حافظ از سیاره دیگری نیامده است
0 -

دورهمی عمارت هنرمند به مناسبت روز بزرگداشت حافظ

حافظ از سیاره دیگری نیامده است

حافظ از سیاره دیگری نیامده است
23 مهر 1398, 16:57 / کد خبر:76536
استاد ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان معتقد است باید بدانیم که حافظ از سیاره دیگری نیامده است. او پس از تحصیل و مطالعه، آگاه شده و بر اساس این آگاهی شعر سروده است.

اصفهان امروز|  دورهمی‌های عصرگاهی عمارت هنرمند این بار به مناسبت روز بزرگداشت حافظ به گفتن و شنیدن از لسان‌الغیب گذشت. عمارت هنرمند وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در این برنامه میزبان جمعی از شاعران و نویسندگان، اعضای انجمن چکامه‌سرایان ادب اصفهان و علاقه‌مندان به حافظ بود. حافظی که با دیوان خود در هر خانه ایرانی حضور دارد و شاید به‌جرئت بتوان گفت شاعری است که مردم بیشترین نزدیکی را با اشعار او دارند و عاشقی را شیوه رندان بلاکش می‌دانست. شاعر سده هشتم هجری که هیچ گناهی را سنگین‌تر از مردم‌فریبی و ریاکاری نمی‌دانست و یکی از برجسته‌ترین شاعرانی بود که بیشترین اثر را بر شاعران پس از خود داشت.

مراسم بزرگداشت حافظ در عمارت هنرمند محفل غزل‌خوانی شاعران اصفهانی شد که مهدی میثمی نیز یکی از آنها را خواند. این مراسم در حضور سهیلا جورکش قربانی اسیدپاشی اصفهان برگزار می‌شد. جورکش که پنج سال پیش و در نهم مهرماه 93 زندگی‌اش دستخوش اتفاقی شد که طعم شیرین زندگی را برایش تلخ کرد. او از 3 ماه کما، 3 سال نابینایی و بیش از 90 عمل جراحی پس از اسیدپاشی گفت و اینکه پس از تحمل رنج بسیار، حالا کمی از بینایی چشم چپ خود را به دست آورده است. جورکش گفت: عمل جراحی که در آمریکا روی چشم من انجام شد برای اولین بار در دنیا روی چشم من آزمایش می‌شد که 30 درصد بینایی را به من بازگرداند و تمام تلاش من حفظ این بینایی است. قربانی اسیدپاشی اصفهان با بیان اینکه عاملان این اتفاق رسوا نشدند، تفکر و اندیشه ظلم را عامل اصلی رخ دادن چنین اتفاقاتی دانست و ابراز امیدواری کرد ریشه ظلم از بین برود. او ادامه داد: جامعه و دنیا به سمت خشونت می‌رود چون هر کسی گمان می‌کند تفکر خودش درست است، اما باید بدانیم که اعتقادات هر انسانی درست است چون ما انسان‌ها اشرف مخلوقات هستیم.

«عیب رندان مکن ای زاهد پاکیزه‌سرشت/ که گناه دگران بر تو نخواهند نوشت/ من اگر نیکم و گر بد تو برو خود را باش/ هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت»؛ جورکش با خواندن این شعر از حافظ افزود: حافظ می‌گوید «مباش در پی آزار و هرچه خواهی کن که در طریقت ما غیر از این گناهی نیست». باید بدانیم که آسیب زدن به دیگران تنها آسیب جسمی نیست و گاهی می‌توانیم با زبان و قضاوت خود به دیگران آسیب برسانیم. او در پایان ابراز امیدواری کرد جای ظلم، ستم، خشم و خشونت در دنیا را عشق، محبت و صلح جهانی بگیرد. در ادامه، عباس شاهزیدی شاعر و دبیر انجمن شعر جوان حوزه هنری اصفهان حاضران را دو غزل مهمان کرد. مرتضی رشیدی، استاد ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان دیگر سخنران مراسم بزرگداشت حافظ بود که اظهار داشت: عرفا برخلاف فلاسفه که اعتقاد دارند نخستین خلقت خداوند عقل بود، معتقد هستند که نخستین چیزی که خداوند خلق کرده عشق است که بهانه آفرینش بوده است. او با اشاره به تجلی عشق در شعر شاعران از جمله حافظ افزود: نیاز است به خود یادآوری کنیم که حافظ عارف نیست و در درجه اول شاعر است. تقریبا 99 درصد اندیشه‌هایی که در دیوان حافظ آمده از خود او نیست و قبل از او هم گفته شده است و حافظ تنها آنها را به زبان دیگری بیان کرده است. رشیدی با بیان اینکه حافظ از سیاره دیگری نیامده و نباید او را از سایر انسان‌ها جدا کنیم، گفت: حافظ پس از تحصیل و مطالعه، آگاه شده و بر اساس این آگاهی شعر سروده است. این استاد دانشگاه تأکید کرد: لقب حافظ علاوه بر حافظ قرآن بودن، در زمان او به کسانی که حدیث و البته موسیقی می‌دانستند اطلاق می‌شده و افرادی هم‌عصر حافظ هستند که به آنها نیز این لقب منتسب شده که موسیقی‌دان بوده‌اند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 19 آذر ۱۳۹۸، شماره 3676 ؛ 19 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 19 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین