کویر مرنجاب ظرفیت تبدیل به ژئوپارک را دارد
0 -

کویر مرنجاب ظرفیت تبدیل به ژئوپارک را دارد

کویر مرنجاب ظرفیت تبدیل به ژئوپارک را دارد
19 آبان 1398, 15:20 / کد خبر:77345
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت بالای کویر مرنجاب در بخش زمین شناسی گفت که این منطقه ظرفیت تبدیل شدن به ژئوپارک را دارد.
به گزارش ایرنا، علیرضا شهیدی در جریان بازدید از شهرستان آران‌وبیدگل افزود: پدیده‌های فراوان زمین شناسی و باستانی در کنار هم در کویر مرنجاب و دریاچه نمک  وجود دارد که می‌توان با بررسی مطالعات و اقدام‌های اولیه، این منطقه را به یک ژئوپارک مطرح در کشور تبدیل کرد.
وی بیان کرد: سازمان زمین شناسی متولی ثبت ژئوپارک‌ها است که از گذشته تا کنون مطالعات زیادی روی منطقه مرنجاب انجام داده و از جمله می‌توان به تهیه نقشه ۱۰۰ هزار منطقه مرنجاب اشاره داشت که بسیار کارشناسی شده است.
رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به ظرفیت گردشگری کویر مرنجاب اضافه کرد: گردشگران خارجی به دنبال هتل‌های باشکوه نیستند، بلکه اقامت در کومه‌های گلی و نمکی را ترجیح می‌دهند که چنین ظرفیتی در این منطقه وجود دارد.
وی تصریح کرد: نباید مسوولان استان اصفهان و شهرستان آران‌وبیدگل خیلی به دنبال معدن باشند چرا که وجود ظرفیت گردشگری دریاچه نمک بسیار مهم‌تر و اقتصادی‌تر از جنبه معدنی آن خواهد بود.
شهیدی در ادامه یکی از هدف‌های سازمان زمین شناسی کشور را شناسایی و اکتشاف ذخایر پنهان معدنی موجود در اعماق زمین برشمرد و اظهار کرد: رویه اکتشاف سطحی را از دهه ۸۰ تغییر دادیم و کارهای بزرگی در این زمینه در جریان است.
وی به اکتشاف‌های سازمان زمین شناسی در استان قم اشاره کرد و یادآور شد: با این یافته‌های جدید که بیشتر شامل آهن، طلا و مس است، توانستیم قم را به یک استان فلزی تبدیل کنیم.
قم، بهره‌بردار اصلی دریاچه نمک اصفهان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان در ادامه گفت: نزدیک به ۵۰ درصد دریاچه نمک در حوزه جغرافیایی این استان قرار دارد؛ در گذشته پروانه بهره‌برداری آن به استان قم واگذار شده بود، در حالی که تنها راه ارتباطی آن از شهرستان آران‌وبیدگل است.
ایرج موفق با اشاره به تلاش‌ها برای اصلاح در مدیریت بهره‌برداری دریاچه نمک افزود: این دریاچه سرشار از انواع مواد معدنی است که به دنبال استخراج و استحصال آن هستیم.
وی بیان کرد: بحث طبیعت‌گردی برای دریاچه نمک هم به طور جدی مطرح است و با این ظرفیت می‌توان بیشترین بهره‌برداری را از این نعمت خدادادی داشت.
فرماندار آران‌وبیدگل نیز در این نشست تشریح کرد: ساختار زمین‌شناسی منطقه مرنجاب و دریاچه نمک فرصت‌های زیادی برای بحث ژئوپارک در خود جای داده که می‌تواند در سطح کشور و حتی جهان مطرح شود.
اسماعیل بایبوردی اضافه کرد: ژئو پارک‌ها در دنیا فرصت‌های اقتصادی بسیاری را برای جوامع محلی و حتی ملی ایجاد می‌کنند، چنان که وقتی منطقه‌ای به عنوان ژئوپارک توسعه می‌یابد، در درجه نخست محیط زیست طبیعی آن حفظ می‌شود.
وی یادآور شد: دریاچه نمک حدود ۲۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که ۴۲ درصد آن در حوزه جغرافیایی استان اصفهان، ۲۲ درصد استان قم و سایر آن مربوط به استان سمنان است که به دنبال تعیین نظام حقوقی آن هستیم.
فرماندار آران‌وبیدگل اظهار کرد: ظرفیت دریاچه تنها برداشت نمک نیست بلکه ثروت‌های عظیم خدادادی را در خود جای داده و می‌تواند موجب رونق هر چه بیشتر صنعت گردشگری در منطقه شود.
وی بیان کرد: شهرستان آران‌وبیدگل تولیدمحور و اقتصادپایه شده که علت آن هم برخورداری از ۸۱۰ واحد صنعتی است که توانست درآمد صادرات کالاهای غیرنفتی در یک‌سال گذشته را به نزدیک ۱۵۰ میلیون دلار برساند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 18 آذر ۱۳۹۸، شماره 3675 ؛ 18 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز دوشنبه 18 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین