زمان رهاسازی آب کشت پاییزه با توافق کشاورزان و آب منطقه‌ای است

زمان رهاسازی آب کشت پاییزه با توافق کشاورزان و آب منطقه‌ای است

زمان رهاسازی آب کشت پاییزه با توافق کشاورزان و آب منطقه‌ای است
7 آبان 1398, 19:29 / کد خبر:76973

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان گفت: زمان رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان بر اساس توافق بین صنف کشاورزان، سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای است اما در خصوص مقدار آب در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود به زودی تصمیم‌گیری می‌شود.

حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایمنا در خصوص زمان دقیق رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان اصفهان، اظهار کرد: زمان آن بر اساس توافقی خواهد بود که بین صنف کشاورزان، جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در جلسه روز چهارشنبه مشخص می‌شود.

او ادامه داد: اما میزان آبی که قرار است برای کشت پاییزه رهاسازی شود در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود تعیین و اعلام خواهد شد؛ این شورا به زودی در تهران تشکیل جلسه می‌دهد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه هم‌اکنون حجم ورودی آب سد زاینده‌رود ۲۷ مترمکعب و خروجی ۲۴ مترمکعب در ثانیه است، افزود: ذخیره سد زاینده‌رود امروز به ۴۳۵ میلیون مترمکعب رسید.

ساسانی گفت: تا زمان رهاسازی آب برای کشت پاییزه کشاورزان، آب به سمت گاوخونی جریان خواهد داشت.

او در پاسخ این سؤال که آیا بهبود کیفیت آب استان قم به دلیل انتقال آب از استان اصفهان بوده است؟ گفت: آب شرب استان قم از سد کوچری گلپایگان تأمین شده است اما از حقابه گلپایگان نیست بلکه از طریق تونل انتقال آب دز- قمرود است که از سرشاخه‌های دز سرچشمه می‌گیرد و در سد گلپایگان ذخیره   و به سد کوچری سرریز می‌شود.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان افزود: خط انتقال آب شرب به قم از سد کوچری با ظرفیت ۲۱۲ میلیون مترمکعب سال گذشته به بهره‌برداری رسید و بهبود کیفیت آب شرب قم نیز ناشی از این انتقال آب است.

سد مخزنی کوچری گلپایگان از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است که در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید. این سد ۲۰۷ میلیون مترمکعب گنجایش دارد و از طرح‌های بزرگ انتقال آب از سرچشمه‌های دز به قمرود است. سرریز آب سد کوچری گلپایگان با دبی ۲۵ مترمکعب در ثانیه در رودخانه اناربار این شهرستان جاری و از طریق آن به سد ۱۵ خرداد شهر قم منتقل می‌شود.


ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹، شماره 3798 ؛ 06 خرداد 1399
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین