افزایش خروجی سد زاینده‌رود از فردا برای کشاورزان اصفهان
0 -

افزایش خروجی سد زاینده‌رود از فردا برای کشاورزان اصفهان

افزایش خروجی سد زاینده‌رود از فردا برای کشاورزان اصفهان
20 آبان 1398, 12:20 / کد خبر:77384
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان از تحویل حقابه کشاورزان شرق و غرب اصفهان از فردا ۲۱ آبان ماه به مدت ۲۰ روز خبر داد و گفت: حجم آب توزیعی زاینده‌رود برای کشاورزان در این مدت ۱۲۰ میلیون مترمکعب است.
حسن ساسانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: امروز دوشنبه ۲۰ آبان ماه ذخیره مخزن سد زاینده‌رود ۴۲۵ میلیون مترمکعب و ورودی آن ۱۳ و خروجی سد ۲۴ مترمکعب بر ثانیه است.
وی تأکید کرد: خروجی سد زاینده از فردا سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه جهت توزیع آب کشت پاییزه کشاورزان غرب و شرق اصفهان به مدت ۲۰ روز افزایش پیدا خواهد کرد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه حجم آب توزیعی برای کشاورزان شرق و غرب اصفهان ۱۲۰ میلیون مترمکعب است، افزود: بعدازاین مدت با توجه به نیاز آبی کشاورزان و همچنین بارش‌های زمستانه و دمای هوا، به احتمال زیاد آب در اواخر اسفندماه برای نوبت دوم آبیاری تحویل کشاورزان داده خواهد شد.
وی در خصوص تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود نیز، توضیح داد: تحویل حقابه زیست محیطی زاینده‌رود و جریان آب در اصفهان ارتباط مستقیمی با بارش‌های پاییزه و زمستانه دارد.
ساسانی با تأکید بر اینکه متأسفانه در سال آبی جاری تاکنون بارش‌های خوبی در سرشاخه‌های کوهرنگ نداشته‌ایم، اظهار کرد: در حال حاضر میزان بارش‌ها در ایستگاه شاخص زاینده‌رود (چلگرد) ۵۹ میلیمتر است که در مدت مشابه سال گذشته ۷۷ میلیمتر و در متوسط بلندمدت ۱۱۹ میلیمتر بوده است.
وی با بیان اینکه میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد و نسبت به متوسط بلندمدت ۴۸ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: در شرایط فعلی بارش‌ها نیازمند صرفه‌جویی در مصرف آب بخش‌های شرب، بهداشت، کشاورزی و صنعت هستیم.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در خصوص حقابه تالاب گاوخونی در سال آبی جدید، اظهار کرد: مصمم به تأمین حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی هستیم، اما این مشروط به میزان بارش‌ها و حجم مخزن سد زاینده‌رود دارد و امیدواریم با شروع بارش‌های مطلوب بتوانیم حقابه زیست محیطی زاینده‌رود را تأمین کنیم.
وی با تأکید بر اینکه آب همچنان وارد تالاب گاوخونی می‌شود، گفت: زمانی که توزیع آب کشاورزی می‌شود، آب به دشواری به پایین‌دست و تالاب می‌رسد، چراکه آب به شبکه‌های آبیاری کشاورزی هدایت می‌شود، اما در تلاشیم تا شرایط را تا زمان توزیع آب کشت پاییزه برای گاوخونی حفظ کنیم.
ساسانی یادآور شد: تا امروز از بند شاخ کنار بیش از ۵ میلیون مترمکعب آب روانه تالاب گاوخونی شده است.
وی با تأکید بر اینکه امیدواریم با توجه به میزان پایین بارش‌ها مشکلی برای تأمین آب شرب پیش نیاید، تصریح کرد: آب یک کالا و سرمایه ملی است، در این شرایط چه باشد و چه نباشد، صرفه‌جویی در مصرف آن در تمام بخش‌ها الزامی است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 24 آذر ۱۳۹۸، شماره 3680 ؛ 24 آذر 1398
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه 24 آذر ۱۳۹۸
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین