نبرد خواهرخوانده‌های زرد و سرخ
0 -

سپاهان امروز در نقش‌جهان از تراکتور پذیرایی می‌کند

نبرد خواهرخوانده‌های زرد و سرخ

نبرد خواهرخوانده‌های زرد و سرخ
14 آبان 1398, 09:45 / کد خبر:77193
​تیم فوتبال سپاهان عصر امروز دریکی از حساس‌ترین بازی‌های فصل میزبان تراکتور خواهد بود. ​

امیرحسین احتشامی-اصفهان امروز:دیداری سنتی که همواره تماشایی و جذاب از آب درآمده است. دو تیم در پایان هفته هشتم با تنها دو امتیاز رتبه نخست و دوم جدول را به خودشان اختصاص داده‌اند و همین جایگاه جدولی اهمیت بازی امروز را دوچندان می‌کند. سپاهانی‌ها که تنها تیم بدون شکست لیگ نوزدهم به شمار می‌آیند 19 امتیازی بوده و چند هفته است بر صدر جدول تکیه زده‌اند. تراکتوری‌ها هم که جمعه پیش نخستین بار طعم تلخ باخت را چشیدند با 17 امتیاز صدرنشین لیگ را تعقیب می‌کنند. نتیجه پایانی این بازی می‌تواند جایگاه دو تیم را در جدول تغییر دهد و تنها شکست سپاهان می‌تواند تراکتوری‌ها را به صدر جدول خواهد رساند. از سوی دیگر شاگردان امیر قلعه‌نویی هم با برتری مقابل رقیب صاحب‌نام فرصتی برای فاصله گرفتن از دیگر رقیبان پیدا خواهند کرد. به‌هرحال این دو تیم قدیمی فوتبال ایران در فصل جاری دو مدعی جدی قهرمانی به شمار می‌روند و رد فصل جاری با توجه به ستاره‌ای که در اختیاردارند شانس قهرمانی آن‌ها بیشتر از دیگر تیم‌ها خواهد بود.

سنتی‌های پر هوادار

سابقه رویارویی دو تیم سپاهان و تراکتور به بازی پیش از انقلاب و بازی‌های تخت جمشید بازمی‌گردد. دو تیمی که تاریخ تاسیس آن‌ها هم تقریبا نزدیک به هم است؛ اما سابقه اصلی جدال دو تیم محبوب شهر اصفهان و تبریز در لیگ برتر تاریخی 19 ساله دارد و این دو تیم تاکنون 22 بار در رقابت‌های جام خلیج‌فارس به مصاف هم رفته‌اند که حاصل آن 10 پیروزی برای سپاهان و شش برتری برای تراکتور بوده است. شش دیدار هم با تساوی به پایان رسیده تا این در کارنامه این دو تیم دو عدد شش به ثبت رسیده باشد. در این میان زردپوشان اصفهانی 30 بار موفق به باز کردن دروازه حریف شده‌اند درحالی‌که 23 بار دروازه‌شان بازشده است.

آمار میزبانی‌های سپاهان از تراکتور

دو تیم سپاهان و تراکتور تاکنون 11 بار در اصفهان به مصاف هم رفته‌اند که سهم سپاهان شش برد و تراکتور سه پیروزی است. دو بازی هم با نتیجه تساوی به پایان رسیده است. آخرین بازی دو تیم در اصفهان هم با نتیجه پرگل دو بر دو به پایان رسید. مسابقه بسیار جذابی که سپاهانی‌ها ها ابتدا با گل دقیقه ۳۵ سجاد شهباززاده پیش افتادند اما در دقیقه ۷۳ آنتونی استوکس ستاره ایرلندی تراکتوری‌ها بازی را به‌تساوی کشاند. درحالی‌که بازی رو به اتمام بود شاگردان قلعه‌نویی در دقیقه ۸۸ با گل عزت ا... پورقاز به گل رسیدند و درحالی‌که زردپوشان اصفهانی منتظر سوت پایان بازی برای پایکوبی بعد از پیروزی بزرگ بودند، دانیال اسماعیلی فر با شوتی استثنایی در وقت‌های تلف‌شده، تیم تحت امر جان توشاک را از شکست نجات داد.

حسرت شش‌ساله پیروزی تراکتور در اصفهان

تراکتوری‌ها در اصفهان تابه‌حال سه بار موفق به شکست رقیب طلایی خود شده‌اند که آخرین برد آن‌ها به لیگ سیزدهم بازمی‌گردد که با گل دقیقه ۷۰ علی کریمی از روی نقطه پنالتی به دست آمد. ازآن‌پس تاکنون تراکتور در شش فصل اخیر هیچ‌گاه موفق به شکست سپاهان در اصفهان نشده و دنیزلی برای فرار از بحران احتمالی باید بر این طلسم نیز غلبه کند.

تقابل دوباره قلعه‌نویی و دنیزلی در نقش‌جهان

یکی دیگر از جذابیت‌های این بازی تقابل مصطفی دنیزلی و امیر قلعه‌نویی است. این دو مربی ازجمله مربیان مطرح تاریخ لیگ برتر به شمار می‌روند که در چهار تقابل این دو سرمربی یک برد برای دنیزلی، دو پیروزی برای قلعه‌نویی و یک تساوی ثبت‌شده است. دنیزلی سنگین‌ترین شکست دوران حضور خود در ایران را زمانی که قلعه‌نویی سرمربی تراکتور بود مقابل این مربی متحمل شد. هرچند که نام سپاهان برای دنیزلی یادآور خاطرات تلخ در جام حذفی و از دست رفتن دو جام است ولی دنیزلی در لیگ مقابل سپاهان هیچ‌وقت شکست نداشته است. تراکتور همیشه حریف قدرتمندی برای قلعه‌نویی بوده و این مربی در هشت رویارویی اخیر تنها به یک پیروزی دست‌یافته است.

بازیکنان سابق رودرروی یکدیگر

در این بازی چندین بازیکن به مصاف تیم سابق خود می‌روند. احسان حاج‌صفی، اکبر ایمانی و ساسان انصاری ازجمله بازیکنان تراکتور محسوب می‌شوند که قبلا برای سپاهان بازی کرده‌اند. سعید آقایی، محمد ایرانپوریان، مهدی کیانی و محمدرضا مهدی‌زاده نیز سابقه عضویت در تراکتور را دارند. در حال حاضر هم حاج صفی، ایمانی و انصاری ازجمله کلیدی‌ترین بازیکنان تیم تبریز به شمار می‌روند به‌ویژه حاج صفی که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را هم بر بازو می‌بندد و سال‌ها برای سپاهان افتخارآفرینی کرد. در تیم سپاهان هم شرایط مشابه با حاج صفی برای مهدی کیانی برقرار است. بازیکنی که از همین تیم تراکتور به فوتبال ایران معرفی شد و سال‌ها برای نماینده تبریز به میدان می‌رفت.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸، شماره 3654 ؛ 23 آبان 1398
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین