ثبت اولین وقف نامه با خط بریل کشور در نجف آباد

ثبت اولین وقف نامه با خط بریل کشور در نجف آباد

ثبت اولین وقف نامه با خط بریل کشور در نجف آباد
5 آبان 1398, 13:30 / کد خبر:76907
رئیس اداره اوقاف نجف آباد از ثبت اولین وقف نامه با خط بریل توسط یک روشن دل نجف آبادی در سطح کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، روح الله بیدرام در جمع خبرنگاران گفت: با استفاده از ظرفیت رسانه ها می توان ترویج فرهنگ وقف و احیا و توسعه موقفات را در بین مردم نهادینه کرد.


وی با بیان علت نامگذاری دهه وقف در تاریخ قمری خاطر نشان کرد: یکی از حسنات بیشماری که پیامبر عظیم الشان اسلام از خود به جای گذاشته، سنت حسنه وقف است. پیامبر اسلام اولین واقف در اسلام بوده است و ائمه اطهار نیز به تبعیت از آن حضرت وقف های زیادی انجام داده اند. به همین دلیل هر سال از تاریخ ۲۷صفر تا هفتم ربیع الاول را به عنوان دهه وقف نامگذاری کرده اند.

رئیس اداره اوقاف نجف آباد افزود: کل موقوفه های ثبت شده شهرستان ۵۳۴ موقوفه است که از این تعداد ۴۰ موقوفه از سال گذشته تا به امروز به ثبت رسیده است. این موقوفه ها یک هزار و چهل رقبه دارند که درآمد حاصل از آن برای مصارف متعددی هزینه می شود.

بیدرام تصریح کرد: در سال گذشته درآمد حاصل از موقوفه و بقاع متبرکه شهرستان رقمی معادل ۴میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال بوده است که بخشی از این درآمد به آزادی زندانیان جرائم مالی غیر عمد، کمک هزینه تهیه جهیزیه، ذبح گوسفند و توزیع در میان خانواده های نیازمند و تامین اقلام دارویی بیماران نیازمند اختصاص داده شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه نجف آباد با تشریح نیات وقف گفت: موقوفه های شهرستان نجف آباد شامل ۲۶۹ نیت مذهبی، ۹۲ نیت خیریه، ۱۵۳ نیت اجتماعی، ۳۵۹ نیت تامین مخارج مساجد، پنج نیت عتبات عالیات، دو نیت بقاع متبرکه و ۱۲ نیت حوزه های علمیه است.


بیدرام اظهار کرد: یک واقف نابینا با وقف منزل شخصی خود برای برقراری جلسات قرآنی، نخستین وقف نامه با خط بریل در کشور را به ثبت رساند. این موضوع بیانگر این است که خدمات ارائه شده به اقشار مختلف باید متناسب با نوع نیاز آنها باشد.  


وی افزود: دهه وقف فرصت مغتنمی است تا مردم موقوفات خود را به ثبت برسانند. این بدان معنا نیست که موقوفه ها به تملک این اداره در می آید. واقف ها می توانند متولی موقوفه خود باشند و از این حیث مشکلی وجود ندارد.

"وقف، بهره وری موقوفات، رونق تولید"، "وقف، ترویج فرهنگ قرآن و عترت"، "وقف، خدمات اجتماعی، اجرای امینانه نیات واقفین"، "وقف، بقاع متبرکه، زمینه ساز تحقق گام دوم انقلاب"، "وقف، محیط زیست، بهداشت و سلامت"، "وقف، تحکیم بنیاد خانواده، کاهش آسیب های اجتماعی"، "وقف، مهدویت، تمدن نوین اسلامی"، "وقف، توسعه پژوهش و فناوری های دانش بنیان"، "وقف، موسسات خیریه و توسعه مشارکت های مردمی" و  "وقف، رسانه، تکریم واقفین خیر اندیش" از عناوین برنامه های دهه وقف است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 1 بهمن 1398، شماره 3712 ؛ 01 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه 1 بهمن 1398
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین