ریشه مشکلات درختان چهارباغ
0 -

ریشه مشکلات درختان چهارباغ

ریشه مشکلات درختان چهارباغ
24 مهر 1398, 14:01 / کد خبر:76564
مشکل آسیب به ریشه درختان چهارباغ واکنش مسئولان شهرداری را برانگیخت و در تازه‌ترین اقدام مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در مورد شائبه ورود شیرابه سیمان ناشی از فعالیت پروژه‌های عمرانی در محور میانی چهارباغ به درختان این خیابان گفته است «این پروژه با هماهنگی و نظارت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان پیش می‌رود و برنامه ما در این پروژه، نگهداشت و مراقبت از تک‌درختان چهارباغ است.»
بنا به گزارش ایسنا ریشه بسیاری از درختان محور میانی چهارباغ عباسی، هفته‌هاست که به علت انجام عملیات عمرانی بازنمایی آب‌نماهای صفوی، از خاک بیرون آمده و این درختان را در معرض خطر خشک شدن قرار داده است. حالا، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان، از تذکر به پیمانکار و ناظر این پروژه خبر داده و بر لزوم کسب مجوز از سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان، پیش از هرگونه بتن‌ریزی در این محدوده تأکید کرده است.
کوروش محمدی با اشاره به بیرون آمدن ریشه درختان محور میانی چهارباغ گفت: ما نیز دغدغه این موضوع را داشتیم و نگرانی‌های پیش‌آمده را درک می‌کنیم به همین دلیل به‌محض اینکه این اتفاق افتاد پیگیر رفع آن بودیم. پیمانکار و ناظری که در محور میانی مشغول فعالیت هستند، دقت لازم را نکرده بودند و همین موجب شد که ریشه درختان در نواحی حفاری‌شده آشکارا از زمین بیرون بیاید و این به لحاظ شرایط آب و هوایی، زیست‌محیطی و تغذیه‌ای می‌تواند آسیب جدی به درختان وارد کند اما اصل این قضیه قابل جبران است. او ادامه داد: طبق بررسی‌های به‌عمل‌آمده، اگر بتن روی ریشه‌ها ریخته شود این آسیب قابل جبران نیست و درختان خشک می‌شوند، به همین دلیل کارشناسان حوزه خدمات معاونت شهری، کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر، به همراه معاونت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان وارد میدان شدند و به پیمانکار و ناظر، تذکر لازم در این خصوص داده شد. رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: دو نکته مهم در این تذکر حائز اهمیت است؛ نخست اینکه در محدوده‌ای که ریشه درخت‌ها از خاک بیرون آمده بتن‌ریزی باید حتماً با نظارت کارشناس فضای سبز صورت بگیرد تا خاک مرغوب روی ریشه‌ها ریخته و مناسب‌سازی لازم انجام شود و سپس بتن‌ریزی صورت بگیرد تا شرایط امن برای درختان تضمین شود. او افزود: ازاین‌جهت جای نگرانی نیست چون با ورود به‌موقع معاونت خدمات شهری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز، پیمانکار و ناظرین فنی موظف شدند قبل از هرگونه اقدام به بتن‌ریزی در این محدوده از حضور کارشناسان فضای سبز و نظرات آن‌ها استفاده و مطابق دیدگاه آن‌ها عمل کنند. محمدی خاطرنشان کرد: نکته دوم، روشی است که من‌بعد برای حفاری و تصمیم‌گیری در حوزه‌های مشابه چه در محور چهارباغ و چه در کلیه محورهای تاریخی که فضای سبز دارند در پیش ‌گرفته می‌شود به این شکل که قبل از هرگونه اقدامی، هماهنگی و کسب مجوز و نظر کارشناسی از حوزه معاونت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری الزامی است. او تأکید کرد: ما نسبت به درختان محور میانی چهارباغ و هر درخت و بوته‌ای در اصفهان حساس هستیم و از ایجاد هرگونه خطری برای درختان، به‌هیچ‌عنوان چشم‌پوشی نمی‌کنیم، بنابراین با دقت پیگیر و ناظر اتفاقات مربوط به آن هستیم چراکه این درختان بخشی از هویت اصفهان تاریخی هستند. رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط‌زیست شورای شهر اصفهان از اجرای طرح ساماندهی فضای سبز محور چهارباغ عباسی در آبان ماه نیز خبر داد و گفت: سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان درصدد است که آبان ماه گل‌کاری درخور و فاخری برای این محور انجام بدهد و حین اجرای این طرح اگر احیاناً درختی نیز در معرض خطر و ریسک باشد، از آن خطر زدایی خواهد شد.
اما در این راستا مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در مورد شائبه ورود شیرابه سیمان ناشی از فعالیت پروژه‌های عمرانی در محور میانی چهارباغ به درختان این خیابان، اظهار کرد: این پروژه با هماهنگی و نظارت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان پیش می‌رود و برنامه ما در این پروژه، نگهداشت و مراقبت از تک‌درختان چهارباغ است. به همین منظور دستورالعمل نگهداری از تک‌درختان در چهارباغ ابلاغ‌شده، در نزدیکی حوض خرگاه در برخی موارد پروژه را برای مراقبت از درختان تعطیل کرده‌ایم و با حفظ اصول نگهداری، پروژه مجددا ادامه پیدا کرده است. فروغ مرتضایی نژاد تصریح کرد: در مسیر ایجاد آبراهه محور میانی، برای هر درخت حائلی به فاصله یک متر و 60 سانتی‌متر ایجاد می‌شود تا اتفاقی برای درختان چهارباغ نیفتد. او با تأکید بر اینکه نظارت کافی بر نحوه کار پیمانکار عمرانی در این محور وجود دارد، اظهار کرد: نظارت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان به‌صورت روزانه از سوی یک کارشناس خبره انجام می‌شود و هر هفته هم نظارت از سوی دیگر کارشناسان فضای سبز در این محور صورت می‌گیرد. حتی اگر ریشه برخی درختان از خاک بیرون زده شود با روش‌های نگهداری پوشانده شده و از آنها محافظت می‌شود. مرتضایی نژاد با اشاره به اینکه اطمینان می‌دهم در آینده هم تا زمانی که سازمان پارک‌ها و فضای سبز نظارت می‌کند، هیچ آسیبی به درختان محور چهارباغ وارد نخواهد شد، گفت: از دغدغه ارزشمند مردم و رسانه‌ها در این زمینه سپاسگزارم و خود من هم به‌عنوان یک شهروند و یک مسئول شهری در خصوص درختان چهارباغ، دغدغه و حساسیت زیادی دارم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 19 آذر ۱۳۹۸، شماره 3676 ؛ 19 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 19 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین