو با بیان اینکه بسته حمایتی مالیاتی از واحدهای با کارکنان بیش از ۵۰ نفر در استان اصفهان با استقبال خوبی به‌ویژه در زمینه بخشودگی جرایم مواجه شد، خاطرنشان کرد: این بسته شامل مواردی از جمله تقسیط، آموزش و مالیات علی الراس بود و با اجرای آن میزان آموزش امور مالیاتی به واحدهای مختلف، ۷۴۰ درصد افزایش یافت.

مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان با اشاره به مذاکره‌هایی که با مسئولان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان درباره این موضوع صورت گرفت، گفت: مقرر شد که تیمی مشترک از کارشناسان امور مالیاتی و این شهرک به بررسی و احصا مشکلات مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور بپردازند و پس از جمع‌بندی آن‌ها نسبت به تدوین و طراحی بسته حمایتی مالیاتی تا ۱۰ روز آینده اقدام شود.

مهدلو با بیان اینکه در جایی که قانون درباره مالیات صراحت دارد، مدیران، اختیاری برای تغییر یا اصلاح آن ندارند مگر آنکه در مجلس اصلاح شود، اضافه کرد: در غیرازاین موارد، در اداره کل امور مالیاتی اصفهان تا جای ممکن از تفویض اختیارها برای حل مشکلات موجود استفاده می‌شود.

او با اشاره به قوانین و معافیت‌های مالیاتی که برای شرکت‌های دانش‌بنیان مصوب شده است، تأکید کرد: اعمال این معافیت‌ها شروطی دارد از جمله ارائه اظهارنامه، اسناد و مدارک که اگر یکی از این موارد نباشد، معافیت مالیاتی از بین می‌رود.

به گفته او، تعدادی از شرکت‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که فقط به‌صرف اینکه دانش‌بنیان هستند، نیازی به ارائه اظهارنامه مالیاتی نیست و می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند درحالی‌که رعایت شروط مذکور برای بهره‌مندی از معافیت‌های قانونی، ضروری است.

مهدلو اظهار داشت: به نظر می‌آید اصلی‌ترین مشکل شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه مالیات، مباحث آموزشی است به‌طوری‌که با بررسی برخی از دوره‌های آموزشی ارائه شده به آن‌ها متوجه شدیم که بیش از ۷۰ درصد آن، غیرحرفه‌ای بوده و توسط کارشناسان موردنظر ما انجام نشده است.

مدیرکل امور مالیاتی اصفهان ادامه داد: به همین دلیل یکی از بندهای بسته حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش این واحدها توسط کارشناسان اداره امور مالیاتی است.

مهدلو خاطرنشان کرد: از ابتدای خرداد تاکنون حدود ۲۹۰ پرونده در استان اصفهان تشکیل شد تا اگر احتمالا اشتباهی توسط کارشناسان مالیات صورت گرفته است، برطرف شود و پرونده‌ها به مراحل دیگر مانند دیوان عدالت اداری نرود.

شرکت دانش‌بنیان یا متمرکز بر دانش به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی اساسی آن‌هاست و درواقع آن‌ها یکی از محورهای اساسی در اقتصاد دانش‌بنیان و رشد و توسعه جوامع امروز بشمار می‌آیند.

بر اساس قانون حمایتی در نظر گرفته شده، درآمدهای مشمول مالیات شرکت‌ها و مؤسسه‌های دانش‌بنیان ناشی از قراردادها و فعالیت‌های تحقیق و توسعه، تجاری‌سازی و تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان به مدت ۱۵ سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیات‌های مستقیم معاف شدند.

در حال حاضر بیش از ۵۱۰ شرکت دانش‌بنیان و واحد فناور در استان اصفهان فعال است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 16 آذر ۱۳۹۸، شماره 3673 ؛ 16 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز شنبه 16 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین