تامین ۷ درصد حقابه تالاب گاوخونی تا پایان مهرماه
0 -

تامین ۷ درصد حقابه تالاب گاوخونی تا پایان مهرماه

تامین ۷ درصد حقابه تالاب گاوخونی تا پایان مهرماه
23 مهر 1398, 21:25 / کد خبر:76552
معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: تاکنون دو درصد از حقابه تالاب گاوخونی تامین شده است و پیش بینی می شود تا آخر مهرماه به هفت درصد افزایش یابد.

حسن ساسانی در گفت و گو با مهر با اشاره به ثبت سه میلیون متر مکعب آب در ایستگاه بند شاخ کنار به مقصد تالاب گاوخونی اظهار داشت: خروجی سد رودشتین ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه تثبیت شده است و با توجه به کاهش دمای هوا و کاهش پرت در مسیر رودخانه جریان زاینده رود، به سمت تالاب گاوخونی ادامه دارد.

وی افزود: ادغام آب پشت مخزن سد رودشتین با روان آبهای سطحی و پساب تصفیه خانه جنوب شهر اصفهان ورودی تالاب گاوخونی را به ۶ مترمکعب برثانیه افزایش داده است.

تامین هفت درصد حقابه تالاب بعد از دو دهه خشکسالی

معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با ابراز امیدواری از تداوم جریان زاینده رود به سمت تالاب گاوخونی تا آخر مهرماه تصریح کرد: پیش بینی تامین حقابه تالاب گاوخونی در آینده نیاز به محاسبات دقیق دارد اما تاکنون بعد از دو دهه خشکسالی دو درصد از حقابه تالاب گاوخونی تامین شده و اگر با همین دبی ۳.۵ متر مکعب بر ثانیه زاینده رود به طرف تالاب گاوخونی جریان داشته باشد، امیدواریم در آخر ماه هفت درصد حقابه تالاب گاوخونی تامین شود.

تاثیر تامین حقابه تالاب گاوخونی بر کانونهای گردوغبار

وی با اشاره به تاثیر تامین حقابه کنونی تالاب گاوخونی بر کاهش فعالیت کانون های گردو غبار گفت: جریان آب به سمت تالاب گاوخونی اتفاق بزرگی را رقم زده است. تامین رطوبت تالاب گاوخونی بر اساس خاصیت مویینگی که به علت وجود خاک رس در اطراف تالاب گاوخونی است و همچنین ایجاد رطوبت نسبی در محیط اطراف تالاب گاوخونی می تواند تاثیر مهمی بر کاهش فعالیت کانونهای گردوغبار داشته باشد.

ساسانی حجم مخزن سد زاینده رود را  ۴۴۴ میلیون متر مکعب اعلام کرد و از ورودی ۱۶ متر مکعب بر ثانیه آب به سد زاینده رود و خروجی ۲۵ مترمکعب بر ثانیه خبر داد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸، شماره 3678 ؛ 21 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین