بیشتر بانک‌ها، وظیفه اصلی خود را انجام نمی‌دهند

بیشتر بانک‌ها، وظیفه اصلی خود را انجام نمی‌دهند

بیشتر بانک‌ها، وظیفه اصلی خود را انجام نمی‌دهند
7 آبان 1398, 18:52 / کد خبر:76971

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان، «تولید محوری» را یکی از نقاط ضعف صنایع این استان عنوان کرد و گفت: بیشتر صنایع اصفهان به‌جای «بازار محوری»، تولید محور هستند.

مسعود گلشیرازی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: با توجه به تحریم‌های غرب، بخش عمده واردات رسمی و غیررسمی کالاهای ما محدود شده و در نتیجه وضعیت تولیدات صنایع داخلی بهبود و افزایش پیدا کرده است.

او اظهار داشت: هم‌زمان با کاهش واردات و قاچاق کالاها، انتظار ما این بود که صنایع استان هم سهم بیشتری از تولید کشور را در اختیار بگیرند اما این پیش‌بینی‌ها به دلیل به‌روز نبودن فناوری و بازار مدار نبودن صنایع، محقق نشد.

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان تصریح کرد: همه عوامل صنعتی بعلاوه ضعف بنگاه‌ها در حوزه تأمین مالی، دست‌به‌دست هم داد تا رشد موردنظر در صنایع رخ ندهد.

او خاطرنشان کرد: بهبود محیط کسب‌وکار یکی از مهم‌ترین وظایف دولت است و شاخص‌های این محیط، معیار مناسبی برای قضاوت درباره عملکرد دولتمردان محسوب می‌شود.

گلشیرازی با بیان اینکه دولت باید تلاش خود را برای بهبود محیط کسب‌وکار به‌طور کامل بکار گیرد، تأمین نقدینگی، رعایت عدالت در دریافت مالیات، رفتار عادلانه در تأمین اجتماعی و تغییر نکردن مکرر قوانین را مهم‌ترین مؤلفه‌های بهبود محیط کسب کار برشمرد.

به گفته او، نمرات شاخص‌های محیط کسب‌وکار بر اساس ارزیابی فعالان اقتصادی به دست می‌آید و بهترین ملاک و معیار، شناسایی حکمرانان خوب است.

*بهبود شاخص‌های کسب‌وکار اصفهان در تابستان

رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان گفت: بر اساس آمار، وضعیت شاخص‌های کسب‌وکار اصفهان در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بهبود پیدا کرده است اما باید برای ارتقای این وضعیت بازهم تلاش بیشتری کنیم.

او ادامه داد: بیشتر بانک‌ها، وظیفه اصلی خود را که تأمین مالی تولید در مسیر تقویت مؤلفه‌های اقتصاد کلان است، انجام نمی‌دهند.

گلشیرازی با بیان اینکه بیشتر بانک‌ها همراه روند تولید نیستند، خاطرنشان کرد: بااین‌حال، بعضی از بانک‌ها با درک صحیح شرایط اقتصادی کنونی، اقدام‌های مناسب و خوبی انجام داده‌اند.

ماشین‌آلات و تجهیزات ۴۰۰ واحد صنعتی بزرگ استان اصفهان نیاز به نوسازی و بهسازی دارد که برای این کار اعتبار کلانی نیاز است و باید برای تأمین آن تدابیر ویژه‌ای در نظر گرفته شود.

بانک‌ها باید در زمینه نوسازی و بهسازی تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانه‌ها بیش از پیش همکاری کنند؛ در حالی که سال گذشته تنها 4 درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها به این موضوع اختصاص یافت.

بر اساس آمار موجود، نزدیک به ۶۵ هزار واحد کوچک و متوسط در کشور فرسوده بوده که این رقم معادل ۳۰ درصد مجموع واحدهای تولیدی موجود است.

همچنین نزدیک به ۲۰ درصد از ماشین‌آلات خط تولید واحدهای صنعتی بزرگ کشور فرسوده شده‌اند که نیاز به بهسازی دارند.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، ۸۴۰ معدن در حال بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی، صنعتی‌ترین استان کشور بشمار می‌رود.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز شنبه 5 بهمن ۱۳۹۸، شماره 3715 ؛ 05 بهمن 1398
روزنامه اصفهان امروز شنبه 5 بهمن ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین